Mieszkania na preferencyjnych warunkach | www.torun.pl

Mieszkania na preferencyjnych warunkach

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski i Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisują umowę

Toruń będzie realizował program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który zakłada powstanie mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.

W dniu 10 czerwca 2021 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Krajowym Zasobem Nieruchomości, rozpoczynające proces, którego celem jest wybudowanie w Toruniu domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Sygnatariuszami porozumienia byli prezydent Michał Zaleski i Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- W Toruniu kończymy prace związane z Mieszkaniem Plus, ale nie zasypiamy gruszek w popiele i przygotowujemy kolejny duży projekt mieszkaniowy – w jego pierwszym etapie powstanie 200 mieszkań – zapowiedział na wstępie spotkania na placu Dominikańskim Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta miasta Torunia.

Krajowy Zasób Nieruchomości został powołany w celu tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań, poprzez m.in. podejmowanie działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych, w tym mieszkań na wynajem, jak również do tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

- Podpisywane dziś porozumienie zakłada, że Toruń przystąpi do spółki, która będzie spółką regionalną, działającą na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, składająca się z 16 gmin, gdzie Toruń będzie istotnym partnerem – wyjaśnił Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. Na terenie tych gmin łącznie powstać może około 1000 mieszkań.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, realizowany przez Gminę miasta Toruń wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma to być alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Ciągle rozglądamy się za nowymi inicjatywami mającymi poszerzyć zasób mieszkaniowy w mieście, finansowanymi z zewnątrz. A jedyny istotny partner to jest rząd polski, który jest w stanie zapewnić środki bądź to z budżetu, bądź w inny sposób kreowane, by mogły powstawać mieszkania na wynajem – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada jednostkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach. Dodatkowo będą im przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł. Preferencyjny czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Źródłem finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą:

 • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji,
 • 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na daną inwestycję,
 • od 10 do 30% udziału wniesionego przez lokatorów,
 • pozostała kwota z preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak poinformował Jarosław Pucek, w ramach Polskiego Ładu zostanie uruchomiony program, który będzie wspierał ten projekt - Bon Mieszkaniowy. – Będzie on mógł być wykorzystany jako  na pokrycie partycypacji – 25 proc. wartości mieszkania będzie można zapłacić tym bonem. W zależności od sytuacji rodziny będzie on wynosił 5000-45 000 zł – wyjaśnił Jarosław Pucek.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 17 czerwca 2021 r. podjęta zostanie uchwała o utworzeniu przez Gminę Miasta Toruń spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Toruński” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Toruniu, której udziałowcem będzie także Krajowy Zasób Nieruchomości. – Chciałbym bardzo jasno powiedzieć, że cały projekt w żaden sposób nie będzie obciążał budżetu gminy. Wkład własny, to jest partycypacja, którą będą wnosić przyszli najemcy. To jest pewien standard w systemie czynszowym TBS-u. Będzie ją można pokryć z bonu mieszkaniowego, ale, co warto podkreślić, jest to partycypacja zwrotna, nikt niczego nie traci. Jeśli ktoś będzie chciał się wyprowadzić, to dostanie zwaloryzowaną partycypację z powrotem, a jeśli ktoś będzie chciał wykupić mieszkanie, to kwota, którą zapłaci teraz, będzie mu zaliczona na poczet zapłaty ceny przy wykupie tego mieszkania – wyjaśnił Jarosław Pucek.
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.