www.torun.pl

Miejska aplikacja „Moje drzewo”

Miasto
Data publikacji: 05 lipca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa. Zgłoszenie umożliwi im aktywna już aplikacja mobilna „Zielony Toruń - moje drzewo”.

– Pomysł stworzenia tej aplikacji wziął się stąd, że mieszkańcy Torunia zgłaszali do nas miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa. Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3500. Od dziś zatem mogą to zrobić poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo”, a my sprawdzimy wskazaną lokalizację i możliwość, by rosły tam drzewawyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej przybliżającej tę aplikację. Konferencja odbyła się 5 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia.

Tak jak powiedział prezydent Michał Zaleski, zgłoszenia poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo” można wysyłać od dziś, tj. 5 lipca 2018 roku. Jest ona dostępna w serwisie www.mojedrzewo.torun.pl.

- Skupiliśmy się na tym, żeby aplikacja była maksymalnie prosta i intuicyjna, by w w 3-4 krokach każdy mieszkaniec mógł wskazać miejsce, gdzie według niego powinno rosnąć drzewo. Może to zrobić także na swoim telefonie – powiedział Mariusz Szefera, dyrektor Biura Projektów Informatycznych Urzędu Miasta Torunia.

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu www.mojedrzewo.torun.pl, użytkownik zapozna się z katalogiem gatunków drzew, które są wskazane do posadzenia w mieście. – Jest to 8 gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków wyjaśniła Jolanta Swinarska, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Następnie użytkownik wskazuje na mapie lokalizację, gdzie chciałby, by drzewo zostało posadzone. System od razu weryfikuje, czy jest to teren prywatny, czy należy do Gminy Miasta Toruń. Dalszym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik wskazuje celowość nasadzenia, jak i wybrany gatunek oraz liczbę drzew. Wniosek ten trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który wdraża stosowną procedurę. Na podany adres mailowy bądź na konto utworzone w tym serwisie użytkownik będzie otrzymywał informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

- Do weryfikacji wniosków został powołany zespół złożony z 9 jednostek organizacyjnych miasta ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie, czy też zostanie zaprogramowane do tzw. zamrażarki, co oznacza, że po zakończeniu procesu inwestycyjnego na danym terenie wniosek trafi do realizacjitłumaczyła Jolanta Swinarska.

Nasadzenia są wykonywane zawsze w okresach wczesnowiosennych lub jesiennych. Dlatego wnioski składane do końca czerwca danego roku będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, natomiast ich realizacja nastąpi jesienią i – odpowiednio - wnioski składane w drugiej połowie roku będą realizowane wiosną.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  11 listopada 2019 r. Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian.
 • Miasto
  W poniedziałek 11 listopada 2019 r. obchodzona będzie uroczyście 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na mieszkańców Torunia czekać będzie wiele atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  EnergaCamerimage Festival rozpoczęty! Na gali otwarcia 9 listopada 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem.
 • Kultura, Miasto
  Toruń odwiedziła 9 listopada 2019 r. grupa dwudziestu amerykańskich agentów turystycznych. Goście zwiedzili starówkę, Dom Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.
 • Kultura, Miasto
  "Fortepian Chopina” w Młodzieżowym Domu Kultury, „Niezapomniane polskie piosenki” w Domu Harcerza, „Toruńskie Biegi Wolności” na Bulwarze Filadelfijskim - niepodległościowy weekend czas zacząć! Będzie też coś dla miłośników sztuki filmowej – Festiwal EnergaCamerimage po 20 latach powraca do Torunia.
 • Miasto
  Prezydent Torunia zaprasza mieszkańców i gości miasta do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada oraz imprezach towarzyszących.
 • Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu można oglądać wystawę „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”.
 • Czwarta edycja Toruńskiego Tygodnia Tolerancji rozpocznie się 11 i potrwa do 17 listopada 2019 roku.
 • Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.
 • Nasze miasto bohaterem jednego z odcinków podróżniczej serii "Miasta rytm", emitowanej w telewizji Canal+.
 • 7 listopada 2019 r. w Dworze Artusa odbyła się kolejna edycja Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych. W dorocznym spotkaniu trzeciego sektora udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W najbliższą niedzielę 10 listopada 2019 r. odbędzie się pierwszy w Toruniu przemarsz adoptowanych psiaków z ich opiekunami. Ma on na celu promocję świadomej i odpowiedzialnej adopcji zwierząt ze schroniska.
 • W okresie wydłużonego weekendu inaczej będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 11 listopada 2019 r. od godz. 5:00 do 23:00 będzie można za darmo jeździć miejskimi autobusami i tramwajami. Tego dnia kasy biletowe MZK będą nieczynne.
 • W sobotę 9 listopada 2019 r. został rozegrany trzeci bieg w ramach Toruńskich Biegów Wolności 2019/2020. W wydarzeniu wzieło udział blisko 400 osób z całej Polski. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Run To Run.