www.torun.pl

Miejska aplikacja „Moje drzewo”

Miasto
Data publikacji: 05 lipca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa. Zgłoszenie umożliwi im aktywna już aplikacja mobilna „Zielony Toruń - moje drzewo”.

– Pomysł stworzenia tej aplikacji wziął się stąd, że mieszkańcy Torunia zgłaszali do nas miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa. Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3500. Od dziś zatem mogą to zrobić poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo”, a my sprawdzimy wskazaną lokalizację i możliwość, by rosły tam drzewawyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej przybliżającej tę aplikację. Konferencja odbyła się 5 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia.

Tak jak powiedział prezydent Michał Zaleski, zgłoszenia poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo” można wysyłać od dziś, tj. 5 lipca 2018 roku. Jest ona dostępna w serwisie www.mojedrzewo.torun.pl.

- Skupiliśmy się na tym, żeby aplikacja była maksymalnie prosta i intuicyjna, by w w 3-4 krokach każdy mieszkaniec mógł wskazać miejsce, gdzie według niego powinno rosnąć drzewo. Może to zrobić także na swoim telefonie – powiedział Mariusz Szefera, dyrektor Biura Projektów Informatycznych Urzędu Miasta Torunia.

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu www.mojedrzewo.torun.pl, użytkownik zapozna się z katalogiem gatunków drzew, które są wskazane do posadzenia w mieście. – Jest to 8 gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków wyjaśniła Jolanta Swinarska, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Następnie użytkownik wskazuje na mapie lokalizację, gdzie chciałby, by drzewo zostało posadzone. System od razu weryfikuje, czy jest to teren prywatny, czy należy do Gminy Miasta Toruń. Dalszym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik wskazuje celowość nasadzenia, jak i wybrany gatunek oraz liczbę drzew. Wniosek ten trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który wdraża stosowną procedurę. Na podany adres mailowy bądź na konto utworzone w tym serwisie użytkownik będzie otrzymywał informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

- Do weryfikacji wniosków został powołany zespół złożony z 9 jednostek organizacyjnych miasta ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie, czy też zostanie zaprogramowane do tzw. zamrażarki, co oznacza, że po zakończeniu procesu inwestycyjnego na danym terenie wniosek trafi do realizacjitłumaczyła Jolanta Swinarska.

Nasadzenia są wykonywane zawsze w okresach wczesnowiosennych lub jesiennych. Dlatego wnioski składane do końca czerwca danego roku będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, natomiast ich realizacja nastąpi jesienią i – odpowiednio - wnioski składane w drugiej połowie roku będą realizowane wiosną.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.