www.torun.pl

Miejsce godne piernika

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 czerwca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Dawne receptury, stare formy, opakowania, klubokawiarnia z czasów PRL i wszystko, co wiąże się z toruńskimi specjałami - w sobotę 20 czerwca 2015 r. swoje podwoje otwiera nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu - Muzeum Toruńskiego Piernika.

Do tej pory zabytkowe eksponaty związane z historią toruńskiego piernikarstwa można było oglądać w Toruniu w piwnicach Domu Kopernika. Wystawa „Świat toruńskiego piernika”, połączona z warsztatami wypiekania pierników, cieszy się dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię jest prezentowana w okrojonej formie. Teraz to się zmieni. Muzeum Toruńskiego Piernika zostanie otwarte przy ul. Strumykowej 4, w XIX-wiecznym budynku dawnej fabryki pierników Gustava Weese.

- Piernik jest jednym z dwóch – obok Kopernika – najważniejszych wyróżników Torunia według odwiedzających nas turystów. Pierniki goszczą w Toruniu już od 500 lat. Towarzyszą nam przez cały ten czas. Teraz będą miały godne siebie i swej tradycji miejsce – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Muzeum Toruńskiego Piernika to wyjątkowa atrakcja turystyczna i zarazem największe muzeum poświęcone historii piernika w Polsce. To miejsce, w którym historia ma smak i zapach! To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału oraz poznają tajemnicę technologii wypieku toruńskich pierników – jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 500 lat jest symbolem miasta. Dzięki otwarciu Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy.

Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

Adaptacja fabryki została sfinansowana z Budżetu miasta i środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca koncepcji zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki oraz scenariusza wystaw, które będą w niej prezentowane. Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. jest natomiast partnerem Muzeum Toruńskiego Piernika, biorącym czynny udział przy jego powstawaniu.

 

Historia

14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W ten sposób jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata.

- Muzeum Okręgowe w Toruniu od wielu lat gromadzi najstarsze pamiątki związane z piernikarstwem. Jednym z najważniejszych zadań instytucji jest opieka nad pochodzącą z okresu od XVII do XX w. unikatową kolekcją form do wypieku pierników oraz popularyzacja wiedzy na temat piernikarstwa – opowiada Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Dzięki zaangażowaniu placówki w tę działalność możliwe stało się stworzenie wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”, która od 2006 roku eksponowana jest w oddziale Muzeum Okręgowego – Domu Mikołaja Kopernika. Wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością, a jej objazdowa wersja – „Świat Toruńskiego Piernika” – odwiedziła ponad 25 muzeów w całej Polsce.


Inwestycja

Rozpoczęcie prac adaptacyjnych w dawnej fabryce miało miejsce w 2011 roku. Dwa lata późnej ogłoszony został przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego. Wygrała go firma Stawbud z Lubicza. Zakres prac obejmował modernizację i adaptację na potrzeby muzeum budynku o powierzchni ok. 1299 m².

- W budynku powstały m.in. pomieszczenia wystawowe z zapleczem, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, socjalne, kasa, sklepik muzealny, węzły sanitarne, archiwum, winda. Ponadto na potrzeby muzeum zmodernizowana i zaadaptowana została część budynku o powierzchni ok. 114 m² wraz z wyposażeniem - pomieszczenia piwniczne, wystawowe oraz oficynawylicza dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim.

Od początku 2015 roku trwały prace nad ekspozycjami stałymi. Postępowanie przetargowe wygrały dwie firmy: ARBUZZ odpowiedzialna za multimedia i kontent multimedialny oraz firma AIKON z Poznania, która dostarczyła i zamontowała wystawę i wyposażenie.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku przy ul. Strumykowej 4 wraz z zagospodarowaniem terenu na potrzeby Muzeum Okręgowego w Toruniu pod ekspozycję pt. Świat Toruńskiego Piernika”  wyniósł ponad 5 mln zł. W tym ok. 2,7 mln zł pochodzi ze środków RPO WK-P na lata 2007-2013.

Atrakcje

We wnętrzach dawnej fabryki pierników Gustawa Wessego goście będą mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych
do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.

- Muzeum Toruńskiego Piernika to trzy poziomy ekspozycji. W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego kramu. Tutaj też ulokowano wystawę prezentującą zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników. Wśród eksponatów znajduje się np. oryginalny piec Fabryki Cukierniczej „Kopernik” z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym działania piecamówi Barbara Kukowicz-Wirowska - Kierownik Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego.

Kolejną atrakcją będzie możliwość zobaczenia w pracowni snycerskiej unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedzający będą mogli obejrzeć tutaj m.in. słynną toruńską „katarzynkę” oraz zapoznać się z etapami powstawania formy piernikarskiej.

Parter przeznaczony został przede wszystkim na prowadzenie warsztatów piernikarskich. Goście zaproszeni zostaną do wypieku pierników z oryginalnego ciasta, a następnie do ich degustacji. Ponadto odwiedzający zapoznają się z przyprawami używanymi do wypieku oraz prześledzą na ekranie dotykowym szlaki handlowe i miejsca pozyskiwania przypraw piernikarskich.

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Tu mieści się też klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 70. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji będzie „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, właściciela fabryki itp. Również na pierwszym piętrze specjalnie dla najmłodszych przygotowano kącik gier i zabaw.

Na zwiedzających w Muzeum czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik), multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.