Miejsce do nowoczesnej rehabilitacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejsce do nowoczesnej rehabilitacji

Miasto
Data publikacji: 01 września 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu basen rehabilitacyjny podczas otwarcia oraz goście uroczystości

Podczas inauguracji roku szkolnego 1 września 2020 r. w Zespole Szkół nr 26 nastąpiło oficjalne otwarcie specjalistycznego basenu oraz ścieżki sensorycznej. Rozwiązania te mają wspomóc rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

- Ktoś kiedyś powiedział, że miarą społeczności lokalnej jest jej stosunek do osób niepełnosprawnych. Chciałbym podkreślić , że Toruń jest jednym z najlepiej opiekujących się nimi miastem. Efektem wrażliwości torunian jest na przykład otwierany dzisiaj basen rehabilitacyjny z ruchomym dnem - powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 26 Marek Fuerst.

Nowo otwarta pływalnia, przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności, powstała w kompleksie szkolnym przy ul. Fałata. Mieści trzy niecki - dwa baseny rehabilitacyjne, w tym basen pływacki z podnoszonym dnem, ułatwiającym wejście do wody, basen rekreacyjny, a także brodzik dla dzieci. W basenie rekreacyjnym, wyposażonym w pochylnię do zjazdu dla wózków basenowych, przewidziano takie atrakcje, jak: parasol wodny, masaż wodny i masaż powietrzny stóp, ławkę z dyszami masującymi oraz dwie kaskady wodne.

Basen został zbudowany na potrzeby uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami. Korzystać z niego będą mogli także inni mieszkańcy.

- Z rehabilitacji w wodzie skorzystać będą mogły również osoby niepełnosprawne spoza placówki oświatowej. Oczywiście w odpowiednich terminach i godzinach – poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Oprócz basenów w obiekcie znajdują się szatnie, natryski, toalety, pokój ratownika, magazyn sprzętu i pomieszczenie socjalne. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi basenu: magazyny, rozdzielnię elektryczną, hydrofornię, węzeł cieplny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Zagospodarowano także teren wokół basenu - utwardzono drogi, stworzono parking i chodniki oraz zbudowano specjalną ścieżkę sensoryczną.

Ścieżka ta będzie kolejna formą rehabilitacji dla podopiecznych placówki, uwzględniającą potrzeby i możliwości poznawcze osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Znajdują się na niej różnorodne urządzenia służące do stymulacji polisensorycznej – zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku i równowagi. Daje ona możliwość jak najlepszego i jak najpełniejszego poznania przez osoby niepełnosprawne swojego ciała, otaczajacej przyrody oraz doświadczenia interakcji pomiędzy ciałem a otoczeniem. Umożliwia szeroką stymulację wszystkich zmysłów w naturalnym środowisku oraz kształcenie umiejętności orientacji w przestrzeni. 

- Wspieranie osób niepełnosprawnych to nie tylko słowa, o których rojno i gwarno w różnych przekazach, ale przede wszystkim czyny – takie czyny, jak budowa basenu rehabilitacyjnego czy ścieżki sensorycznej. Inicjatywy te to dobry dowód na to, że Toruń sprzyja mieszkańcom z niepełnosprawnościami – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Projektantem obiektu było Biuro inżynierskie BUDEN Paweł Gliński, a wykonawcą firma Bud Eko R.S. Szymańscy Spółka Jawna, która zrealizowała zadanie za 10,5 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowała Gmina Miasta Toruń.

 

Realizacja: TV Toruń


 Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...