Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się przepisy obowiązujące w komunikacji miejskiej w Toruniu.

 

1. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się ceny większości aktualnie obowiązujących biletów w komunikacji miejskiej w Toruniu.

Bilety o nieaktualnej cenie, których ważność rozpocznie się przed wejściem w życie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (…) zachowują ważność na okres, na jaki zostały zakupione.

Natomiast pozostałe bilety papierowe tracą ważność z dniem 1.01.2021 r.

Bilet jednoprzejazdowy będzie w dalszym ciągu pełnił także funkcje biletu czasowego i uprawniał do przejazdu komunikacją miejską z przesiadkami w czasie 45 minut.

>>> Zobacz, jakie są ceny urzędowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych przewozach pasażerskich w Toruniu od dnia 1 stycznia 2021 r.

 


2. Od 1 stycznia 2021 zmienia się wysokość opłat dodatkowych (kar) nakładanych na pasażera w przypadku przejazdu bez ważnego biletu.

>>> Zobacz, ile wynoszą opłaty dodatkowe (kary) za jazdę bez ważnego biletu (.docx)


3. Od 1 stycznia 2021 r. przewóz roweru podlega opłacie w wysokości dwukrotności ceny za bilet jednoprzejazdowy normalny.


4. Od dnia 1 stycznia 2021 r. zabraniać się będzie przewozu rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego - napędzanych za pomocą silnika elektrycznego, za wyjątkiem wózków inwalidzkich elektrycznych, spełniających warunki:

a) o wymiarach nie większych niż: długość całkowita 1200 mm, szerokość całkowita 700 mm, wysokość całkowita 1090 mm;

b) umieszczony w pojeździe na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych i prawidłowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu;

c) wózek musi mieć możliwość obrócenia się wewnątrz pojazdu w miejscu wokół własnej osi.

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
dopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu:Przykłady wózków dopuszczonych do przewozu

  

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
niedopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu, ze względu na gabaryty:

Przykłady wózków niedopuszczonych do przewozu


5. Przewóz rowerów i urządzeń transportu osobistego nieobjętych zakazem przewozu w komunikacji miejskiej dopuszczony będzie pod warunkiem:

a) umieszczenia ich na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych;

b) korzystania z przewozu w sposób niepowodujący zagrożenia dla innych pasażerów, zanieczyszczenia ich odzieży, uszkodzenia oraz zanieczyszczenia pojazdu;

c) przewozu w pojeździe w tym samym czasie nie więcej niż 2 rowerów lub  2 urządzeń transportu osobistego albo 1 roweru i 1 urządzenia transportu osobistego;

d) złożenia, jeśli konstrukcja to umożliwia - z wyłączeniem wózków inwalidzkich.


6. W pojazdach komunikacji miejskiej obowiązują ustalone poniżej zasady zajmowania miejsca wydzielonego w pojeździe:

a) przed osobą z rowerem (lub urządzeniem transportu osobistego) pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe mają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi,

b) w razie potrzeby zajęcia miejsca przez osobę na wózku inwalidzkim lub pasażera z wózkiem dziecięcym, pasażer przewożący rower lub inne urządzenie transportu osobistego ma obowiązek ustąpienia tego miejsca i opuszczenia pojazdu – bez prawa do zwrotu wniesionej opłaty za przejazd.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.