Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian

Komunikacja miejska istnieje w Toruniu od ponad 120 lat. Stale się rozwija, unowocześnia – wszystko, by torunianie mogli dotrzeć w każdy zakątek miasta. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 53 miliony pasażerów.

Komunikacja wczoraj

Komunikacja miejska w Toruniu liczy już ponad 120 lat. W 1891 roku bowiem na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze tramwaje konne, które kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Wkrótce, bo w roku 1899, linie tramwajowe zostały zelektryfikowane. Z kolei pierwsze autobusy pojawiły się w naszym mieście w 1924 roku - były to cztery pojazdy marki Ford - i kursowały na linii między Dworcem Toruń Miasto a obecnym Dworcem Głównym.

Komunikacja dziś

Od początku istnienia komunikacji miejskiej stawiano na jej rozwój, a wszystko po to, żeby była dostosowana do potrzeb mieszkańców. Widać to szczególnie w rozwoju sieci tras związanym z rozbudową toruńskich osiedli, np. w ostatnim czasie z powstaniem osiedla JAR, zmianami infrastrukturalnymi, urbanistycznymi etc. Liczba przewożonych pasażerów stanowi dowód na to, jak ważnym i nieodłącznym elementem życia naszego miasta jest komunikacja miejska - rocznie korzysta z niej ponad 53 milionów osób!

Coraz częściej pojazdy, zarówno tramwaje, jak i autobusy, są wyposażone w dodatkowe urządzenia, które mają ułatwić podróż pasażerom, jak np. biletomaty czy ładowarki USB oraz klimatyzacja. Podróżni mogą także zakupić bilet przez telefon komórkowy, a podróż sobie uprzyjemnić, korzystając z WiFi.

W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych. Jednak nie wszystkie codziennie wyjeżdżają w trasę, zdarzają się przecież usterki, potrzebne jest serwisowanie bądź prace porządkowe itp. Wszystko po to, by zapewnić pasażerom bezpieczną podróż w dobrych warunkach.

Jesteśmy ekologiczni

Oczywiście ważnym elementem działań podejmowanych przez MZK jest ekologia. W Toruniu coraz więcej przewozów realizowanych jest tramwajami, które nie emitują spalin. W tramwajach są też stosowane rozwiązania, zmniejszające zużycie energii poprzez rekuperację, czyli zwrot energii do sieci trakcyjnej. Również nowe autobusy są bardzo ekologiczne – silniki spełniają normy Euro 6.

Kto za to odpowiada?

Publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców, dlatego tak ważne jest, aby wsłuchiwać się w ich głos. Kto zatem jest w naszym mieście odpowiedzialny za publiczny transport?

Organizatorem Publicznego Transportu Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy dotyczące tego zagadnienia prowadzi Wydział  Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Są to takie tematy, jak:

1)      Planowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego,

2)      organizowanie publicznego transportu zbiorowego polegającego w szczególności na:

  • badaniu i analizie potrzeb przewozowych,
  • nadzorowaniu usługi prowadzenia kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej,

3)      zarządzanie publicznym transportem zbiorowym polegające w szczególności na:

  • ocenie i kontroli realizacji, przez operatora i przewoźnika, usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,
  • opracowywaniu i aktualizowaniu rozkładów jazdy,
  • analizie realizacji zaspokojenia potrzeb przewozowych,
  • dokonywaniu zmian w przebiegu istniejących linii komunikacyjnych,
  • współpracy w operatorami i przewoźnikami w zakresie administrowania systemu informacji dla pasażera,

4)      realizowanie zadań obejmujących:

  • nadzór merytoryczny nad działalnością Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.,
  • opiniowanie projektów organizacji ruchu w zakresie funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego,
  • sporządzanie analizy rynkowej w zakresie regularnych przewozów dla miasta,
  • wydawanie operatorowi zaświadczenia potwierdzającego posiadanie uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej wraz z pobieraniem opłaty za wydawanie ww. zaświadczenia,
  • współudział w ustalaniu zasad korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego oraz przepisów obowiązujących przy przewozie osób i bagażu gminnych transportem zbiorowym na terenie miasta Torunia.

W okresie od 01.01.2017 r. do 31.08.2017 r. kontrolą biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Toruń zajmuje się firma SERINUS Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu, biuro w Toruniu przy ul. Sienkiewicza 24/26.

Kwestie dotyczące modernizacji i budowy zatok przystankowych oraz wiat przystankowych realizuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

Obsługa przewozowa mieszkańców, liniami tramwajowymi i autobusowymi, dziennymi i nocnymi, realizowana jest przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Na zdjęciu: wirok z drona na zieleń
    Kultura, Miasto
    „Dzień Dziecka” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu! Dla najmłodszych mieszkańców Torunia i ich rodziców atrakcji nie zabraknie A do tego – mamy Kontakt z teatrem. Festiwal trwa!
  • Miasto
    2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się...
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
  • Miasto, Sport
    Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Miejskim przy ul.Bema.
  • Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. w ratuszu z okazji Dnia Muzealnika.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
  • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
  • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.
  • Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
  • Katarzyna Dąbrowska pełni od 1 czerwca 2023 r. funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Torunia ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
  • Finał 6. edycji Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.