www.torun.pl

Wojciech Grochowski

 

Wojciech Grochowski
prezydent Torunia w latach 1998-2002

Ur. 18.09.1942 r. w Warszawie. Absolwent fizyki na UMK, specjalista w dziedzinie mikroelektroniki. Ukończył Podyplomowe Studium Mikroprocesorów na Politechnice Gdańskiej oraz szereg kursów informatycznych. Autor kilkunastu patentów i publikacji. Został wybrany prezydentem Torunia 3 grudnia 1998 roku.

W czasie jego prezydentury miasto otrzymało zapewnienie przekazania bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na najkosztowniejsze w historii miasta inwestycje związane z wymianą i rozbudową sieci kanalizacyjnej w ramach projektu ISPA. Kontynuowano prace związane z tworzeniem Toruńskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, instytucji, która zajmie się koordynacją pracy wszystkich toruńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście, m.in. straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego. Wybudowano kilkaset mieszkań na wynajem w ramach należącego do gminy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego, m.in. przy ul. Solankowej w Czerniewicach, Sz. Chełmińskiej i Winnicy. Dokonano modernizacji i rozbudowy wielu miejskich szkół (m.in. Szkół Podstawowych nr 2 i 5), a także Szpitala Miejskiego, dla którego zakupiono pierwszy w mieście, a zarazem najdroższy sprzęt medyczny placówki -koronarograf - aparat do badania naczyń wieńcowych. Przeprowadzono ponadto największy w historii remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęto też modernizację dróg wyjazdowych z Torunia: fragment Szosy Lubickiej, drogi łączącej Toruń z autostradą A-1 oraz odcinek Szosy Bydgoskiej.

Za prezydentury Wojciecha Grochowskiego Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II (7 czerwca 1999 r.).

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.