www.torun.pl

Wojciech Grochowski

 

Wojciech Grochowski
prezydent Torunia w latach 1998-2002

Ur. 18.09.1942 r. w Warszawie. Absolwent fizyki na UMK, specjalista w dziedzinie mikroelektroniki. Ukończył Podyplomowe Studium Mikroprocesorów na Politechnice Gdańskiej oraz szereg kursów informatycznych. Autor kilkunastu patentów i publikacji. Został wybrany prezydentem Torunia 3 grudnia 1998 roku.

W czasie jego prezydentury miasto otrzymało zapewnienie przekazania bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na najkosztowniejsze w historii miasta inwestycje związane z wymianą i rozbudową sieci kanalizacyjnej w ramach projektu ISPA. Kontynuowano prace związane z tworzeniem Toruńskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, instytucji, która zajmie się koordynacją pracy wszystkich toruńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście, m.in. straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego. Wybudowano kilkaset mieszkań na wynajem w ramach należącego do gminy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego, m.in. przy ul. Solankowej w Czerniewicach, Sz. Chełmińskiej i Winnicy. Dokonano modernizacji i rozbudowy wielu miejskich szkół (m.in. Szkół Podstawowych nr 2 i 5), a także Szpitala Miejskiego, dla którego zakupiono pierwszy w mieście, a zarazem najdroższy sprzęt medyczny placówki -koronarograf - aparat do badania naczyń wieńcowych. Przeprowadzono ponadto największy w historii remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęto też modernizację dróg wyjazdowych z Torunia: fragment Szosy Lubickiej, drogi łączącej Toruń z autostradą A-1 oraz odcinek Szosy Bydgoskiej.

Za prezydentury Wojciecha Grochowskiego Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II (7 czerwca 1999 r.).

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.