www.torun.pl

Wojciech Grochowski

 

Wojciech Grochowski
prezydent Torunia w latach 1998-2002

Ur. 18.09.1942 r. w Warszawie. Absolwent fizyki na UMK, specjalista w dziedzinie mikroelektroniki. Ukończył Podyplomowe Studium Mikroprocesorów na Politechnice Gdańskiej oraz szereg kursów informatycznych. Autor kilkunastu patentów i publikacji. Został wybrany prezydentem Torunia 3 grudnia 1998 roku.

W czasie jego prezydentury miasto otrzymało zapewnienie przekazania bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na najkosztowniejsze w historii miasta inwestycje związane z wymianą i rozbudową sieci kanalizacyjnej w ramach projektu ISPA. Kontynuowano prace związane z tworzeniem Toruńskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, instytucji, która zajmie się koordynacją pracy wszystkich toruńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście, m.in. straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego. Wybudowano kilkaset mieszkań na wynajem w ramach należącego do gminy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego, m.in. przy ul. Solankowej w Czerniewicach, Sz. Chełmińskiej i Winnicy. Dokonano modernizacji i rozbudowy wielu miejskich szkół (m.in. Szkół Podstawowych nr 2 i 5), a także Szpitala Miejskiego, dla którego zakupiono pierwszy w mieście, a zarazem najdroższy sprzęt medyczny placówki -koronarograf - aparat do badania naczyń wieńcowych. Przeprowadzono ponadto największy w historii remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęto też modernizację dróg wyjazdowych z Torunia: fragment Szosy Lubickiej, drogi łączącej Toruń z autostradą A-1 oraz odcinek Szosy Bydgoskiej.

Za prezydentury Wojciecha Grochowskiego Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II (7 czerwca 1999 r.).

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.