Miasto sięgnie po fundusze na zabytki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Miasto sięgnie po fundusze na zabytki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Zmiany zaproponowane przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego pozwolą na pozyskiwanie i udzielanie przez Gminę Miasta Toruń dodatkowych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Podczas Sesji Nadzwyczajnej w dniu 9 lutego 2023 r. Rada Miasta Torunia zmieniła zapisy uchwały z 2018 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń.

Zmiany zaproponowane przez prezydenta Zaleskiego dotyczyły uwzględnienia w uchwale możliwości dotowania na określonych zasadach prac lub robót z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Pozwoli to na pozyskiwanie i udzielanie przez Gminę Miasta Toruń dodatkowych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Rządowy Program Odbudowy Zabytków został ustanowiony w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Ministrów. Pozyskiwanie środków na prace przy zabytkach jest zasadne ze względu na znaczenie kulturowe oraz wartość artystyczną zabytków zlokalizowanych na terenie Torunia, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.

Ponadto w uchwale uwzględniony został dodatkowy termin naboru wniosków w przypadku dotacji realizowanych z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Uchwała Rady Miasta zależy od daty przyznania wstępnej promesy wystawionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwotnie terminem złożenia wniosków był ostatni dzień stycznia. W tej chwili został wyznaczony nowy termin - 17 marca 2023 r.

Do pozyskania są kwoty dofinansowania w wysokości 150 tys. zł, 500 tys. zł lub 3,5 mln zł na podstawie jednego wniosku. Beneficjentami programu mogą być tylko gminy, powiaty i województwa. Każdy podmiot samorządowy może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków. W grę wchodzi dofinansowanie bezpośrednie lub możliwość udzielenia przez wnioskodawcę dotacji dla właścicieli i osób zarządzających obiektami zabytkowymi.

- My mamy przebogaty zasób zabytków. Chcemy się podzielić z innymi podmiotami i niezwłocznie przygotujemy informację o możliwości składania wniosków. Chcemy złożyć dziesięć wniosków we wspomnianym terminie. Jeżeli otrzymamy potwierdzenie w formie promesy, że dostaliśmy dofinansowanie, wtedy przystąpimy do ustaleń. Myślę, że co najmniej trzy wnioski zakończą się współdotowaniem - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Zdj. Visit Toruń

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.