Miasto sięgnie po fundusze na zabytki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Miasto sięgnie po fundusze na zabytki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Zmiany zaproponowane przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego pozwolą na pozyskiwanie i udzielanie przez Gminę Miasta Toruń dodatkowych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Podczas Sesji Nadzwyczajnej w dniu 9 lutego 2023 r. Rada Miasta Torunia zmieniła zapisy uchwały z 2018 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń.

Zmiany zaproponowane przez prezydenta Zaleskiego dotyczyły uwzględnienia w uchwale możliwości dotowania na określonych zasadach prac lub robót z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Pozwoli to na pozyskiwanie i udzielanie przez Gminę Miasta Toruń dodatkowych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Rządowy Program Odbudowy Zabytków został ustanowiony w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Ministrów. Pozyskiwanie środków na prace przy zabytkach jest zasadne ze względu na znaczenie kulturowe oraz wartość artystyczną zabytków zlokalizowanych na terenie Torunia, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.

Ponadto w uchwale uwzględniony został dodatkowy termin naboru wniosków w przypadku dotacji realizowanych z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Uchwała Rady Miasta zależy od daty przyznania wstępnej promesy wystawionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwotnie terminem złożenia wniosków był ostatni dzień stycznia. W tej chwili został wyznaczony nowy termin - 17 marca 2023 r.

Do pozyskania są kwoty dofinansowania w wysokości 150 tys. zł, 500 tys. zł lub 3,5 mln zł na podstawie jednego wniosku. Beneficjentami programu mogą być tylko gminy, powiaty i województwa. Każdy podmiot samorządowy może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków. W grę wchodzi dofinansowanie bezpośrednie lub możliwość udzielenia przez wnioskodawcę dotacji dla właścicieli i osób zarządzających obiektami zabytkowymi.

- My mamy przebogaty zasób zabytków. Chcemy się podzielić z innymi podmiotami i niezwłocznie przygotujemy informację o możliwości składania wniosków. Chcemy złożyć dziesięć wniosków we wspomnianym terminie. Jeżeli otrzymamy potwierdzenie w formie promesy, że dostaliśmy dofinansowanie, wtedy przystąpimy do ustaleń. Myślę, że co najmniej trzy wnioski zakończą się współdotowaniem - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Zdj. Visit Toruń

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".