Miasto kupi nowe autobusy hybrydowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto kupi nowe autobusy hybrydowe

Miasto, MZK
Data publikacji: 18 stycznia 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Miasto kupi nowe autobusy hybrydowe

Nowe autobusy hybrydowe przybędą taborowi toruńskiej komunikacji miejskiej. 17 stycznia 2024 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji uruchomiło przetarg na zakup czterech ekologicznych pojazdów.

Komunikacja miejska jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania miasta. Od lat miasto Toruń stara się usprawnić ją w taki sposób, by jakość podróżowania była coraz wyższa. Priorytetem działań w tym zakresie jest także ekologia i troska o środowisko naturalne, gdyż pasażerowie chcą przemieszczać się nie tylko szybko i komfortowo, ale także ekologicznie. Toruń stara się sprostać tym wyzwaniom i nieustannie inwestuje w nowy tabor oraz infrastrukturę dla ekologicznej komunikacji publicznej: rozbudowuje sieć tramwajową, modernizuje przystanki i torowiska, buduje węzły przesiadkowe, kupuje nowoczesne autobusy i tramwaje.

Uruchomiony przetarg dotyczy zakupu czterech autobusów hybrydowych z opcją zakupu dwóch dodatkowych autobusów o takich samych parametrach. Zgodnie z procedurami obowiązującymi przy ogłaszaniu postępowań przetargowych powyżej progów unijnych 17 stycznia 2024 r. ogłoszenie o przetargu zostało przesłane do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, a gdy zostanie w nim opublikowane (zwykle w ciągu kilku dni od daty przesłania), dokumentacja przetargowa zostanie zamieszczona na stronie BIP MZK.

Termin składania ofert wyznaczono na 19 lutego br. Planuje się, że pojazdy trafią do Torunia w terminie do 12 miesięcy od chwili podpisania umowy, czyli w I/II kwartale 2025 r. Zakup będzie finansowany ze środków własnych Gminy Miasta Toruń.

Będą to pojazdy klasy MAXI, o długości ok. 12 metrów, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji i gaszenia pożarów.

Autobusy dołączą do floty 15 toruńskich autobusów hybrydowych. Przypomnijmy, że pierwszy miejski autobus z takim napędem, marki Solaris, pojawił się w Toruniu w lipcu 2015 r. Następnie, pod koniec roku 2018, pasażerów zaczęły wozić hybrydowe MAN-y, których 14 sztuk kupiono w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt zakupu jednego autobusu hybrydowego wyniósł wówczas 1 427 000,00 zł netto (1 755 210,00 zł brutto).

Ważnym, milowym krokiem w stronę ekologicznego transportu miejskiego był zakup autobusów elektrycznych. Obecnie Toruń ma ich dziesięć. Sześć takich pojazdów, wraz z infrastrukturą do ich ładowania pojawiło się w Toruniu pod koniec maja 2022 r. w ramach wspomnianego już projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej  w Toruniu – BiT-City II”. Koszt zakupu autobusów i pogotowia technicznego wyniósł 16 730 091 zł brutto. Jeden autobus kosztował brutto 2.751.510,00 zł. Trzy tzw. ładowarki wolne stanęły na terenie zajezdni autobusowej, a trzy ładowarki szybkie, pantografowe, po jednej na pętli na pl. św. Katarzyny, Uniwersytet, i Rubinkowo II.

Cztery kolejne „elektryki” i ładowarki dotarły do Torunia w maju 2023 r. Pojazdy oraz infrastrukturę do ich ładowania (dwie podwójne ładowarki tzw. „wolne” na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów) zakupiono dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Transport Publiczny realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt zakupu autobusów to ponad 11 700 000 zł brutto. Jeden pojazd kosztował 2 945 850 zł brutto.

Obecnie na tabor toruńskiej komunikacji miejskiej składa się 150 autobusów, w tym 10 zeroemisyjnych (elektrycznych) i 15 hybrydowych. W miarę możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, a także dzięki środkom własnym Gminy  tabor  jest sukcesywnie wymieniany. Miasto inwestuje przede wszystkim w rozwiązania ekologiczne, przyjazne środowisku, dbając jednocześnie o komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Wszystkie zakupy czynione są z dużą dbałością o ekologię i środowisko naturalne. Każdy zakupiony w ostatnich latach autobus o napędzie spalinowym musi spełniać aktualnie najsurowsze normy dotyczące emisji spalin, w tym dotyczące redukcji emisji cząstek stałych czy tlenków azotu. Każdy pojazd jest niskopodłogowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i ze szczególnymi potrzebami, wyposażony m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB, system detekcji pożarów.

Aktualnie 100% autobusów wyposażonych jest w elektroniczne tablice informacyjne, 100% w monitoring, ponad 83% w automat biletowy, 100% to autobusy niskopodłogowe. Tych udogodnień nie mają tylko dwa zabytkowe jelcze i pojazd nauki jazdy.

Toruń na tym nie poprzestaje i złożył kolejny wniosek w programie dofinansowującym zakup taboru zeroemisyjnego, w tym 25 autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0) oraz 10 autobusów elektrycznych z infrastrukturą z programu unijnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. W przypadku pozyskania tych środków w Toruniu już na przełomie lat 2025/2026 zostanie osiągnięty poziom obowiązujący w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych od roku 2028.

fot. MZK w Toruniu

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.