Mery Spolsky z Nagrodą Ciechowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mery Spolsky z Nagrodą Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Mery Spolsky mówi do mikrofonu, obok siedzi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz

Mery Spolsky dołącza do grona laureatów Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego. Wyróżnienie to otrzymują młodzi artyści, który czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Przyznawana od 2002 r. przez miasto nagroda ma upamiętnić postać zmarłego 22 grudnia 2001 r. znakomitego muzyka, kompozytora, autora tekstów, wokalistę, lidera zespołu Republika, który w Toruniu zaczynał swoją karierę.

- Zarówno zespół Republika, jak i Grzegorz Ciechowski, są ikonami na kulturalnej mapie Torunia. Jesteśmy z ich twórczości niezwykle dumni, jak również z faktu, że to właśnie w naszym mieście narodził się zespół, który piął się po szczytach muzycznej kariery mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Torunianie pamiętają o fenomenie Republiki i Grzegorza Ciechowskiego nie tylko poprzez przyznawaną nagrodę. W naszym mieście znajdziemy wiele akcentów z nimi związanych, mamy: plac Grzegorza Ciechowskiego, Katarzynkę Repuliki w Piernikowej Alei Gwiazd, tablicę w Dworze Artusa upamiętniającą zespół czy też mural z wizerunkiem Obywatela G.C. na budynku przy ul. Reja.

Tegoroczna nagroda powędrowała do Marii Żak, znanej jako Mery Spolsky - polskiej piosenkarki, autorki tekstów, kompozytorki, producentki muzycznej oraz projektantki ubrań.

- Nagroda dla Mery Spolsky, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej, przyznana została: za wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Za pełne szaleństwa płyty i rozsadzające energią koncerty skrzące się bogactwem barw i motywów, za szczerość i bezkompromisowość w podejmowaniu tematówodczytywał uzasadnienie Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Torunia dziennikarz Mariusz Składanowski. - Ponadto za finezyjną zabawę słowem, za niepokorny debiut książkowy „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” i niezwykłą formę jej prezentacji oraz, że, wbrew tytułowi, zaraża radością życia. W końcu za niezwykłą świadomość spójności formy, treści i przekazu artystycznego w duchu patrona nagrody.

Mery Spolsky wspomniała, że od lat zafascynowana jest Grzegorzem Ciechowskim i jego twórczością. Dlatego też przyznana nagroda jest dla niej ogromnym wyróżnieniem.

- Nie ukrywam, że Toruń jest dla mnie bardzo ważnym miejscem ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem jego „psychofanką”. Kiedy w wywiadach zadawane jest mi pytanie: kim się inspirujesz, czego słuchasz, zawsze odpowiadam: Ciechowski, Republika, utwór „Śmierć na pięć” stwierdziła Maria Żak, Mery Spolsky. – Grzegorz Ciechowski inspirował i cały czas mnie inspiruje do pisania po polsku, stąd też nazwa mojego projektu „Mery Spolsky”. Dzięki jego muzyce zrozumiałam, że nasz język można w bardzo ciekawy i plastyczny sposób zapodać, jest moim mentorem od zabawy z językiem. Dlatego też nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Mariusz Składanowski podkreślił również, że Kapituła brała pod uwagę kandydaturę dwóch artystów: rapera Szczyla oraz wokalistki Kaśki Sochackiej. Wyboru laureatki tegorocznej nagrody dokonali: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Agnieszka Szydłowska.

Nagrodę ogłoszono po raz dwudziesty. Wśród jej laureatów są m.in.: Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, zespół Tęskno, Ralph Kamiński. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Kasia Lins.


Dzisiaj, 25 listopada o godz. 20:00 Mery Spolsky wystąpi w sali kameralnej CKK Jordanki prezentując swój nowy projekt „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. A to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym miesiącu.

Tradycyjnie w grudniu odbędzie się koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego z udziałem laureatki, podczas którego oficjalnie wręczona zostanie nagroda. Wyjątkowo wydarzenie nie odbędzie się w klubie Od Nowa  tym razem organizatorzy zapraszają nas do znajdującej się niedaleko Auli UMK. W programie jak zwykle interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w wykonaniu znamienitych gości, których nazwiska poznamy dopiero w dniu koncertu. 

Oprócz koncertu specjalnego w dniach 16-18 grudnia 2021 r. w Toruniu przygotowano wiele innych atrakcji nawiązujących do twórczości Republiki oraz Obywatela G.C. Jedną z nich jest spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu „Kombinat”, który widzowie będą mieli okazję zobaczyć 16 grudnia w CKK Jordanki.


Pełny harmonogram wydarzeń w ramach 7. Dni Grzegorza Ciechowskiego wraz z imprezami towarzyszącymi znaleźć można poniżej.


7. Dni Grzegorza Ciechowskiego

Toruń 16-18 grudnia 2021 r.

16 grudnia (czwartek)
• godz. 19.00 – „Kombinat”. spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu inspirowany twórczością Obywatela GC i zespołu Republika.
Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Spektakl biletowany (ceny biletów: 70 zł., 90 zł., 105 zł. w zależności od miejsca)

17 grudnia (piątek)
• godz. 20.00 – koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Aula UMK, ul. Gagarina 11. Koncert biletowany (ceny biletów: 100 zł. – przedsprzedaż, 120 zł. – w dniu koncertu)

18 grudnia (sobota)
• godz. 18.00 – ”Obywatel Jazz. Bolewski i Tubis grają Ciechowskiego”. Centrum Kultury Dwór Artusa. Koncert biletowany (ceny biletów: 25 zł.- normalny, 20 zł. – ulgowy)


Imprezy towarzyszące:

 • 14 grudnia, godz. 17.00, Restauracja Mistrz i Małgorzata, ul. Szewska 17 – Konkurs Jednego Wiersza Obywatel Słowa im. Grzegorza Ciechowskiego
 • 16-18 grudnia – Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w tramwajach MZK Toruń
 • 18 grudnia, godz. 17.00, WBP Książnica Kopernikańska – Znak firmowy. Grzegorz Ciechowski i Republika - warsztaty pisania piosenek i układania tekstu oraz wykład z prezentacją prof. Pawła Tańskiego z UMK dotyczący twórczości literackiej Grzegorza Ciechowskiego
 • 18 grudnia - Poezja Ciechowskiego – Koło Recytatorów Instytutu Literatury Polskiej UMK Heksametr” – pojazdy MZK Toruń

Fot. Wociech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Miasto
  - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.