Mery Spolsky z Nagrodą Ciechowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Mery Spolsky z Nagrodą Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Mery Spolsky mówi do mikrofonu, obok siedzi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz

Mery Spolsky dołącza do grona laureatów Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego. Wyróżnienie to otrzymują młodzi artyści, który czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Przyznawana od 2002 r. przez miasto nagroda ma upamiętnić postać zmarłego 22 grudnia 2001 r. znakomitego muzyka, kompozytora, autora tekstów, wokalistę, lidera zespołu Republika, który w Toruniu zaczynał swoją karierę.

- Zarówno zespół Republika, jak i Grzegorz Ciechowski, są ikonami na kulturalnej mapie Torunia. Jesteśmy z ich twórczości niezwykle dumni, jak również z faktu, że to właśnie w naszym mieście narodził się zespół, który piął się po szczytach muzycznej kariery mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Torunianie pamiętają o fenomenie Republiki i Grzegorza Ciechowskiego nie tylko poprzez przyznawaną nagrodę. W naszym mieście znajdziemy wiele akcentów z nimi związanych, mamy: plac Grzegorza Ciechowskiego, Katarzynkę Repuliki w Piernikowej Alei Gwiazd, tablicę w Dworze Artusa upamiętniającą zespół czy też mural z wizerunkiem Obywatela G.C. na budynku przy ul. Reja.

Tegoroczna nagroda powędrowała do Marii Żak, znanej jako Mery Spolsky - polskiej piosenkarki, autorki tekstów, kompozytorki, producentki muzycznej oraz projektantki ubrań.

- Nagroda dla Mery Spolsky, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej, przyznana została: za wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Za pełne szaleństwa płyty i rozsadzające energią koncerty skrzące się bogactwem barw i motywów, za szczerość i bezkompromisowość w podejmowaniu tematówodczytywał uzasadnienie Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Torunia dziennikarz Mariusz Składanowski. - Ponadto za finezyjną zabawę słowem, za niepokorny debiut książkowy „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” i niezwykłą formę jej prezentacji oraz, że, wbrew tytułowi, zaraża radością życia. W końcu za niezwykłą świadomość spójności formy, treści i przekazu artystycznego w duchu patrona nagrody.

Mery Spolsky wspomniała, że od lat zafascynowana jest Grzegorzem Ciechowskim i jego twórczością. Dlatego też przyznana nagroda jest dla niej ogromnym wyróżnieniem.

- Nie ukrywam, że Toruń jest dla mnie bardzo ważnym miejscem ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem jego „psychofanką”. Kiedy w wywiadach zadawane jest mi pytanie: kim się inspirujesz, czego słuchasz, zawsze odpowiadam: Ciechowski, Republika, utwór „Śmierć na pięć” stwierdziła Maria Żak, Mery Spolsky. – Grzegorz Ciechowski inspirował i cały czas mnie inspiruje do pisania po polsku, stąd też nazwa mojego projektu „Mery Spolsky”. Dzięki jego muzyce zrozumiałam, że nasz język można w bardzo ciekawy i plastyczny sposób zapodać, jest moim mentorem od zabawy z językiem. Dlatego też nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Mariusz Składanowski podkreślił również, że Kapituła brała pod uwagę kandydaturę dwóch artystów: rapera Szczyla oraz wokalistki Kaśki Sochackiej. Wyboru laureatki tegorocznej nagrody dokonali: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Agnieszka Szydłowska.

Nagrodę ogłoszono po raz dwudziesty. Wśród jej laureatów są m.in.: Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, zespół Tęskno, Ralph Kamiński. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Kasia Lins.


Dzisiaj, 25 listopada o godz. 20:00 Mery Spolsky wystąpi w sali kameralnej CKK Jordanki prezentując swój nowy projekt „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. A to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym miesiącu.

Tradycyjnie w grudniu odbędzie się koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego z udziałem laureatki, podczas którego oficjalnie wręczona zostanie nagroda. Wyjątkowo wydarzenie nie odbędzie się w klubie Od Nowa  tym razem organizatorzy zapraszają nas do znajdującej się niedaleko Auli UMK. W programie jak zwykle interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w wykonaniu znamienitych gości, których nazwiska poznamy dopiero w dniu koncertu. 

Oprócz koncertu specjalnego w dniach 16-18 grudnia 2021 r. w Toruniu przygotowano wiele innych atrakcji nawiązujących do twórczości Republiki oraz Obywatela G.C. Jedną z nich jest spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu „Kombinat”, który widzowie będą mieli okazję zobaczyć 16 grudnia w CKK Jordanki.


Pełny harmonogram wydarzeń w ramach 7. Dni Grzegorza Ciechowskiego wraz z imprezami towarzyszącymi znaleźć można poniżej.


7. Dni Grzegorza Ciechowskiego

Toruń 16-18 grudnia 2021 r.

16 grudnia (czwartek)
• godz. 19.00 – „Kombinat”. spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu inspirowany twórczością Obywatela GC i zespołu Republika.
Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Spektakl biletowany (ceny biletów: 70 zł., 90 zł., 105 zł. w zależności od miejsca)

17 grudnia (piątek)
• godz. 20.00 – koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Aula UMK, ul. Gagarina 11. Koncert biletowany (ceny biletów: 100 zł. – przedsprzedaż, 120 zł. – w dniu koncertu)

18 grudnia (sobota)
• godz. 18.00 – ”Obywatel Jazz. Bolewski i Tubis grają Ciechowskiego”. Centrum Kultury Dwór Artusa. Koncert biletowany (ceny biletów: 25 zł.- normalny, 20 zł. – ulgowy)


Imprezy towarzyszące:

 • 14 grudnia, godz. 17.00, Restauracja Mistrz i Małgorzata, ul. Szewska 17 – Konkurs Jednego Wiersza Obywatel Słowa im. Grzegorza Ciechowskiego
 • 16-18 grudnia – Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w tramwajach MZK Toruń
 • 18 grudnia, godz. 17.00, WBP Książnica Kopernikańska – Znak firmowy. Grzegorz Ciechowski i Republika - warsztaty pisania piosenek i układania tekstu oraz wykład z prezentacją prof. Pawła Tańskiego z UMK dotyczący twórczości literackiej Grzegorza Ciechowskiego
 • 18 grudnia - Poezja Ciechowskiego – Koło Recytatorów Instytutu Literatury Polskiej UMK Heksametr” – pojazdy MZK Toruń

Fot. Wociech Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.