Medale w Arenie Toruń

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lutego 2018
Autor: Sylwia Mularczyk

Kolejne znakomite rezultaty i dobre recenzje.  Po raz czwarty w historii, 17 i 18 lutego 2018 roku Toruń był gospodarzem Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce.

Za nami dwa dni zmagań i kilkanaście konkurencji wśród kobiet i mężczyzn: od sprintu na 60 metrów przez widowiskowe skoki o tyczce, a także konkurencje techniczne, między innymi trójskok i pchnięcie kulą. Mistrzostwa rozgrywane w Toruniu to dla polskich lekkoatletów najważniejsza impreza halowa w roku. Dodatkowych emocji dodał fakt, że dla zawodników była to ostatnia szansa na zdobycie minimum kwalifikacyjnego na 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham (1-4 marca 2018).

Szanowni państwo, wielu sportowców, którzy uczestniczyli w mityngach, czy zawodach rozgrywanych w toruńskiej Arenie, mówi, że jest to najlepsza hala do uprawiania lekkiej atletyki w Polsce i na świecie – witał sportowców i kibiców  Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Ozdobą pierwszego dnia mistrzostw  był halowy rekord Polski U20 w pięcioboju, który wywalczyła Adrianna Sułek, gromadząc w sumie 4385 punktów. Sułek, jeszcze jako juniorka, zdobyła pierwszy w karierze złoty medal. - Marzyłam o zdobyciu tego medalu i cieszę się, że to się udało – mówiła wzruszona. Drugiego dnia mistrzostw wielobojowa rywalizacja panów w Arenie Toruń zakończyła się ostatecznym triumfem Patryka Barana, który w dwudniowej rywalizacji zgromadził 5661 punktów.

Sofia Ennaoui spektakularnie wygrała bieg na 1500 metrów z czasem 4:12.47, ale poinformowała kibiców, że rezygnuje ze startu w halowych mistrzostwach świata: – Parę dni temu podjęliśmy decyzję, że nie wezmę udziału w halowych mistrzostwach świata. Szkoda, ale do tego sezonu nie jestem przygotowana tak, jakbym chciała – wyznała Ennaoui.

Bardzo wartościowe rezultaty padły także w pchnięciu kulą kobiet oraz sprincie na 60 metrów pań. Paulina Guba, która we wszystkich mierzonych próbach pchała ponad 18 metrów – w toruńskiej Arenie złoto zdobyła rezultatem 18.77.

Ewa Swoboda obroniła tytuł mistrzyni Polski w biegu na 60 metrów, uzyskując w Arenie Toruń czas 7.22. Niesamowite emocje towarzyszyły kibicom podczas powtórzonego biegu płotkarzy. Dwukrotnie najlepszy okazał się Damian Czykier, który wygrał z wynikiem 7.79. Zwycięstwo w biegu przez płotki odniosła Julia Rządzińska, która uzyskała na mecie wynik 8.31

Wśród panów to Michał Haratyk trzykrotnie przekraczał w Arenie Toruń 21 metrów w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył wynikiem 21.47.

W eliminacjach biegu na 60 metrów, sędziowie odstrzelili falstart faworytce Annie Kiełbasińskiej, która walczyła o minimum na mistrzostwa w Birmingham. Kiełbasińska zabłysła w drugim dniu mistrzostw zdobywając złoto na dystansie 200 metrów z wynikiem 23.12 – najlepszym uzyskanym w hali przez polską sprinterkę od 30 lat.

Karol Zalewski zdobył złoto w biegu na 200 metrów z wynikiem 20.64. Na zdjęciu, z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, odbiera brąz za bieg na 400 metrów.

Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala zostali w Arenie Toruń halowymi mistrzami Polski w chodzie sportowym. W niedzielę mistrzyni Polski pokonała 3000 metrów w 12:54.93 i poprawiła swój rekord życiowy, a najlepszy chodziarz mistrzostw, 5000 metrów w czasie 19:41.63.

- Czułam dziś ogromny stres, nie chciałam nikogo zawieść i chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Cieszę się bardzo z tego, że udało mi się wywalczyć złoty medal. Na mistrzostwa świata pojadę z takim nastawieniem, żeby pokazać się z jak najlepszej strony i mam nadzieję, że uda mi się nawiązać walkę o medalmówiła, podczas drugiego dnia mistrzostw halowa mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic, której udało się osiągnąć czas 52.11. Wśród panów najlepszy w biegu na tym samym dystansie był Jakub Krzewina, który osiągnął wynik 46.09 sekundy.

W biegu na 1500 metrów panów faworytem został Marcin Lewandowski uzyskując czas 3:48.05. – Dziś wieczorem turniejowe bieganie, świetny trening no i przede wszystkim przed swoją publicznością – dziękował kibicom Marcin Lewandowski.

W finałowym biegu na 3000 metrów złoto zdobył Adam Czerwiński z wynikiem 8:19.46. Na tym dystansie najlepszą z pań z czasem 9:23.94 okazała się Barbara Niewiedział.

Złoty medal w sprincie na 60 metrów zdobył po raz kolejny Remigiusz Olszewski. Tym razem z wynikiem 6.69. – Udało mi się czwarty raz z rzędu wygrać mistrzostwo Polski. Bardzo się z tego cieszę. We wtorek startowałem we Francji, gdzie miałem mały wypadek. Mam ograniczone ruchy szyją więc, dzisiejszy start był dla mnie bardziej treningowy – opowiadał tuż po wygranym biegu Olszewski.

Halowym mistrzem Polski w trójskoku został Karol Hoffmann, który wygrał z wynikiem 16.58, a w trójskoku pań zwyciężyła Anna Jagaciak-Michalska, której udało się osiągnąć wynik 13.47. Drugiego dnia mistrzostw zawodniczce udało się zdobyć kolejny złoty medal, tym razem w skoku w dal. W najlepszej próbie Anna Jagaciak-Michalska uzyskała odległość 6.34. W skoku w dal panów zwycięzcą okazał się Mateusz Różański, który skoczył 7.73.

W skoku o tyczce pań padł niespodziewany remis. Agnieszka Kaszuba i Kamila Przybyła pokonały wysokość 4.20 i zadecydowały, że bez dogrywki wspólnie zajmą pierwsze miejsce na podium. W niedzielne popołudnie bardzo widowiskowe były skoki o tyczce panów. Złoto wywalczył Piotr Lisek z wynikiem 5.83.

Drugiego dnia mistrzostw konkurencję w skoku wzwyż wygrała Aleksandra Nowakowska z wynikiem 1.85. W skoku wzwyż panów złoto zdobył Sylwester Bednarek z wynikiem 2.25.

Złota drużyna w biegu sztafetowym 4x400 metrów - Dariusz Kowaluk, Emilia Ankiewicz, Weronika Wyka, Wiktor Suwara -  uzyskała najlepszy w historii polskiej lekkoatletyki halowej czas 3:27.20.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski zwyciężyli nasi sąsiedzi. Zawodnicy z bydgoskiego Zawiszy zdobyli 6 medali, w tym 4 złote. Zawodnikom MKL-u Toruń udało się zdobyć dwa medale - jeden srebrny (Grzegorz Kalinowski w biegu na 1500 m) i jeden brązowy (Aleksandra Brzezińska w biegu na 3000 m).

- W czwartek niezwykle udany Copernicus Cup, a przez cały weekend Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Toruń chce być jednym z najważniejszych punktów na lekkoatletycznej mapie kraju i nie tylko! Cały czas walczymy o organizację Mistrzostw Europy w 2021 rokupowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, podczas dekoracji bohaterów toruńskich mistrzostw.

Najczęściej czytane aktualności

• Miasto, MZK
    Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
  • Kultura, Miasto
    W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
    W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
  • Miasto
    Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
  • Biznes, Miasto
    Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
  • Nowa Zamojska
    Drogi, Inwestycje
    Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
  • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
  • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
  • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
  • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
  • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
  • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
  • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
  • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.