www.torun.pl

Medale w Arenie Toruń

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lutego 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
fot. Lech Kamiński

Kolejne znakomite rezultaty i dobre recenzje.  Po raz czwarty w historii, 17 i 18 lutego 2018 roku Toruń był gospodarzem Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce.

Za nami dwa dni zmagań i kilkanaście konkurencji wśród kobiet i mężczyzn: od sprintu na 60 metrów przez widowiskowe skoki o tyczce, a także konkurencje techniczne, między innymi trójskok i pchnięcie kulą. Mistrzostwa rozgrywane w Toruniu to dla polskich lekkoatletów najważniejsza impreza halowa w roku. Dodatkowych emocji dodał fakt, że dla zawodników była to ostatnia szansa na zdobycie minimum kwalifikacyjnego na 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham (1-4 marca 2018).

Szanowni państwo, wielu sportowców, którzy uczestniczyli w mityngach, czy zawodach rozgrywanych w toruńskiej Arenie, mówi, że jest to najlepsza hala do uprawiania lekkiej atletyki w Polsce i na świecie – witał sportowców i kibiców  Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Ozdobą pierwszego dnia mistrzostw  był halowy rekord Polski U20 w pięcioboju, który wywalczyła Adrianna Sułek, gromadząc w sumie 4385 punktów. Sułek, jeszcze jako juniorka, zdobyła pierwszy w karierze złoty medal. - Marzyłam o zdobyciu tego medalu i cieszę się, że to się udało – mówiła wzruszona. Drugiego dnia mistrzostw wielobojowa rywalizacja panów w Arenie Toruń zakończyła się ostatecznym triumfem Patryka Barana, który w dwudniowej rywalizacji zgromadził 5661 punktów.

Sofia Ennaoui spektakularnie wygrała bieg na 1500 metrów z czasem 4:12.47, ale poinformowała kibiców, że rezygnuje ze startu w halowych mistrzostwach świata: – Parę dni temu podjęliśmy decyzję, że nie wezmę udziału w halowych mistrzostwach świata. Szkoda, ale do tego sezonu nie jestem przygotowana tak, jakbym chciała – wyznała Ennaoui.

Bardzo wartościowe rezultaty padły także w pchnięciu kulą kobiet oraz sprincie na 60 metrów pań. Paulina Guba, która we wszystkich mierzonych próbach pchała ponad 18 metrów – w toruńskiej Arenie złoto zdobyła rezultatem 18.77.

Ewa Swoboda obroniła tytuł mistrzyni Polski w biegu na 60 metrów, uzyskując w Arenie Toruń czas 7.22. Niesamowite emocje towarzyszyły kibicom podczas powtórzonego biegu płotkarzy. Dwukrotnie najlepszy okazał się Damian Czykier, który wygrał z wynikiem 7.79. Zwycięstwo w biegu przez płotki odniosła Julia Rządzińska, która uzyskała na mecie wynik 8.31

Wśród panów to Michał Haratyk trzykrotnie przekraczał w Arenie Toruń 21 metrów w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył wynikiem 21.47.

W eliminacjach biegu na 60 metrów, sędziowie odstrzelili falstart faworytce Annie Kiełbasińskiej, która walczyła o minimum na mistrzostwa w Birmingham. Kiełbasińska zabłysła w drugim dniu mistrzostw zdobywając złoto na dystansie 200 metrów z wynikiem 23.12 – najlepszym uzyskanym w hali przez polską sprinterkę od 30 lat.

Karol Zalewski zdobył złoto w biegu na 200 metrów z wynikiem 20.64. Na zdjęciu, z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, odbiera brąz za bieg na 400 metrów.

fot. Lech Kamiński

Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala zostali w Arenie Toruń halowymi mistrzami Polski w chodzie sportowym. W niedzielę mistrzyni Polski pokonała 3000 metrów w 12:54.93 i poprawiła swój rekord życiowy, a najlepszy chodziarz mistrzostw, 5000 metrów w czasie 19:41.63.

- Czułam dziś ogromny stres, nie chciałam nikogo zawieść i chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Cieszę się bardzo z tego, że udało mi się wywalczyć złoty medal. Na mistrzostwa świata pojadę z takim nastawieniem, żeby pokazać się z jak najlepszej strony i mam nadzieję, że uda mi się nawiązać walkę o medalmówiła, podczas drugiego dnia mistrzostw halowa mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic, której udało się osiągnąć czas 52.11. Wśród panów najlepszy w biegu na tym samym dystansie był Jakub Krzewina, który osiągnął wynik 46.09 sekundy.

W biegu na 1500 metrów panów faworytem został Marcin Lewandowski uzyskując czas 3:48.05. – Dziś wieczorem turniejowe bieganie, świetny trening no i przede wszystkim przed swoją publicznością – dziękował kibicom Marcin Lewandowski.

W finałowym biegu na 3000 metrów złoto zdobył Adam Czerwiński z wynikiem 8:19.46. Na tym dystansie najlepszą z pań z czasem 9:23.94 okazała się Barbara Niewiedział.

Złoty medal w sprincie na 60 metrów zdobył po raz kolejny Remigiusz Olszewski. Tym razem z wynikiem 6.69. – Udało mi się czwarty raz z rzędu wygrać mistrzostwo Polski. Bardzo się z tego cieszę. We wtorek startowałem we Francji, gdzie miałem mały wypadek. Mam ograniczone ruchy szyją więc, dzisiejszy start był dla mnie bardziej treningowy – opowiadał tuż po wygranym biegu Olszewski.

Halowym mistrzem Polski w trójskoku został Karol Hoffmann, który wygrał z wynikiem 16.58, a w trójskoku pań zwyciężyła Anna Jagaciak-Michalska, której udało się osiągnąć wynik 13.47. Drugiego dnia mistrzostw zawodniczce udało się zdobyć kolejny złoty medal, tym razem w skoku w dal. W najlepszej próbie Anna Jagaciak-Michalska uzyskała odległość 6.34. W skoku w dal panów zwycięzcą okazał się Mateusz Różański, który skoczył 7.73.

W skoku o tyczce pań padł niespodziewany remis. Agnieszka Kaszuba i Kamila Przybyła pokonały wysokość 4.20 i zadecydowały, że bez dogrywki wspólnie zajmą pierwsze miejsce na podium. W niedzielne popołudnie bardzo widowiskowe były skoki o tyczce panów. Złoto wywalczył Piotr Lisek z wynikiem 5.83.

Drugiego dnia mistrzostw konkurencję w skoku wzwyż wygrała Aleksandra Nowakowska z wynikiem 1.85. W skoku wzwyż panów złoto zdobył Sylwester Bednarek z wynikiem 2.25.

Złota drużyna w biegu sztafetowym 4x400 metrów - Dariusz Kowaluk, Emilia Ankiewicz, Weronika Wyka, Wiktor Suwara -  uzyskała najlepszy w historii polskiej lekkoatletyki halowej czas 3:27.20.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski zwyciężyli nasi sąsiedzi. Zawodnicy z bydgoskiego Zawiszy zdobyli 6 medali, w tym 4 złote. Zawodnikom MKL-u Toruń udało się zdobyć dwa medale - jeden srebrny (Grzegorz Kalinowski w biegu na 1500 m) i jeden brązowy (Aleksandra Brzezińska w biegu na 3000 m).

- W czwartek niezwykle udany Copernicus Cup, a przez cały weekend Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Toruń chce być jednym z najważniejszych punktów na lekkoatletycznej mapie kraju i nie tylko! Cały czas walczymy o organizację Mistrzostw Europy w 2021 rokupowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, podczas dekoracji bohaterów toruńskich mistrzostw.

fot. Lech Kamiński

 fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.