www.torun.pl

Medale w Arenie Toruń

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lutego 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
fot. Lech Kamiński

Kolejne znakomite rezultaty i dobre recenzje.  Po raz czwarty w historii, 17 i 18 lutego 2018 roku Toruń był gospodarzem Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce.

Za nami dwa dni zmagań i kilkanaście konkurencji wśród kobiet i mężczyzn: od sprintu na 60 metrów przez widowiskowe skoki o tyczce, a także konkurencje techniczne, między innymi trójskok i pchnięcie kulą. Mistrzostwa rozgrywane w Toruniu to dla polskich lekkoatletów najważniejsza impreza halowa w roku. Dodatkowych emocji dodał fakt, że dla zawodników była to ostatnia szansa na zdobycie minimum kwalifikacyjnego na 17. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham (1-4 marca 2018).

Szanowni państwo, wielu sportowców, którzy uczestniczyli w mityngach, czy zawodach rozgrywanych w toruńskiej Arenie, mówi, że jest to najlepsza hala do uprawiania lekkiej atletyki w Polsce i na świecie – witał sportowców i kibiców  Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Ozdobą pierwszego dnia mistrzostw  był halowy rekord Polski U20 w pięcioboju, który wywalczyła Adrianna Sułek, gromadząc w sumie 4385 punktów. Sułek, jeszcze jako juniorka, zdobyła pierwszy w karierze złoty medal. - Marzyłam o zdobyciu tego medalu i cieszę się, że to się udało – mówiła wzruszona. Drugiego dnia mistrzostw wielobojowa rywalizacja panów w Arenie Toruń zakończyła się ostatecznym triumfem Patryka Barana, który w dwudniowej rywalizacji zgromadził 5661 punktów.

Sofia Ennaoui spektakularnie wygrała bieg na 1500 metrów z czasem 4:12.47, ale poinformowała kibiców, że rezygnuje ze startu w halowych mistrzostwach świata: – Parę dni temu podjęliśmy decyzję, że nie wezmę udziału w halowych mistrzostwach świata. Szkoda, ale do tego sezonu nie jestem przygotowana tak, jakbym chciała – wyznała Ennaoui.

Bardzo wartościowe rezultaty padły także w pchnięciu kulą kobiet oraz sprincie na 60 metrów pań. Paulina Guba, która we wszystkich mierzonych próbach pchała ponad 18 metrów – w toruńskiej Arenie złoto zdobyła rezultatem 18.77.

Ewa Swoboda obroniła tytuł mistrzyni Polski w biegu na 60 metrów, uzyskując w Arenie Toruń czas 7.22. Niesamowite emocje towarzyszyły kibicom podczas powtórzonego biegu płotkarzy. Dwukrotnie najlepszy okazał się Damian Czykier, który wygrał z wynikiem 7.79. Zwycięstwo w biegu przez płotki odniosła Julia Rządzińska, która uzyskała na mecie wynik 8.31

Wśród panów to Michał Haratyk trzykrotnie przekraczał w Arenie Toruń 21 metrów w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył wynikiem 21.47.

W eliminacjach biegu na 60 metrów, sędziowie odstrzelili falstart faworytce Annie Kiełbasińskiej, która walczyła o minimum na mistrzostwa w Birmingham. Kiełbasińska zabłysła w drugim dniu mistrzostw zdobywając złoto na dystansie 200 metrów z wynikiem 23.12 – najlepszym uzyskanym w hali przez polską sprinterkę od 30 lat.

Karol Zalewski zdobył złoto w biegu na 200 metrów z wynikiem 20.64. Na zdjęciu, z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, odbiera brąz za bieg na 400 metrów.

fot. Lech Kamiński

Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala zostali w Arenie Toruń halowymi mistrzami Polski w chodzie sportowym. W niedzielę mistrzyni Polski pokonała 3000 metrów w 12:54.93 i poprawiła swój rekord życiowy, a najlepszy chodziarz mistrzostw, 5000 metrów w czasie 19:41.63.

- Czułam dziś ogromny stres, nie chciałam nikogo zawieść i chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Cieszę się bardzo z tego, że udało mi się wywalczyć złoty medal. Na mistrzostwa świata pojadę z takim nastawieniem, żeby pokazać się z jak najlepszej strony i mam nadzieję, że uda mi się nawiązać walkę o medalmówiła, podczas drugiego dnia mistrzostw halowa mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic, której udało się osiągnąć czas 52.11. Wśród panów najlepszy w biegu na tym samym dystansie był Jakub Krzewina, który osiągnął wynik 46.09 sekundy.

W biegu na 1500 metrów panów faworytem został Marcin Lewandowski uzyskując czas 3:48.05. – Dziś wieczorem turniejowe bieganie, świetny trening no i przede wszystkim przed swoją publicznością – dziękował kibicom Marcin Lewandowski.

W finałowym biegu na 3000 metrów złoto zdobył Adam Czerwiński z wynikiem 8:19.46. Na tym dystansie najlepszą z pań z czasem 9:23.94 okazała się Barbara Niewiedział.

Złoty medal w sprincie na 60 metrów zdobył po raz kolejny Remigiusz Olszewski. Tym razem z wynikiem 6.69. – Udało mi się czwarty raz z rzędu wygrać mistrzostwo Polski. Bardzo się z tego cieszę. We wtorek startowałem we Francji, gdzie miałem mały wypadek. Mam ograniczone ruchy szyją więc, dzisiejszy start był dla mnie bardziej treningowy – opowiadał tuż po wygranym biegu Olszewski.

Halowym mistrzem Polski w trójskoku został Karol Hoffmann, który wygrał z wynikiem 16.58, a w trójskoku pań zwyciężyła Anna Jagaciak-Michalska, której udało się osiągnąć wynik 13.47. Drugiego dnia mistrzostw zawodniczce udało się zdobyć kolejny złoty medal, tym razem w skoku w dal. W najlepszej próbie Anna Jagaciak-Michalska uzyskała odległość 6.34. W skoku w dal panów zwycięzcą okazał się Mateusz Różański, który skoczył 7.73.

W skoku o tyczce pań padł niespodziewany remis. Agnieszka Kaszuba i Kamila Przybyła pokonały wysokość 4.20 i zadecydowały, że bez dogrywki wspólnie zajmą pierwsze miejsce na podium. W niedzielne popołudnie bardzo widowiskowe były skoki o tyczce panów. Złoto wywalczył Piotr Lisek z wynikiem 5.83.

Drugiego dnia mistrzostw konkurencję w skoku wzwyż wygrała Aleksandra Nowakowska z wynikiem 1.85. W skoku wzwyż panów złoto zdobył Sylwester Bednarek z wynikiem 2.25.

Złota drużyna w biegu sztafetowym 4x400 metrów - Dariusz Kowaluk, Emilia Ankiewicz, Weronika Wyka, Wiktor Suwara -  uzyskała najlepszy w historii polskiej lekkoatletyki halowej czas 3:27.20.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski zwyciężyli nasi sąsiedzi. Zawodnicy z bydgoskiego Zawiszy zdobyli 6 medali, w tym 4 złote. Zawodnikom MKL-u Toruń udało się zdobyć dwa medale - jeden srebrny (Grzegorz Kalinowski w biegu na 1500 m) i jeden brązowy (Aleksandra Brzezińska w biegu na 3000 m).

- W czwartek niezwykle udany Copernicus Cup, a przez cały weekend Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Toruń chce być jednym z najważniejszych punktów na lekkoatletycznej mapie kraju i nie tylko! Cały czas walczymy o organizację Mistrzostw Europy w 2021 rokupowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, podczas dekoracji bohaterów toruńskich mistrzostw.

fot. Lech Kamiński

 fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.