Medale dla małżonków | www.torun.pl

Medale dla małżonków

Miasto
Data publikacji: 20 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
prezydent Michał Zaleski wręcza medal jednej z par

18 par małżeńskich zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 lipca 2021 roku.

Jubilaci, którzy tego dnia otrzymali z rąk prezydenta Torunia odznaczenia państwowe, mają na koncie co najmniej 50 lat małżeńskiego stażu, są też małżonkowie o 51-, 52 i 53-letnim stażu, a jedna z par świętuje 58-lecie bycia razem. Stało się tak ze względu na pandemię koronawirusa, która wstrzymała na długo organizację uroczystych gali jubileuszowych. W ostatnich miesiącach powrócono w Toruniu do tej pięknej tradycji, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

To kolejny raz, kiedy ze względu na znaczną grupę małżonków oczekujących na wręczenie odznaczeń zdecydowano się zorganizować podwójną uroczystość, dla dwóch grup jubilatów – o godz. 14:00 i 15:30. Gala odbyła się w zabytkowej Sali Mieszczańskiej, w uroczystej oprawie muzycznej. Odznaczenia przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył małżonkom prezydent Torunia Michał Zaleski, wraz z upominkiem i bukietem kwiatów od miasta.

- Serdecznie Państwu gratuluję nadania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Te wyjątkowe odznaczenia honorują Państwa złote gody lub nawet dłuższe jubileusze małżeńskie. Zapewniają nas też, że w świecie, w którym wszystko zdaje się gwałtownie zmieniać, miłość swoich rodziców oraz ukochanych dziadków jest jedną z gwarancji życiowej stabilności – zwrócił się do jubilatów prezydent Michał Zaleski. - Dla mnie szczególnie ważne jest to, że ta wytrwała troska wpisała się złotymi głoskami w najnowsze dzieje Torunia. Bo dbając o siebie i swoich najbliższych, zadbali Państwo jednocześnie o Toruń. Jest w tym zarówno Państwa praca zawodowa, jak i opieka nad ogniskiem domowym, udzielanie się w życiu społecznym naszego miasta i Ojczyzny, dbałość o życzliwe sąsiedztwo czy pomnażanie dobrych obyczajów – dodał prezydent.


Po życzeniach małżonkowie wysłuchali krótkiego koncertu piosenek w wykonaniu zespołu Claritas. Na koniec nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i toastu.
W pierwszej turze o godz. 14:00 medale otrzymały pary obchodzące 51-, 52 i 53-lecie:

 1. Teresa i Ryszard Jabłońscy, 52-lecie
 2. Maria i Jerzy Jagielscy, 51-lecie
 3. Danuta i Janusz Kwasowscy, 51-lecie
 4. Klara i Stanisław Kwaśniewscy, 51-lecie
 5. Genowefa i Konrad Przygoccy, 51-lecie
 6. Henryka i Bernard Rynkowscy, 51-lecie
 7. Stanisława i Wiesław Wójcikowie, 51-lecie
 8. Regina i Janusz Wróblewscy, 51-lecie
 9. Renata i Henryk Ziędalscy, 53-lecie
 10. Maria i Henryk Żuchowscy, 51-lecie

W drugiej turze, o godz.15.30 medale otrzymało 8 par, w tym para obchodząca 58-lecie pożycia:

 1. Ewa i Zbigniew Glonkowie, 50-lecie
 2. Irena i Włodzimierz Kujawowie, 50-lecie
 3. Elżbieta i Tadeusz Mentlewiczowie, 51-lecie
 4. Anna i Wiesław Olszewscy, 51-lecie
 5. Lidia i Jan Przybyłowscy, 50-lecie
 6. Barbara i Jerzy Stawinogowie, 51-lecie
 7. Irena i Ryszard Wilczarscy, 58-lecie
 8. Helena i Janusz Żukowie, 50-lecie

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie są przyznawane po osiągnięciu wymaganego stażu 50 lat na wniosek zainteresowanych lub ich rodzin, złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas uruchamiana jest kilkumiesięczna procedura przyznania odznaczeń państwowych, dlatego dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna. Medale nadaje Prezydent RP, a przekazuje jubilatom przedstawiciel samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.