www.torun.pl

Medale dla jubilatów

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Kolejne toruńskie pary z co najmniej 50-letnim stażem 6 września 2019 r.  odebrały z rąk prezydenta Torunia Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Uroczystość odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Medale nadane małżonkom przez Prezydenta RP wręczył - wraz z drobnym upominkiem od miasta - prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie spotkania, w którym wzięli też udział krewni i przyjaciele odznaczonych, jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Anny i Marcina Łęckich. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i uroczystego toastu. 

Odznaczeni zostali:

1. BARBARA I ZDZISŁAW KOBIELAKOWIE
2. GENOWEFA I MIECZYSŁAW PISKORSCY
3. JADWIGA I KSAWERY ROGOSZYŃSCY
4. ANNA I JAN RYGIELSCY
5. IRENA I MICHAŁ SAJDAKOWIE
6. DANIELA I JÓZEF SMOLIKOWIE
7. RENATA I MEDARD STOLIŃSCY
8. LIDIA I ANDRZEJ SZNAJDEROWIE
9. TERESA I RYSZARD WARCZACHOWSCY
10. MARIA I JERZY WILIŃSCY

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to odznaczenie państwowe, nadawane od 1960 r. parom z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który je przyznaje, jubilatom wręcza medale przedstawiciel samorządu lokalnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania – w przypadku Torunia jest to prezydent miasta. Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego wieku małżonkowie lub ich krewni składają stosowny wniosek w toruńskim USC i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medalu. Wręczenie medalu odbywa się w zabytkowych wnętrzach miasta i ma charakter uroczysty.

Zdjęcia: Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.