www.torun.pl

Medale dla jubilatów

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Kolejne toruńskie pary z co najmniej 50-letnim stażem 6 września 2019 r.  odebrały z rąk prezydenta Torunia Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Uroczystość odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Medale nadane małżonkom przez Prezydenta RP wręczył - wraz z drobnym upominkiem od miasta - prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie spotkania, w którym wzięli też udział krewni i przyjaciele odznaczonych, jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Anny i Marcina Łęckich. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i uroczystego toastu. 

Odznaczeni zostali:

1. BARBARA I ZDZISŁAW KOBIELAKOWIE
2. GENOWEFA I MIECZYSŁAW PISKORSCY
3. JADWIGA I KSAWERY ROGOSZYŃSCY
4. ANNA I JAN RYGIELSCY
5. IRENA I MICHAŁ SAJDAKOWIE
6. DANIELA I JÓZEF SMOLIKOWIE
7. RENATA I MEDARD STOLIŃSCY
8. LIDIA I ANDRZEJ SZNAJDEROWIE
9. TERESA I RYSZARD WARCZACHOWSCY
10. MARIA I JERZY WILIŃSCY

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to odznaczenie państwowe, nadawane od 1960 r. parom z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który je przyznaje, jubilatom wręcza medale przedstawiciel samorządu lokalnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania – w przypadku Torunia jest to prezydent miasta. Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego wieku małżonkowie lub ich krewni składają stosowny wniosek w toruńskim USC i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medalu. Wręczenie medalu odbywa się w zabytkowych wnętrzach miasta i ma charakter uroczysty.

Zdjęcia: Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Kultura, Miasto
  Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • 42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • W poniedziałek 16 września 2019 r. rusza sprzedaż biletów na miejsca stojące na wyjątkowe wydarzenie - 2019 Revline Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • 14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.