www.torun.pl

Medale dla jubilatów

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Kolejne toruńskie pary z co najmniej 50-letnim stażem 6 września 2019 r.  odebrały z rąk prezydenta Torunia Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Uroczystość odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Medale nadane małżonkom przez Prezydenta RP wręczył - wraz z drobnym upominkiem od miasta - prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie spotkania, w którym wzięli też udział krewni i przyjaciele odznaczonych, jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Anny i Marcina Łęckich. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i uroczystego toastu. 

Odznaczeni zostali:

1. BARBARA I ZDZISŁAW KOBIELAKOWIE
2. GENOWEFA I MIECZYSŁAW PISKORSCY
3. JADWIGA I KSAWERY ROGOSZYŃSCY
4. ANNA I JAN RYGIELSCY
5. IRENA I MICHAŁ SAJDAKOWIE
6. DANIELA I JÓZEF SMOLIKOWIE
7. RENATA I MEDARD STOLIŃSCY
8. LIDIA I ANDRZEJ SZNAJDEROWIE
9. TERESA I RYSZARD WARCZACHOWSCY
10. MARIA I JERZY WILIŃSCY

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to odznaczenie państwowe, nadawane od 1960 r. parom z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który je przyznaje, jubilatom wręcza medale przedstawiciel samorządu lokalnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania – w przypadku Torunia jest to prezydent miasta. Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego wieku małżonkowie lub ich krewni składają stosowny wniosek w toruńskim USC i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medalu. Wręczenie medalu odbywa się w zabytkowych wnętrzach miasta i ma charakter uroczysty.

Zdjęcia: Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.