Medal dla toruńskiej parafii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla toruńskiej parafii

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu został uhonorowany medalem Hereditas Saeculorum za efekty prac przeprowadzonych w ramach drugiego etapu projektu Toruńska Starówka.

Medal Hereditas Saeculorum przyznawany jest za najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie. Wyróżnia zarządców zabytków i wykonawców prac, a także osoby i instytucje posiadające szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

W tym roku wśród wyróżnionych obiektów znalazł się toruński kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odznaczenie zostało przyznane za efekty prac konserwatorsko-restauratorskich przy blendach i fryzach prezbiterium oraz zakrystii kościoła (maswerki).

Działania zostały przeprowadzone w ramach II etapu projektu „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”, obejmującego prace konserwatorskiego w zabytkowych obiektach na terenie toruńskiego zespołu staromiejskiego.

Zakres prac w kościele pw. WNMP obejmował rekonstrukcję na reprezentacyjnym szczycie wschodnim polichromowanych czerwienią i czernią maswerków, czyli dekoracji malarskich imitujących elementy architektoniczne wypełniających gotyckie okna i ostrołukowe blendy. Dzięki odkrytym fragmentom oryginalnych polichromii oraz rytom służącym do ich wykreślenia odtworzono laskowania, koronkowe rozetki, tzw. rybie pęcherze o różnych układach oraz czwórliście.

Szczyt wschodni kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed i po wykonaniu prac 

- fot. Błażej Kriks

 

Medal z rąk Członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia i radnej województwa Katarzyny Lubańskiej odebrał proboszcz parafii ks. prałat Wojciech Niedźwiecki oraz reprezentująca wykonawcę Katarzyna Polak. Warto nadmienić, że jednym z ekspertów komisji konserwatorskiej powołanej do tych prac była nagrodzona również w tym roku Medalem Hereditas Saeculorum prof. dr hab. Elżbieta Pilecka, zaś nad całością przedsięwzięcia czuwali pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia.

„Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II" - Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń. 
 
Zdjęcie główne - Natalia Przytarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.