Medal dla Marka Żydowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Marka Żydowicza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: minister Włodzimierz Tomaszewski przypina medal Markowi Żydowiczowi

Minister ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski odznaczył Marka Żydowicza Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Odznaka ta została nadana, z inicjatywy Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego z 3 listopada 2022 r., przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Wręczenie odznaczenia odbyło się 19 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Sali Rady.

- Marek Żydowicz ma olbrzymie zasługi dla rozwoju samorządu, jest wielkim kreatorem miast, zwłaszcza gdzie sztuka filmowa jest priorytetem. Zatem miał i ma on wielki wpływ na rozwój Torunia, Łodzi i Bydgoszczy i wielu innych miast gdzie sztuka ta jest traktowana jako wielce przemawiająca – wyjaśniał decyzję o przyznaniu odznaczenia minister Włodzimierz Tomaszewski. – Cenię Marka Żydowicza za determinację w działaniu w sprawach trudnych, z racji tak wielkich projektów. Tworzy on światowe przedsięwzięcia, światowe festiwale i miejsca do ich realizacji – dodał minister.

Prezes Fundacji Tumult, Marek Żydowicz odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego z rąk ministra Włodzimierza Tomaszewskiego. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem, ponieważ rzadko kiedy władza w tym kraju docenia zwykłych obywateli, którzy nie działają zawodowo w samorządzie, tylko realizują swoje wizje i marzenia, chcą robić to dla swojego miejsca  – mówił Marek Żydowicz. To jest dowód wielkiego uznania, że nasze próby podejmowane i w Toruniu, i w Łodzi, i w Bydgoszczy, zawsze kończyły się czymś konkretnym. W każdym z tych miast zostawiliśmy jakiś materialny ślad.

- Akceptacja i uznanie jakie wyrażają się w przyznanym dziś Markowi Żydowiczowi odznaczeniu to akceptacja dla całego jego życiorysu zawodowego. Pamiętajmy, zaczynał swoją działalność w naszym mieście, tutaj tworzył Fundację Tumult – pod koniec lat 80. i stąd wyfrunął na dalekie światowe wody festiwal Camerimage, którego pierwsza edycja odbyła się w 1993 rokumówił prezydent Michał Zaleski. Jak przypomniał prezydent, Marek Żydowicz współuczestniczył bardzo twórczo w przygotowaniu projektu, a potem realizacji inwestycji, jaką jest Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, gdzie działał w Radzie Programowej. – Myślę, że dla każdego samorządu terytorialnego taka aktywność człowieka zaangażowanego w wydarzenia kulturalne byłaby cenna i wyjątkowa – dodał prezydent Michał Zaleski.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Na zdjęciu: widok na budowany biurowiec
  Biznes, Miasto
  Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Miasto
  - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.