Medal dla Marka Żydowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Medal dla Marka Żydowicza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: minister Włodzimierz Tomaszewski przypina medal Markowi Żydowiczowi

Minister ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski odznaczył Marka Żydowicza Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Odznaka ta została nadana, z inicjatywy Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego z 3 listopada 2022 r., przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Wręczenie odznaczenia odbyło się 19 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Sali Rady.

- Marek Żydowicz ma olbrzymie zasługi dla rozwoju samorządu, jest wielkim kreatorem miast, zwłaszcza gdzie sztuka filmowa jest priorytetem. Zatem miał i ma on wielki wpływ na rozwój Torunia, Łodzi i Bydgoszczy i wielu innych miast gdzie sztuka ta jest traktowana jako wielce przemawiająca – wyjaśniał decyzję o przyznaniu odznaczenia minister Włodzimierz Tomaszewski. – Cenię Marka Żydowicza za determinację w działaniu w sprawach trudnych, z racji tak wielkich projektów. Tworzy on światowe przedsięwzięcia, światowe festiwale i miejsca do ich realizacji – dodał minister.

Prezes Fundacji Tumult, Marek Żydowicz odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego z rąk ministra Włodzimierza Tomaszewskiego. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem, ponieważ rzadko kiedy władza w tym kraju docenia zwykłych obywateli, którzy nie działają zawodowo w samorządzie, tylko realizują swoje wizje i marzenia, chcą robić to dla swojego miejsca  – mówił Marek Żydowicz. To jest dowód wielkiego uznania, że nasze próby podejmowane i w Toruniu, i w Łodzi, i w Bydgoszczy, zawsze kończyły się czymś konkretnym. W każdym z tych miast zostawiliśmy jakiś materialny ślad.

- Akceptacja i uznanie jakie wyrażają się w przyznanym dziś Markowi Żydowiczowi odznaczeniu to akceptacja dla całego jego życiorysu zawodowego. Pamiętajmy, zaczynał swoją działalność w naszym mieście, tutaj tworzył Fundację Tumult – pod koniec lat 80. i stąd wyfrunął na dalekie światowe wody festiwal Camerimage, którego pierwsza edycja odbyła się w 1993 rokumówił prezydent Michał Zaleski. Jak przypomniał prezydent, Marek Żydowicz współuczestniczył bardzo twórczo w przygotowaniu projektu, a potem realizacji inwestycji, jaką jest Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, gdzie działał w Radzie Programowej. – Myślę, że dla każdego samorządu terytorialnego taka aktywność człowieka zaangażowanego w wydarzenia kulturalne byłaby cenna i wyjątkowa – dodał prezydent Michał Zaleski.

Fot. Agnieszka Bielecka





Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
    Miasto
    Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Miasto
    Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
  • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
    Miasto, MZK
    W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Miasto
    W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
    Biznes, Miasto
    Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
  • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
  • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
  • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
  • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
  • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
  • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.