Medal dla Marka Rubnikowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Marka Rubnikowicza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
dr Marek Rubnikowicz

Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.

Wniosek o przyznanie medalu zgłosiła 17 września 2020 r. Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia. Postanowiła ona docenić fakt, że dr Marek Rubnikowicz poświęcił całe życie zawodowe ochronie kulturowego dziedzictwa narodowego poprzez pracę na kierowniczych stanowiskach w najistotniejszych placówkach kraju, regionu i miasta Torunia zajmujących się ochroną i konserwacją zabytków, w tym przez 14 lat jako Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zgłaszający zwrócili także uwagę na rozległą wiedzę i pozycję niekwestionowanego eksperta w dziedzinie konserwacji i muzealnictwa, a także ogromne osobiste zaangażowanie i zasługi dla rozwoju i rozbudowy Muzeum Okręgowego. Wnioskodawcy wśród zasług Marka Rubnikowicza wymienili także: znaczne powiększenie i uatrakcyjnienie oferty muzealniczej dla mieszkańców miasta i turystów (zwiększenie liczby działów, wystaw czasowych, zbiorów własnych, publikacji naukowych i fachowych wydawanych przez Muzeum, itp.), umiejętne kierowanie zespołem pracowników skutkujące stałym podwyższaniem jakości i ilości ofert Muzeum, co przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby widzów odwiedzających placówkę i jej popularyzację w całym kraju, a także nieustannie zabieganie o intensywny i wielokierunkowy rozwój kierowanej przez siebie placówki. Wspomniano również o realizacji bezprecedensowych projektów konserwatorskich we wszystkich budynkach muzealnych, które przeszły jedne z największych prac modernizacyjnych w swoich dziejach, kreowanie pozytywnego wizerunku Muzeum jako ważnego ośrodka naukowego (skatalogowanie dzieł sztuki, organizacja konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych, publikacje naukowe i fachowe), przysparzanie dobrego imienia miastu poprzez uzyskanie wysokich ocen, nagród i wyróżnień przez Muzeum Okręgowe i jego dyrektora przyznawanych przez instytucje publiczne i fachowe środowiska branżowe.

Dr Marek Rubnikowicz we wrześniu 2020, po prawie 14 latach pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu, przeszedł na emeryturę. Stanowisko piastował od 1 stycznia 2007 roku. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Marek Rubnikowicz w 2018 roku za zasługi na rzecz kultury otrzymał Złoty Medal „Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wciąż pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całokształt dokonań na stanowisku dyrektora muzeum doceniła także kapituła konkursu Dziedzictwo Wieków, przyznając Markowi Rubnikowiczowi Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Hereditas Saeculorum" za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.
Marek Rubnikowicz ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii uzyskał w 1991 na tej samej uczelni. Temat jego rozprawy doktorskiej: „Późnośrednowieczne i nowożytne hutnictwo szkła na Pomorzu Gdańskim. (W świetle źródeł archeologicznych)”. Od 1979 pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1993 zajmował stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu. W 1999 powołany został na stanowisko zastępcy Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ). Po aresztowaniu jesienią 2001 Aleksandra Brody – wówczas GKZ – faktycznie przejął jego obowiązki, pełniąc je do czasu mianowania wiosną 2002 generalnym konserwatorem zabytków Aleksandry Jakubowskiej. Od 4 lipca 2002 pełnił funkcję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Toruniu. Od 2012 jest członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze jest wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miasta Torunia osobom prawnym i fizycznym bądź organizacjom, które wybitnie przyczyniły się do rozwoju miasta, przysporzyły mu dobrego imienia i chwały bądź zasłużyły się mieszkańcom Torunia. Awers medalu zawiera herb Torunia, rysunek salamandry (w płomieniach), dewizę "Durabo" (tzn. "Przetrwam") i napis w otoku - "Za zasługi dla Miasta Torunia". Na rewersie medalu umieszcza się imię i nazwisko bądź nazwę organizacji czy instytucji uhonorowanej, datę wyróżnienia i numer wpisu do rejestru Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia. Przyznanie Medalu zostaje potwierdzone wpisem do Księgi Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia oraz wydaniem numerowanej odznaki. Medal i odznaka wykonane są ze srebra. Wstęga medalu jest w barwach miasta.

Medal ma zostać wręczony do końca roku. Jak zapowiedział przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski, nastąpi to najprawdopodobniej podczas grudniowej uroczystej sesji Rady Miasta Torunia.

Fot. Krzysztof Deczyński

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...