Maszerowali dla Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maszerowali dla Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu kula ziemska przed nią stoją organizatorzy oraz zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski

22 kwietnia 2022 r. ulicami toruńskiej starówki przetoczyła się dwumetrowa kula ziemska. W ten sposób uczestnicy ekomarszu zaznaczyli swoją obecność w naszym mieście w Światowym Dniu Ziemi. W spotkaniu z młodzieżą i organizatorami wydarzenia udział wziął zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Ekomarsz rozpoczął się o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim. Stamtąd uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - nagłaśniali globalne problemy Ziemi i domagali się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Zauważyć można było transparenty z hasłami: „Jeśli się nie pospieszymy, to szybko Ziemię stracimy”, „Na Ziemi toczy się twój los”, „Korzystaj z ekologicznego transportu”, „Śmieci segregujesz, Ziemię ratujesz” czy „Jest nam bliska ochrona środowiska”. Następnie pochód przeszedł ulicami zespołu staromiejskiego aż do fontanny Cosmopolis, gdzie spotkał się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Toruń reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

Ekomarsz 2022

- Bardzo się cieszę, że w dzisiejszym spotkaniu udział bierze przede wszystkim młodzież, dla której kwestie klimatu, ochrony środowiska i ekologii są arcyważne. Musimy z nimi rozmawiać, dochodzić do wspólnych wniosków i zacząć działać, ponieważ nasze decyzje będą miały bezpośredni wpływ na ich przyszłośćmówił zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.W Toruniu podchodzimy do tej sprawy odpowiedzialnie, choć to niemałe wyzwanie. Prowadzimy szereg działań, które mają chronić środowisko, redukować miejskie wyspy ciepła czy walczyć z niską emisją. Są to m.in. dofinansowania małej retencji, programy wspomagające redukcję azbestu, inwestycje w nowe formy zieleni, jakimi są np. parki kieszonkowe. Działań jest sporo i trudno jest wymienić je wszystkie, ale zapewniam, że dbanie o środowisko jest jednym z priorytetów naszego miasta.

Oprócz rozmów na temat ochrony środowiska podczas spotkania został rozstrzygnięty także konkurs. Szkoły i przedszkola z najoryginalniejszymi hasłami na transparentach, które wzięły udział w ekomarszu, zostały nagrodzone wejściówkami do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, warsztatami w Osadzie Leśnej Barbarka oraz lekcjami fotografii.

Ekomarsz 2022

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Na Ziemi toczy się Twój los. Postaw na Naszą Planetę”.

- Najważniejszym przesłaniem tego święta jest to, że niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej, płci, wyznawanej wiary, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym domem. Musimy działać razem, musimy działać szybko, musimy działać zdecydowanie! Jest jeszcze czas, aby zachować i chronić nasze zdrowie, nasze rodziny, nasze życie – przyszłość ludzkościpiszą organizatorzy wydarzenia.

Organizacja obchodów Dnia Ziemi została powierzona Polskiemu Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Miasta Toruń. Partnerami są: Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski oraz Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.