Mamy projekty stawu Kaszownik i Strugi Toruńskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mamy projekty stawu Kaszownik i Strugi Toruńskiej

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rozpoczynamy ostatni etap konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej na odcinku od ul. S. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik.

Projekt, który powstał w 2020 r. został wypracowany wspólnie z mieszkańcami w ramach trzech etapów konsultacji społecznych pn.: Zielony Toruń (2014 r. i 2015 r.), Wypoczynek nad Strugą. Jak urządzić tereny wzdłuż Strugi Toruńskiej? (2017 r.) oraz Kaszownik i Struga – pokazujemy projekty, które odbywały się w listopadzie 2019 r. (link do konsultacji z 2019 r. – TUTAJ).

W 2019 r. rozmawialiśmy wspólnie na temat wstępnego projektu rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej na odcinku od ul. St. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik. Zakładał on m.in. wykonanie ścieżki rowerowej otaczającej staw, niewielkich molo/pomostów, wprowadzenie pochylni przy schodach od strony dworca autobusowego, nowe nasadzenia wokół stawu (drzewa, krzewy, trzciny, roślinność szuwarowa, trawy). W pobliżu osiedla Chrobrego miałyby zostać wykonane swobodne siedziska rozrzucone wśród zieleni oraz chodniki z nawierzchni mineralnej w śladzie ścieżek wydeptanych przez użytkowników.

Uczestnicy konsultacji odbywających się w 2019 r., w większości byli zdania, aby tereny stawu Kaszownik oraz wzdłuż Strugi Toruńskiej zachowały naturalny charakter. Dodatkowo należy zadbać o: czystość wody w stawie oraz Strudze, porządek na tych terenach (regularne zbieranie śmieci oraz odchodów zwierzęcych, itp.), ochronę bioróżnorodności na obszarze Strugi oraz stawu, pogodzenie interesów wędkarzy i mieszkańców oraz dostosowanie części terenu przy stawie dla osób niepełnosprawnych.

Podczas spotkania swoje uwagi zgłosili również przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu. Postulowali oni, aby pomosty na stawie przystosować dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z wózkami, a także zbudować dodatkową kładkę, blisko lustra wody, z której mogliby oni korzystać.

Projekt, który powstał w 2020 r., uwzględnia uwagi mieszkańców przekazane we wcześniejszych etapach konsultacji. Jego głównym założeniem jest upiększenie terenów Kaszownika oraz Strugi, z zachowaniem ich walorów przyrodniczych. Zgodnie ze wskazówkami uczestników konsultacji, w ramach projektu zadbano o:
•    ochronę bioróżnorodności obszarów Kaszownika oraz Strugi,
•    dostosowanie pomostu po stronie północnej dla osób z niepełnosprawnościami,
•    pogodzenie interesów mieszkańców i wędkarzy – mogą oni swobodnie korzystać ze stawu.

Do pobrania:
•    projekt rewitalizacji Stawu Kaszownik
•    projekt rewitalizacji Strugi Toruńskiej, na odcinku od ul. St. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik


O czym będziemy rozmawiać w ramach tego etapu konsultacji?
Chcemy pokazać projekt, w którym uwzględniono uwagi mieszkańców zebrane podczas poprzednich etapów konsultacji. Na tym etapie nie będziemy już odnosić się do założeń projektowych - możliwe są jedynie ostatnie zmiany i modyfikacje, które nie zburzą tego co udało się wspólnie wypracować do tej pory.

Jest to już ostatni etap zbierania uwag do projektu rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej, dlatego raz jeszcze zapraszamy do zapoznania się z jego założeniami i wyrażenia swoich uwag i opinii, zanim powstanie ostateczny projekt budowlany. Jest to jeszcze etap, kiedy możemy wprowadzić ewentualne zmiany i modyfikacje.
 
Porozmawiajmy podczas spotkania online - 9 lipca 2020 r., godz. 17:00 - za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
Należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „Spotkanie Struga”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania.

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
1) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams),
2) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams.

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii:
1) drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl
2) telefonicznie pod numerem: 56 611 86 81

Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach? Wydrukuj plakat i powieś go na klatce schodowej lub wrzuć do skrzynek pocztowych - plakat do pobrania: TUTAJ.

Na wszystkie uwagi czekamy do 31 lipca 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Biurem Ogrodnika Miejskiego.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.