www.torun.pl

Mamy konsula Finlandii

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu został otwarty Konsulat Honorowy Republiki Finlandii. Z jego pomocy skorzystają turyści, inwestorzy i wszyscy zainteresowani Finlandią.

- W ten oto sposób Konsulat Honorowy Finlandii wpisuje się w społeczny i międzynarodowy wizerunek Torunia. Będzie z pewnością służył pomocą obywatelom Finlandii odwiedzającym Toruń i okolice, skutecznie artykułując w naszym mieście walory kultury, gospodarki czy nauki fińskiej  mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Na pewno zauważymy też jego obecność w relacjach partnerskich Torunia z fińską Hämeenlinną, z którą obchodzimy w tym roku 25-lecie współpracy.

Fińskie przedstawicielstwo powstało w Toruniu z inicjatywy aktualnie urzędującego ambasadora tego kraju w Polsce, pana Jari Viléna. Argumentami przemawiającymi za umiejscowieniem placówki właśnie w Toruniu (pod uwagę brano też Bydgoszcz) były kontakty gospodarcze miasta z Finlandią, fińskie inwestycje w Toruniu oraz wieloletnia współpraca partnerska z Hämeenlinną - jedynym fińskim miastem z polską fabryką (w 2011 r. zainwestowała tam polska firma Can-Pack, producent opakowań aluminiowych).

Dyplomata przedstawił propozycję powołania konsulatu prezydentowi Torunia w listopadzie 2012 r., prosząc jednocześnie o wskazanie odpowiedniego kandydata z Torunia do pełnienia funkcji konsula honorowego Finlandii. Michał Zaleski rekomendował mu na to stanowisko Tadeusza Pająka, toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa firmy Nova Trading, która od wielu lat kooperuje z partnerami fińskimi. Ambasador poznał go osobiście w czerwcu 2013 r., podczas otwarcia w naszym mieście oddziału fińskiej firmy Itella Information (obecnie OpusCapita). Kandydatura bardzo przypadła mu gustu, nawiązano kontakty i wiosną 2014 r. Tadeusz Pająk otrzymał nominację.

Ukoronowaniem procedury dyplomatycznej była uroczystość 29 maja 2014 r. w Dworze Artusa, podczas której ambasador Vilén wręczył nowemu konsulowi tzw. exequatur , czyli oficjalne państwowe pełnomocnictwo do pełnienia funkcji konsula honorowego, podpisane przez ministra spraw zagranicznych Finlandii. Konsul Tadeusz Pająk chce się skupić na rozwijaniu kontaktów między przedsiębiorcami z obu krajów, a także promować fińską przyrodę i kulturę, które poznał podczas ponad 20-letnich kontaktów z tym krajem. Uroczystość otwarcia konsulatu uświetnił koncert fińskiego pianisty Erkki Korhonena, wybitnego wykonawcy muzyki Jana Sibeliusa, kompozytora rodem z Hämeenlinny, którego rok Finlandia będzie obchodzić w 2015 r.  

Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu mieści się w siedzibie firmy Nova Trading przy ul. Starotoruńskiej. Zasięgiem działania obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. To już siódmy konsulat fiński w Polsce, do końca roku ma być ich w sumie 10. W Toruniu zaś będzie to czwarta tego typu placówka obok konsulatów Peru, Słowenii i Litwy. Prezydent Torunia Michał Zaleski podarował nowemu konsulatowi oprawną w ramę flagę miasta, zaś przewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz - grafikę z panoramą Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Żołnierze składają wieniec biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem
  Miasto
  W strugach deszczu Toruń obchodził Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.
 • Most im. Józefa Piłsudskiego
  Drogi, Miasto
  Przed nami kolejny okres nocnych prac na moście im. Józefa Piłsudskiego - pierwsze rozpoczną się z niedzieli na poniedziałek 27/28 września 2020 r. Od godz. 20:00 wprowadzony zostanie ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu widać jadących po torze żużlowców
  Miasto, Sport
  Apator Toruń pokonał Unię Tarnów 64:26 i tym samym zapewnił sobie awans do PGE Ekstraligi.
 • Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia
  Eko, Miasto
  Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.
 • baner wydarzenia
  Inwestycje, Kultura
  Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września 2020 r. Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.
 • Na zdjęciu: rozpoczęcie gali Made in Toruń
  Biznes, Miasto
  25 września 2020 roku w Centrum Handlowym Toruń Plaza prezydent Torunia wręczył certyfikaty „Made in Toruń” przedstawicielom 25 firm funkcjonujących na toruńskim rynku.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących funkcjonowania miasta.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu to jeden z projektów, który był poddany konsultacjom społecznym. Jednym z oczekiwań mieszkańców było zapewnienie po obu stronach obiektu ruchu pieszego i rowerowego - i tak będzie! W przyszłym tygodniu rusza montaż nowych wsporników, dzięki którym będzie to możliwe.
 • Z okazji obchodzonego 27 września Światowego Dnia Turystyki prezydent Torunia Michał Zaleski przesyła wszystkim pracownikom branży turystycznej życzenia.
 • Do 30 listopada 2020 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2021 lub...
 • Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafiły do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce.
 • Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.