www.torun.pl

Mamy konsula Finlandii

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu został otwarty Konsulat Honorowy Republiki Finlandii. Z jego pomocy skorzystają turyści, inwestorzy i wszyscy zainteresowani Finlandią.

- W ten oto sposób Konsulat Honorowy Finlandii wpisuje się w społeczny i międzynarodowy wizerunek Torunia. Będzie z pewnością służył pomocą obywatelom Finlandii odwiedzającym Toruń i okolice, skutecznie artykułując w naszym mieście walory kultury, gospodarki czy nauki fińskiej  mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Na pewno zauważymy też jego obecność w relacjach partnerskich Torunia z fińską Hämeenlinną, z którą obchodzimy w tym roku 25-lecie współpracy.

Fińskie przedstawicielstwo powstało w Toruniu z inicjatywy aktualnie urzędującego ambasadora tego kraju w Polsce, pana Jari Viléna. Argumentami przemawiającymi za umiejscowieniem placówki właśnie w Toruniu (pod uwagę brano też Bydgoszcz) były kontakty gospodarcze miasta z Finlandią, fińskie inwestycje w Toruniu oraz wieloletnia współpraca partnerska z Hämeenlinną - jedynym fińskim miastem z polską fabryką (w 2011 r. zainwestowała tam polska firma Can-Pack, producent opakowań aluminiowych).

Dyplomata przedstawił propozycję powołania konsulatu prezydentowi Torunia w listopadzie 2012 r., prosząc jednocześnie o wskazanie odpowiedniego kandydata z Torunia do pełnienia funkcji konsula honorowego Finlandii. Michał Zaleski rekomendował mu na to stanowisko Tadeusza Pająka, toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa firmy Nova Trading, która od wielu lat kooperuje z partnerami fińskimi. Ambasador poznał go osobiście w czerwcu 2013 r., podczas otwarcia w naszym mieście oddziału fińskiej firmy Itella Information (obecnie OpusCapita). Kandydatura bardzo przypadła mu gustu, nawiązano kontakty i wiosną 2014 r. Tadeusz Pająk otrzymał nominację.

Ukoronowaniem procedury dyplomatycznej była uroczystość 29 maja 2014 r. w Dworze Artusa, podczas której ambasador Vilén wręczył nowemu konsulowi tzw. exequatur , czyli oficjalne państwowe pełnomocnictwo do pełnienia funkcji konsula honorowego, podpisane przez ministra spraw zagranicznych Finlandii. Konsul Tadeusz Pająk chce się skupić na rozwijaniu kontaktów między przedsiębiorcami z obu krajów, a także promować fińską przyrodę i kulturę, które poznał podczas ponad 20-letnich kontaktów z tym krajem. Uroczystość otwarcia konsulatu uświetnił koncert fińskiego pianisty Erkki Korhonena, wybitnego wykonawcy muzyki Jana Sibeliusa, kompozytora rodem z Hämeenlinny, którego rok Finlandia będzie obchodzić w 2015 r.  

Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu mieści się w siedzibie firmy Nova Trading przy ul. Starotoruńskiej. Zasięgiem działania obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. To już siódmy konsulat fiński w Polsce, do końca roku ma być ich w sumie 10. W Toruniu zaś będzie to czwarta tego typu placówka obok konsulatów Peru, Słowenii i Litwy. Prezydent Torunia Michał Zaleski podarował nowemu konsulatowi oprawną w ramę flagę miasta, zaś przewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz - grafikę z panoramą Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.