Mam pomysł na plac Rapackiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mam pomysł na plac Rapackiego

Drogi, Miasto
Data publikacji: 02 marca 2013
Autor: Paweł Piotrowicz

9 społecznych pomysłów na przebudowę placu Rapackiego zaprezentowali mieszkańcy podczas piątkowego spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej. Obok autorów koncepcji i ekspertów, na widowni zasiadło prawie 40 osób.

Spotkanie w kinie Centrum było jednym z elementów prowadzonej od wielu miesięcy dyskusji na temat przyszłego zagospodarowania placu Rapackiego. Miasto, które dysponuje pięcioma wariantami przebudowy tego fragmentu miasta, postanowiło zapytać także mieszkańców o ich propozycje, z myślą o uzupełnieniu posiadanych pomysłów. W odpowiedzi na ogłoszenie Miejskiego Zarządu Dróg oraz Urzędu Miasta Torunia wpłynęło kilkanaście zgłoszeń, z których dziewięć spełniło wymagania formalne (zawierały rysunki / szkice oraz opis).

1 marca 2013 r., w Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się spotkanie, podczas którego autorzy przedstawiali swoje pomysły grupie ekspertów oraz zgromadzonej publiczności, w tym dziennikarzom. Każdy z autorów miał 10 minut na omówienie swojej propozycji. Następnie eksperci udali się na naradę, podczas której analizowali wszystkie koncepcje społeczne (dla porządku należy dodać, że eksperci zapoznawali się już wcześniej ze wszystkimi złożonymi dokumentami - pierwsze spotkanie grupy eksperckiej odbyło się 22 lutego br.).

Maciej Neumann, autor koncepcji nr 6, podczas prezentacji.

W czasie gdy eksperci dokonywali oceny, pozostali uczestnicy spotkania zapoznali się z trzema koncepcjami przebudowy placu Rapackiego opracowanymi na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg. Dokonali też własnej oceny zarówno pomysłów społecznych jak i miejskich. Plebiscyt publiczności przeprowadzono osobno dla koncepcji miejskich i społecznych. Każdy uczestnik miał do dyspozycji trzy głosy dla obu grup. Głosy były przyznawane w postaci karteczek imitujących medale: złoty – dla najwyżej ocenianego pomysłu, srebrny za drugie miejsce i brązowy za trzecie.

Jak oceniała publiczność?
Autorzy, widzowie i dziennikarze, w grupie koncepcji społecznych najwyżej ocenili pomysł nr 6 (autor: Maciej Neumann). Na drugim miejscu uplasował się pomysł nr 4 (autor: Paweł Kołacz). Aż pięć pomysłów nie otrzymało ani jednego głosu. Natomiast w grupie koncepcji miejskich najwyżej oceniono wariant 1b, który zyskał zdecydowaną przewagę nad pozostałymi.

Ocena ekspercka
Przed o wiele trudniejszym wyborem stanęli natomiast eksperci. Po ponad godzinnej naradzie ustalili, że autorzy wszystkich propozycji zasługują na pochwałę i podziękowania za zaangażowanie w tak istotne działanie, jakim jest zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Nie udało im sią natomiast wskazać koncepcji, która spełniałaby wszystkie oczekiwania, m.in.: zgodność z prawidłami projektowania układów drogowych; zalety funkcjonalne i techniczne; spójność urbanistyczną z otaczającym terenem; poprawę bezpieczeństwa ruchu; poprawę przepustowości; zgodność z wymogami konserwatorskimi. Jako najbardziej wątpliwe uznano propozycje zawierające konstrukcje nadziemne, których przyjęcie byłoby niemożliwe z powodów konserwatorskich. W toku dyskusji najczęściej pojawiała się jednak koncepcja nr 6 (podobnie jak w ocenie publiczności), wymieniana przez wielu spośród ekspertów jako najbardziej kompleksowa i dopracowana.

Grupa ekspercka podczas pracy.

Ostatecznie grupa ekspertów postanowiła jednak nie dokonywać wyboru konkretnych propozycji, wskazując raczej na możliwość skorzystania ze wskazanych w nich poszczególnych rozwiązań.

Trzeba zauważyć, że ogólne odczucia grupy ekspertów są zbieżne z oceną dokonaną przez publiczność – uczestników spotkania.

Fragment miejskiej koncepcji 1b - najwyżej ocenionej przez publiczność.


Chcesz wiedzieć, co oglądali uczestnicy spotkani? Poniżej do pobrania:


Co dalej?
Kolejnym etapem działań będą konsultacje społeczne projektów, które zostaną rozpoczęte jeszcze w marcu.


Lista autorów koncepcji społecznych:

  1. Mirosław Batorski
  2. Adam Jarosz
  3. Józef Kołcz
  4. Paweł Kołacz
  5. Maciej Kwiatkowski
  6. Maciej Neumann
  7. Wojciech Paul
  8. Krzysztof Ryba
  9. Ryszard Stachowiak

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...