Mam pomysł na plac Rapackiego | www.torun.pl

Mam pomysł na plac Rapackiego

Drogi, Miasto
Data publikacji: 02 marca 2013
Autor: Paweł Piotrowicz

9 społecznych pomysłów na przebudowę placu Rapackiego zaprezentowali mieszkańcy podczas piątkowego spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej. Obok autorów koncepcji i ekspertów, na widowni zasiadło prawie 40 osób.

Spotkanie w kinie Centrum było jednym z elementów prowadzonej od wielu miesięcy dyskusji na temat przyszłego zagospodarowania placu Rapackiego. Miasto, które dysponuje pięcioma wariantami przebudowy tego fragmentu miasta, postanowiło zapytać także mieszkańców o ich propozycje, z myślą o uzupełnieniu posiadanych pomysłów. W odpowiedzi na ogłoszenie Miejskiego Zarządu Dróg oraz Urzędu Miasta Torunia wpłynęło kilkanaście zgłoszeń, z których dziewięć spełniło wymagania formalne (zawierały rysunki / szkice oraz opis).

1 marca 2013 r., w Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się spotkanie, podczas którego autorzy przedstawiali swoje pomysły grupie ekspertów oraz zgromadzonej publiczności, w tym dziennikarzom. Każdy z autorów miał 10 minut na omówienie swojej propozycji. Następnie eksperci udali się na naradę, podczas której analizowali wszystkie koncepcje społeczne (dla porządku należy dodać, że eksperci zapoznawali się już wcześniej ze wszystkimi złożonymi dokumentami - pierwsze spotkanie grupy eksperckiej odbyło się 22 lutego br.).

Maciej Neumann, autor koncepcji nr 6, podczas prezentacji.

W czasie gdy eksperci dokonywali oceny, pozostali uczestnicy spotkania zapoznali się z trzema koncepcjami przebudowy placu Rapackiego opracowanymi na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg. Dokonali też własnej oceny zarówno pomysłów społecznych jak i miejskich. Plebiscyt publiczności przeprowadzono osobno dla koncepcji miejskich i społecznych. Każdy uczestnik miał do dyspozycji trzy głosy dla obu grup. Głosy były przyznawane w postaci karteczek imitujących medale: złoty – dla najwyżej ocenianego pomysłu, srebrny za drugie miejsce i brązowy za trzecie.

Jak oceniała publiczność?
Autorzy, widzowie i dziennikarze, w grupie koncepcji społecznych najwyżej ocenili pomysł nr 6 (autor: Maciej Neumann). Na drugim miejscu uplasował się pomysł nr 4 (autor: Paweł Kołacz). Aż pięć pomysłów nie otrzymało ani jednego głosu. Natomiast w grupie koncepcji miejskich najwyżej oceniono wariant 1b, który zyskał zdecydowaną przewagę nad pozostałymi.

Ocena ekspercka
Przed o wiele trudniejszym wyborem stanęli natomiast eksperci. Po ponad godzinnej naradzie ustalili, że autorzy wszystkich propozycji zasługują na pochwałę i podziękowania za zaangażowanie w tak istotne działanie, jakim jest zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Nie udało im sią natomiast wskazać koncepcji, która spełniałaby wszystkie oczekiwania, m.in.: zgodność z prawidłami projektowania układów drogowych; zalety funkcjonalne i techniczne; spójność urbanistyczną z otaczającym terenem; poprawę bezpieczeństwa ruchu; poprawę przepustowości; zgodność z wymogami konserwatorskimi. Jako najbardziej wątpliwe uznano propozycje zawierające konstrukcje nadziemne, których przyjęcie byłoby niemożliwe z powodów konserwatorskich. W toku dyskusji najczęściej pojawiała się jednak koncepcja nr 6 (podobnie jak w ocenie publiczności), wymieniana przez wielu spośród ekspertów jako najbardziej kompleksowa i dopracowana.

Grupa ekspercka podczas pracy.

Ostatecznie grupa ekspertów postanowiła jednak nie dokonywać wyboru konkretnych propozycji, wskazując raczej na możliwość skorzystania ze wskazanych w nich poszczególnych rozwiązań.

Trzeba zauważyć, że ogólne odczucia grupy ekspertów są zbieżne z oceną dokonaną przez publiczność – uczestników spotkania.

Fragment miejskiej koncepcji 1b - najwyżej ocenionej przez publiczność.


Chcesz wiedzieć, co oglądali uczestnicy spotkani? Poniżej do pobrania:


Co dalej?
Kolejnym etapem działań będą konsultacje społeczne projektów, które zostaną rozpoczęte jeszcze w marcu.


Lista autorów koncepcji społecznych:

 1. Mirosław Batorski
 2. Adam Jarosz
 3. Józef Kołcz
 4. Paweł Kołacz
 5. Maciej Kwiatkowski
 6. Maciej Neumann
 7. Wojciech Paul
 8. Krzysztof Ryba
 9. Ryszard Stachowiak

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.