Majówka w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Majówka w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 27 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby idą ulicą Szewską, w tle ogródki gastronomiczne

Szeroka oferta kulturalna i sportowa oraz słoneczna pogoda to idealny przepis na weekend majowy. Ten polecamy spędzić w Toruniu!

- Pięć dni wypełnionych licznymi wydarzeniami i imprezami czeka nas tego roku w długi weekend majowy w Toruniu. Zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania z atrakcji, a osoby spoza grodu Kopernika do przyjazdu do naszego miasta – zapewniam, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego!zachęca prezydent Torunia Michał Zaleski.

Sercem tegorocznej majówki będzie Rynek Staromiejski – tam na scenie codziennie od 28 kwietnia do 3 maja 2022 r. będzie można usłyszeć koncerty zespołów toruńskich oraz ukraińskich, wziąć udział w licznych warsztatach i piknikach oraz zobaczyć spektakularny fireshow „Nocna gra dwóch braci”.

Wiele atrakcji przewidziano także w niedaleko oddalonych instytucjach miejskich: Dworze Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej czy Zamku Krzyżackim. Na terenie ostatniej z nich od 30 kwietnia do 3 maja odbędzie się Jarmark Średniowieczny. Każdy z gości będzie miał okazję wziąć udział w zabawach i grach plebejskich, takich jak warsztaty tańca dawnego oraz turnieje strzelania z łuku, rzutu toporem. Ponadto odbędą się pokazy walk w wykonaniu rycerzy z grupy Okorska Garda oraz Rota Zbrojna Grodu Lubicz.

Gregorian Grace widowisko - plakat- Na pewno warto wybrać się także na sobotnie widowisko Gregorian Grace. To pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w naszym mieście, ale nawet w Polsce. Torunianie i goście naszego miasta, za sprawą niebiańskiego brzmienia chóru i znakomitej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, przeniosą się w niesamowitą muzyczną podróż. W czasie wydarzenia wybrzmią klimatyczne pieśni łacińskie, jak również powszechnie lubiane i znane hity światowego formatumówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Krystian Kubiaczyk.

Biało-czerwona flaga, w tle wieża Ratusza Staromiejskiego

Uroczystości patriotyczne

Długi weekend majowy to przede wszystkim uroczystości patriotyczne związane z Dniem Flagi oraz 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główne obchody tych świąt będą miały miejsce na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej oraz Rynku Staromiejskim. W programie przewidziano m.in. piknik patriotyczny, wspólne śpiewanie pieśni, pokazy sprzętów mundurowych i warsztaty dla dzieci.

Piknik “Polska dla Ukrainy”

W tych ważnych dla naszej państwowości świętach nie zapominamy także o walczących o swoją niepodległość Ukraińcach. 1 i 2 maja w godz. 11:00-17:00 przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstanie sztuczna plaża, na której dzieci z Torunia i Ukrainy skorzystają z szeregu atrakcji. Przy centrum nauki zakotwiczy statek piracki na dmuchanej fali, pojawi się tor przeszkód oraz będą dostępne animacje cyrkowe, m.in. nauka żonglerki i chodzenia na szczudłach, bańki oraz iluzje. Osoby posiadające status uchodźcy będą mogły również bezpłatne zwiedzić wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Liczba biletów jest jednak ograniczona.


Majówka na sportowo

Podczas długiego weekendu majowego warto postawić również na aktywny wypoczynek. Jak co roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami przygotował dla mieszkańców (i nie tylko) szereg rozgrywek sportowych:

1 maja 2022 (niedziela)

 • godz. 12.00-14.00 - Orlik Rydygiera - turniej piłkarski kat. open

2 maja 2022 (poniedziałek)

 • godz.10.00-13.00 - Orlik Polna - turniej mini siatkówki/ piłki nożnej kat. open
 • godz. 16.00-19.00 - Orlik Gagarina - turniej w funino (odmiana piłki nożnej, w której liczba zawodników w jednej drużynie na boisku powinna wynosić trzech graczy, a boisko powinno być wyposażone w cztery bramki, gdzie każda z drużyn broni dwóch bramek i dwie atakuje) w kategorii wiekowej 8-12 lat.

Najlepsze drużyny nagrodzone zostaną okolicznościowymi pucharami.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na ww. turnieje pod numerem telefonu 606 612 583.


 PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Majówka - program na 2022

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Piknik "Polska dla Ukrainy" - plakat

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.