Majówka w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Majówka w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 27 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby idą ulicą Szewską, w tle ogródki gastronomiczne

Szeroka oferta kulturalna i sportowa oraz słoneczna pogoda to idealny przepis na weekend majowy. Ten polecamy spędzić w Toruniu!

- Pięć dni wypełnionych licznymi wydarzeniami i imprezami czeka nas tego roku w długi weekend majowy w Toruniu. Zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania z atrakcji, a osoby spoza grodu Kopernika do przyjazdu do naszego miasta – zapewniam, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego!zachęca prezydent Torunia Michał Zaleski.

Sercem tegorocznej majówki będzie Rynek Staromiejski – tam na scenie codziennie od 28 kwietnia do 3 maja 2022 r. będzie można usłyszeć koncerty zespołów toruńskich oraz ukraińskich, wziąć udział w licznych warsztatach i piknikach oraz zobaczyć spektakularny fireshow „Nocna gra dwóch braci”.

Wiele atrakcji przewidziano także w niedaleko oddalonych instytucjach miejskich: Dworze Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej czy Zamku Krzyżackim. Na terenie ostatniej z nich od 30 kwietnia do 3 maja odbędzie się Jarmark Średniowieczny. Każdy z gości będzie miał okazję wziąć udział w zabawach i grach plebejskich, takich jak warsztaty tańca dawnego oraz turnieje strzelania z łuku, rzutu toporem. Ponadto odbędą się pokazy walk w wykonaniu rycerzy z grupy Okorska Garda oraz Rota Zbrojna Grodu Lubicz.

Gregorian Grace widowisko - plakat- Na pewno warto wybrać się także na sobotnie widowisko Gregorian Grace. To pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w naszym mieście, ale nawet w Polsce. Torunianie i goście naszego miasta, za sprawą niebiańskiego brzmienia chóru i znakomitej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, przeniosą się w niesamowitą muzyczną podróż. W czasie wydarzenia wybrzmią klimatyczne pieśni łacińskie, jak również powszechnie lubiane i znane hity światowego formatumówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Krystian Kubiaczyk.

Biało-czerwona flaga, w tle wieża Ratusza Staromiejskiego

Uroczystości patriotyczne

Długi weekend majowy to przede wszystkim uroczystości patriotyczne związane z Dniem Flagi oraz 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główne obchody tych świąt będą miały miejsce na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej oraz Rynku Staromiejskim. W programie przewidziano m.in. piknik patriotyczny, wspólne śpiewanie pieśni, pokazy sprzętów mundurowych i warsztaty dla dzieci.

Piknik “Polska dla Ukrainy”

W tych ważnych dla naszej państwowości świętach nie zapominamy także o walczących o swoją niepodległość Ukraińcach. 1 i 2 maja w godz. 11:00-17:00 przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstanie sztuczna plaża, na której dzieci z Torunia i Ukrainy skorzystają z szeregu atrakcji. Przy centrum nauki zakotwiczy statek piracki na dmuchanej fali, pojawi się tor przeszkód oraz będą dostępne animacje cyrkowe, m.in. nauka żonglerki i chodzenia na szczudłach, bańki oraz iluzje. Osoby posiadające status uchodźcy będą mogły również bezpłatne zwiedzić wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Liczba biletów jest jednak ograniczona.


Majówka na sportowo

Podczas długiego weekendu majowego warto postawić również na aktywny wypoczynek. Jak co roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami przygotował dla mieszkańców (i nie tylko) szereg rozgrywek sportowych:

1 maja 2022 (niedziela)

 • godz. 12.00-14.00 - Orlik Rydygiera - turniej piłkarski kat. open

2 maja 2022 (poniedziałek)

 • godz.10.00-13.00 - Orlik Polna - turniej mini siatkówki/ piłki nożnej kat. open
 • godz. 16.00-19.00 - Orlik Gagarina - turniej w funino (odmiana piłki nożnej, w której liczba zawodników w jednej drużynie na boisku powinna wynosić trzech graczy, a boisko powinno być wyposażone w cztery bramki, gdzie każda z drużyn broni dwóch bramek i dwie atakuje) w kategorii wiekowej 8-12 lat.

Najlepsze drużyny nagrodzone zostaną okolicznościowymi pucharami.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na ww. turnieje pod numerem telefonu 606 612 583.


 PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Majówka - program na 2022

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Piknik "Polska dla Ukrainy" - plakat

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Najczęściej czytane aktualności

 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Spotkanie z ambasadorem Chin
  Biznes, Miasto
  Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....
 • Po raz siedemnasty toruńskie organizacje pozarządowe spotykają się na miejskim forum NGO. W tym roku będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.