Majówka w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Majówka w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 27 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu osoby idą ulicą Szewską, w tle ogródki gastronomiczne

Szeroka oferta kulturalna i sportowa oraz słoneczna pogoda to idealny przepis na weekend majowy. Ten polecamy spędzić w Toruniu!

- Pięć dni wypełnionych licznymi wydarzeniami i imprezami czeka nas tego roku w długi weekend majowy w Toruniu. Zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania z atrakcji, a osoby spoza grodu Kopernika do przyjazdu do naszego miasta – zapewniam, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego!zachęca prezydent Torunia Michał Zaleski.

Sercem tegorocznej majówki będzie Rynek Staromiejski – tam na scenie codziennie od 28 kwietnia do 3 maja 2022 r. będzie można usłyszeć koncerty zespołów toruńskich oraz ukraińskich, wziąć udział w licznych warsztatach i piknikach oraz zobaczyć spektakularny fireshow „Nocna gra dwóch braci”.

Wiele atrakcji przewidziano także w niedaleko oddalonych instytucjach miejskich: Dworze Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej czy Zamku Krzyżackim. Na terenie ostatniej z nich od 30 kwietnia do 3 maja odbędzie się Jarmark Średniowieczny. Każdy z gości będzie miał okazję wziąć udział w zabawach i grach plebejskich, takich jak warsztaty tańca dawnego oraz turnieje strzelania z łuku, rzutu toporem. Ponadto odbędą się pokazy walk w wykonaniu rycerzy z grupy Okorska Garda oraz Rota Zbrojna Grodu Lubicz.

Gregorian Grace widowisko - plakat- Na pewno warto wybrać się także na sobotnie widowisko Gregorian Grace. To pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w naszym mieście, ale nawet w Polsce. Torunianie i goście naszego miasta, za sprawą niebiańskiego brzmienia chóru i znakomitej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, przeniosą się w niesamowitą muzyczną podróż. W czasie wydarzenia wybrzmią klimatyczne pieśni łacińskie, jak również powszechnie lubiane i znane hity światowego formatumówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Krystian Kubiaczyk.

Biało-czerwona flaga, w tle wieża Ratusza Staromiejskiego

Uroczystości patriotyczne

Długi weekend majowy to przede wszystkim uroczystości patriotyczne związane z Dniem Flagi oraz 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główne obchody tych świąt będą miały miejsce na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej oraz Rynku Staromiejskim. W programie przewidziano m.in. piknik patriotyczny, wspólne śpiewanie pieśni, pokazy sprzętów mundurowych i warsztaty dla dzieci.

Piknik “Polska dla Ukrainy”

W tych ważnych dla naszej państwowości świętach nie zapominamy także o walczących o swoją niepodległość Ukraińcach. 1 i 2 maja w godz. 11:00-17:00 przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstanie sztuczna plaża, na której dzieci z Torunia i Ukrainy skorzystają z szeregu atrakcji. Przy centrum nauki zakotwiczy statek piracki na dmuchanej fali, pojawi się tor przeszkód oraz będą dostępne animacje cyrkowe, m.in. nauka żonglerki i chodzenia na szczudłach, bańki oraz iluzje. Osoby posiadające status uchodźcy będą mogły również bezpłatne zwiedzić wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Liczba biletów jest jednak ograniczona.


Majówka na sportowo

Podczas długiego weekendu majowego warto postawić również na aktywny wypoczynek. Jak co roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami przygotował dla mieszkańców (i nie tylko) szereg rozgrywek sportowych:

1 maja 2022 (niedziela)

 • godz. 12.00-14.00 - Orlik Rydygiera - turniej piłkarski kat. open

2 maja 2022 (poniedziałek)

 • godz.10.00-13.00 - Orlik Polna - turniej mini siatkówki/ piłki nożnej kat. open
 • godz. 16.00-19.00 - Orlik Gagarina - turniej w funino (odmiana piłki nożnej, w której liczba zawodników w jednej drużynie na boisku powinna wynosić trzech graczy, a boisko powinno być wyposażone w cztery bramki, gdzie każda z drużyn broni dwóch bramek i dwie atakuje) w kategorii wiekowej 8-12 lat.

Najlepsze drużyny nagrodzone zostaną okolicznościowymi pucharami.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na ww. turnieje pod numerem telefonu 606 612 583.


 PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Majówka - program na 2022

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Piknik "Polska dla Ukrainy" - plakat

Kliknij w plakat, aby powiększyć.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.