Majówka online i na żywo | www.torun.pl

Majówka online i na żywo

Miasto
Data publikacji: 29 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
flagi państwowe i żołnierze pełniący wartę przed ratuszem

Choć wciąż obowiązują obostrzenia epidemiczne i nie ma szans na tłumne świętowanie, na długi majowy weekend w Toruniu przygotowano mnóstwo atrakcji. Warto wziąć w nich udział i w ten sposób szczególnie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W związku z jubileuszem rok 2021 został ustanowiony przez Sejm rokiem Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza. Z tej okazji wiele toruńskich instytucji przygotowało wydarzenia online, które umilą nam czas i przypomną historyczne wydarzenia. Publikujemy je poniżej.

Nie zabraknie jednak akcentów świątecznych oraz patriotycznych na żywo. Przygotował je Urząd Miasta Torunia wraz z Toruńską Agendą Kulturalną. Oto one:

2.05. (niedziela) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 • przejazd w godzinach dopołudniowych mobilnej sceny w asyście biało-czerwonej kolumny pojazdów Automobilklubu oraz motocykli trasą: ul. Popiełuszki, Bulwar Filadelfijski, Szosa Lubicka, Most gen. Zawackiej, Łódzka, Podgórska, Poznańska, Drzymały, Gen. Andersa
 • podniesienie flagi na maszt na Rynku Staromiejskim oraz odegranie hymnu państwowego
 • rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Biało-czerwoni z okazji dnia flagi”

3.05. (poniedziałek) 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 • podniesienie flagi na maszt na Rynku Staromiejskim oraz odegranie hymnu państwowego
 • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982
 • msza św. w Katedrze śś. Janów - godz. 12:00, transmisja na profilu facebookowym Diecezji Toruńskiej. Ilość miejsc w Katedrze ograniczona z uwagi na obostrzenia epidemiczne
 • warta honorowa przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wojewody Władysława Raczkiewicza w godz. 12:00-13:00

30.04.-3.05.

 • mobilna scena jeżdżąca po toruńskich osiedlach
 • biało-czerwone konstrukcje na terenie Starówki
 • wielkoformatowe, biało-czerwone banery na Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa, budynku Urzędu Miasta Torunia, Bramie Klasztornej, flagowanie miasta i instytucji, biało-czerwone konstrukcje na terenie Starówki
 • projekcja na budynku przy ul. Bydgoskiej 50
 • biało-czerwone podświetlenie patriotyczne budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8

A oto, co poszczególne instytucje przygotowały w internecie:

Muzeum Okręgowe

Między 30 kwietnia a 3 maja 2021 roku muzealnicy udostępnią na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych mnóstwo ciekawych materiałów, dzięki którym poznamy wiele faktów z naszej historii, w tym z dziejów naszego miasta. Każdy oddział muzeum przygotuje atrakcje związane tematycznie z jego specyfiką.

30 kwietnia (piątek)

1 maja (sobota)

2 maja (niedziela)

3 maja (poniedziałek)


Centrum Kultury „Dwór Artusa”

1.05. (sobota), godz. 20:00 Studio Salonik - Gość specjalny Zbigniew Filipiak
Na artusowej kanapie ugościmy Zbyszka Filipiaka – Prezesa Toruńskich Spacerów Fotograficznych. W szczerej rozmowie porozmawiamy o sztuce fotografii – na jakie przeszkody i wyzwania trafia w dzisiejszych czasach, o inspirowaniu się przy wykonywaniu zdjęć klasycznym malarstwem oraz o pozafotograficznych, w tym muzycznych pasjach naszego gościa. Zbyszek Filipiak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współautorem spotkań artystycznych Galeria Wizji, łączących poezję i fotografię, współzałożycielem Toruńskiej Grupy Fotograficznej (2007-2009) oraz Prezesem Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne (od 2010 roku). Do obejrzenia na YouTube, Facebook i Spotify Dworu Artusa

2.05. (niedziela), godz. 16.30 Święto Flagi - e-Warsztaty dla dzieci i dorosłych
Wspólnie z Joanną Łagan nauczymy się, jak własnoręcznie wykonać patriotyczne ozdoby – flagę, proporzec i tabliczki, które w ten wyjątkowy dzień pojawią się w naszych domach. Do zajęć potrzebne będą: kawałki białego płótna, pastele lub flamastry do tkanin, nożyczki, różnego rodzaju sznurki, kawałki desek lub sklejki – deski i kafelki można zastąpić grubymi kawałkami kartonu albo kartkami z bloku technicznego.
Zgłoszenia na zajęcia: formularz Google lub ola@artus.torun.pl
W odpowiedzi organizatorzy prześlą szczegółowe informacje. Zajęcia odbędą się na Zoomie


Toruńska Orkiestra Symfoniczna

30.04. (piątek), godz. 19.00 Viva Mozart #3
Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: W.A. Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550

3.05. (poniedziałek)

 • godz. 12.00 Hymn Polski

Wystąpią: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego - autor muzyki nieznany, słowa Józef Wybicki, opracowanie Kazimierz Sikorski

 • godz. 18.00 Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wystąpią: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Program: H. Wieniawski - Legenda op. 17 na skrzypce i orkiestrę, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

Kliknij i przejdź na kanał You Tube TOS


Książnica Kopernikańska

3.05. (poniedziałek), godz. 12.00 Konstytucja 3 maja 1791 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej
Prelekcja Mateusza Hübnera z UMK oraz Instytutu Historii Nauki PAN. Toruński naukowiec opowie o Konstytucji 3 maja oraz konstytucjach II Rzeczypospolitej.
Kliknij i przejdź na profil FB Książnicy Kopernikańskiej


Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Centrum nauki przygotowało 5 filmów edukacyjnych. Każdy z nich nie tylko wzbogaci wiedzę z fizyki, przyrody czy techniki, ale będzie inspiracją do podjęcia samodzielnych działań i doświadczeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 • Tor dla kulek, a może rakieta? - po obejrzeniu filmu dowiesz się jak w wspólnie z rodzicami zbudować tor przeszkód dla kulek
 • Skrzydlaki – czyli wszystko o klonach i związanych z tymi drzewami zagadnieniach z fizyki
 • Majówkowe podglądanie pierzastych sąsiadów – to film dla miłośników gołębi
 • Snapologia czyli origami modułowe – poznamy tajniki tej techniki.
 • Zoom na jeans - czyli krótka historia tego, jak materiał na namioty i ubrania robocze zrobił zawrotna karierę .

Wszystkie filmy będą prezentowane na kanale Youtube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.