Magia światła zagościła w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Magia światła zagościła w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival

Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.

Inauguracja wydarzenia nastąpiła wieczorem 16 sierpnia 2022 r. przy Collegium Maximum. Gości Bella Skyway Festival powitał prezydent Michał Zaleski. - Bella Skyway Festival to czas, kiedy podziwiamy piękno światła i pomysłów artystycznych z nim związanych, ale i podziwiamy nasze miasto i jego szczególne miejsca, które biorą udział w wydarzeniu, czyli plac Rapackiego, nieodległy teren Doliny Marzeń i obszar Muzeum Etnograficznego. Do tego mamy symboliczny mapping wspierający uchodźców z Ukrainy, który będzie prezentowany na kościele pw. Ducha  - mówił prezydent Michał Zaleski. Wspomniał także o wydarzeniach towarzyszących, jak wystawa fotografii na Rynku Staromiejskim, poświęconych kobietom, iluminacje na toruńskich obiektach, np. mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego czy konkurs fotograficzny. Prezydent podziękował sponsorowi tytularnemu festiwalu, Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych, samorządowi województwa, który od początku wspiera wydarzenie, oraz organizatorowi - Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. - Najserdeczniej jak tylko można dziękuję artystkom i artystom, którzy przygotowali prezentacje, a przecież to 21 instalacji zlokalizowanych w trzech miejscach oraz wydarzenia towarzyszące – dodał prezydent.

Wzorem 2021 roku 13. edycja Bella Skyway Festival także została zorganizowana w formie trzech zamkniętych stref, z których każda ma swój odrębny niepowtarzalny charakter. Dodatkowo na kościele pw. Ducha Świętego wyświetlany jest mapping, przygotowany przez kolektyw ukraińskich twórców, będący wyrazem solidarności Bella Skyway Festival z narodem ukraińskim.

Na placu Rapackiego gości po raz drugi w historii festiwalu wyjątkowa francuska grupa „The Anookis”, znaną ze świetlnych zabaw i żartów na fasadach budynków. Rozbrykane Anooki zagoszczą podobnie jak w 2016 roku na mappingu prezentowanym na fasadzie budynku Collegium Maximum, a jego uzupełnieniem są przestrzenne, kilkumetrowe figury Anooków rozstawione na terenie festiwalu, przedstawiające sympatyczne postacie w różnych sytuacjach: wdrapujące się na dach budynku Collegium Minus czy biegające po trawniku. Dolina Marzeń zaś stanie się zaczarowanym ogrodem, z zakamarków którego wynurzać się będą poszczególne instalacje ukryte wśród roślinności. Po raz pierwszy w historii festiwal światła zagości również na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Tam świetlne rzeźby i instalacje w zestawieniu z tradycyjną zabudową skansenu stworzą ciekawe połączenie lokalnej historii, przyrody oraz nowoczesnej technologii. Instalacje będą podkreślać harmonie i możliwość współistnienia techniki oraz otaczającej nas przyrody.

> > > Kliknij, aby przejść do programu Bella Skyway Festiwal


W trakcie trwania wydarzenia bilety będzie można zakupić w kasach ustawionych na terenie festiwalu. Dostępne są także w Internecie. Bilety zakupione online będą obowiązywały na konkretny dzień festiwalu wskazany na dokumencie.


Ważne informacje:
    • 13. Bella Skyway Festival – zmiany w organizacji ruchu
    • 13. Bella Skyway Festival – parkingi buforowe

Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Adam Zakrzewski


Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.