Magia światła zagościła w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Magia światła zagościła w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival

Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.

Inauguracja wydarzenia nastąpiła wieczorem 16 sierpnia 2022 r. przy Collegium Maximum. Gości Bella Skyway Festival powitał prezydent Michał Zaleski. - Bella Skyway Festival to czas, kiedy podziwiamy piękno światła i pomysłów artystycznych z nim związanych, ale i podziwiamy nasze miasto i jego szczególne miejsca, które biorą udział w wydarzeniu, czyli plac Rapackiego, nieodległy teren Doliny Marzeń i obszar Muzeum Etnograficznego. Do tego mamy symboliczny mapping wspierający uchodźców z Ukrainy, który będzie prezentowany na kościele pw. Ducha  - mówił prezydent Michał Zaleski. Wspomniał także o wydarzeniach towarzyszących, jak wystawa fotografii na Rynku Staromiejskim, poświęconych kobietom, iluminacje na toruńskich obiektach, np. mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego czy konkurs fotograficzny. Prezydent podziękował sponsorowi tytularnemu festiwalu, Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych, samorządowi województwa, który od początku wspiera wydarzenie, oraz organizatorowi - Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. - Najserdeczniej jak tylko można dziękuję artystkom i artystom, którzy przygotowali prezentacje, a przecież to 21 instalacji zlokalizowanych w trzech miejscach oraz wydarzenia towarzyszące – dodał prezydent.

Wzorem 2021 roku 13. edycja Bella Skyway Festival także została zorganizowana w formie trzech zamkniętych stref, z których każda ma swój odrębny niepowtarzalny charakter. Dodatkowo na kościele pw. Ducha Świętego wyświetlany jest mapping, przygotowany przez kolektyw ukraińskich twórców, będący wyrazem solidarności Bella Skyway Festival z narodem ukraińskim.

Na placu Rapackiego gości po raz drugi w historii festiwalu wyjątkowa francuska grupa „The Anookis”, znaną ze świetlnych zabaw i żartów na fasadach budynków. Rozbrykane Anooki zagoszczą podobnie jak w 2016 roku na mappingu prezentowanym na fasadzie budynku Collegium Maximum, a jego uzupełnieniem są przestrzenne, kilkumetrowe figury Anooków rozstawione na terenie festiwalu, przedstawiające sympatyczne postacie w różnych sytuacjach: wdrapujące się na dach budynku Collegium Minus czy biegające po trawniku. Dolina Marzeń zaś stanie się zaczarowanym ogrodem, z zakamarków którego wynurzać się będą poszczególne instalacje ukryte wśród roślinności. Po raz pierwszy w historii festiwal światła zagości również na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Tam świetlne rzeźby i instalacje w zestawieniu z tradycyjną zabudową skansenu stworzą ciekawe połączenie lokalnej historii, przyrody oraz nowoczesnej technologii. Instalacje będą podkreślać harmonie i możliwość współistnienia techniki oraz otaczającej nas przyrody.

> > > Kliknij, aby przejść do programu Bella Skyway Festiwal


W trakcie trwania wydarzenia bilety będzie można zakupić w kasach ustawionych na terenie festiwalu. Dostępne są także w Internecie. Bilety zakupione online będą obowiązywały na konkretny dzień festiwalu wskazany na dokumencie.


Ważne informacje:
    • 13. Bella Skyway Festival – zmiany w organizacji ruchu
    • 13. Bella Skyway Festival – parkingi buforowe

Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Adam Zakrzewski


Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.