Luty w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Luty w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Specjalna oferta zajęć na ferie zimowe, walentynkowe warsztaty dla dorosłych, kosmiczne zajęcia w IKEA Bydgoszcz, wykład dla seniorów - to główne propozycje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w lutym.

- Propozycje kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Pokazujemy, że nasze centrum nauki jest miejscem, w którym dobrze czują się mali i duzi odkrywcy - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Zainteresowanie naszymi feryjnymi propozycjami jest bardzo duże, dlatego warto pośpieszyć się z decyzją o odwiedzeniu Młyna Wiedzy. W tym miesiącu zapraszamy na wyjątkowe warsztaty walentynkowe dla dorosłych oraz wykład dla seniorów. Rozpoczynamy też współpracę z IKEA Bydgoszcz - dodaje.

Warsztaty feryjne

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do 11 lutego 2024 r. odbywają się warsztaty "Domowe laboratorium", "Pingwinie opowieści - saga lodu i ryb" oraz "Polska ciepły kraj, zimowy ptasi raj". W okresie od 13 do 15 lutego w programie ferii zimowych pojawią się dodatkowo zajęcia: "Kawą malowane", "Na tropie Yeti" oraz "Banialuki zza kurtyny".

Szczegółowe informacje o ofercie na ferie zimowe w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

Do 11 lutego będą również realizowane zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej, warsztaty "Moja duża Ojczyzna", "Dogadaj się", "Kurs w dorosłość", "INNY, czyli każdy", zajęcia dla przedszkolaków "Planety Kopernika" oraz ścieżka tematyczna na wystawie "Ścieżki dorastania". Szczegółowe informacje o tej ofercie można znaleźć TUTAJ.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz. 10:00-11:00 i 12:00-13:00. W soboty i niedziele w godz. 11:00-12:00 i 13:00-14:00. Bilety można zakupić w kasach Młyna Wiedzy i w systemie sprzedaży online.

Zwiedzanie wystaw

Do 13 lutego br. zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbywa się bez tur zwiedzania od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00. Ekspozycję "Ścieżki dorastania" w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00, w soboty i niedziele w godz. 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00, 17:00-19:00.

Walentynkowe sekrety kufelka

16 lutego z okazji walentynek w toruńskim centrum nauki odbędą się warsztaty dla dorosłych "Sekrety kufelka". Zajęcia poświęcone piwowarstwu pozwolą na poznanie fascynującej historii niepozornego trunku, który odmienił losy świata. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób człowiek zaprzęga do pracy fizykę, chemię i biologię do produkcji piwa. - Nasi specjaliści będą pełnili funkcje przewodników podczas przeprawy przez meandry nauki, wykorzystywanej podczas jego warzenia. Całą swoją wiedzę i doświadczenie przekują na serię doświadczeń laboratoryjnych, podczas których rozłożą piwo na czynniki pierwsze. Piwo jednak jest alkoholem, a jak wszyscy wiemy, zawsze należy pić go odpowiedzialnie i z umiarem - podkreśla Marcin Centkowski.

Walentynkowe warsztaty dla dorosłych odbędą się 16 lutego w godz. 18:00-20:00. Bilety w cenie 30 złotych można nabyć w kasach Centrum oraz w systemie sprzedaży online. Liczba miejsc jest ograniczona.

Kosmiczne warsztaty w IKEA BYDGOSZCZ

10, 17 i 24 lutego w Ikea Bydgoszcz odbędą się kosmiczne warsztaty, prowadzone przez edukatorów z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Podczas zajęć odpowiedzą na pytania: czy astronauci naprawdę piją własny mocz? Jak wygląda proces odzyskiwania wody w kosmosie? Jak będzie wyglądało kosmiczne jedzenie przyszłości? Poruszone zostaną również zagadnienia związane z nawigacją w kosmosie, satelitami czy asteryzmami.

Bezpłatne zajęcia odbędą się w godz. 11:00-16:00 w Ikea Bydgoszcz przy ul. Skandynawskiej 1 w Bydgoszczy.

"OGRZEWANIE w pudełku": zestawy edukacyjne

Centrum nauki prowadzi rejestrację uczniów kl. 1-3 szkół podstawowych spoza Torunia na bezpłatne warsztaty w ramach projektu "OGRZEWANIE w pudełku". Jego celem jest popularyzacja wiedzy w zakresie powstawania ciepła, produkcji, użytkowania i oszczędzania wśród młodzieży szkolnej oraz zwiększenia zainteresowania uczestników projektu naukami ścisłymi w kierunku rozwijania zainteresowań branżą energetyczną. Działanie jest sponsorowane przez PGE S.A. oraz PGE Toruń.

Zajęcia odbywają się w szkole z wykorzystaniem przygotowanych przez Młyn Wiedzy zestawów edukacyjnych. - Zajęcia pokażą uczniom, że energię termiczną można uzyskać z energii mechanicznej, chemicznej i w wyniku przemian takich jak np. kondensacja. Kolejne doświadczenia będą poświęcone drogom „ucieczki ciepła”, jakimi są np.: przewodnictwo, promieniowanie. Ale zostanie również pokazane jak zapobiegać stratom ciepła, jak je użytkować żeby nie tracić, jak również w trosce o środowisko - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Zestawy do warsztatów online zawierają niezbędne materiały do przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów, prac ręcznych, kartę pracy dla nauczyciela i uczniów. Uczestnicy zajęć znajdą w nich również materiały informacyjne dotyczące oszczędzania ciepła. Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Młyna Wiedzy.

"Seniorze: żyj zdrowo!"

26 lutego 2024 r. w godz. 10:00-12:00 odbędzie się drugi wykład w cyklu "SENIORZE: żyj zdrowo!". Tym razem będzie omawiane możliwe wsparcie instytucjonalne w przypadku obecności w domu osoby ciężko chorej. Udział w wykładzie jest bezpłatny. Harmonogram spotkań jest dostępny TUTAJ.

Celem wspólnego projektu (realizowanego przy współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Toruniu oraz Fundacją ProOmnis z Bydgoszczy) jest promowanie zdrowia wśród toruńskich seniorów. Partnerem wydarzenia jest Fabryka Cukiernicza KOPERNIK.

Informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.