www.torun.pl

Łukasiewicza z mieszkańcami

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.

Z uwagi na sytuację epidemiczną zaproponowano, aby uwagi przesyłać drogą elektroniczną na adres: mzd@mzd.torun.pl.

Główne uwagi zgłaszane przez uczestników konsultacji:

 1. Spośród trzech zaprezentowanych koncepcji najwięcej pozytywnych opinii zebrał wariant nr 3 zakładający brak – jak obecnie - tzw. „przebicia” pomiędzy ul. Szosa Okrężna
  a Fałata; likwidację garaży; wykonanie osobno: ścieżki rowerowej i chodnika na całej długości opracowania; budowę miejsc postojowych; pozostawienie miejsca na obiekt kubaturowy / ewentualnie wykonanie miejsc postojowych w poziomie terenu; przebudowę skrzyżowania Łukasiewicza / Fałata, w układzie zbliżonym do istniejącego, zastosowanie tzw. „wyniesionego skrzyżowania”. W następnej kolejności mieszkańcy wybierali wariant nr 2 i 1 koncepcji.
 2. Kolejne uwagi dotyczyły połączenia projektowanego chodnika i drogi rowerowej w sposób zapewniający ciągłość ruchu pieszego i rowerowego z uwzględnieniem miejsc oczekiwania dla pieszych, przed przejściami dla pieszych w rejonie dróg rowerowych (aby piesi nie oczekiwali na drodze rowerowej).
 3. Mieszkańcy postulują o poprawę bezpieczeństwa, poprzez wyniesienie przejścia dla pieszych i chodnika na skrzyżowaniu z ul. Szosa Okrężna.
 4. Wiele osób opowiedziało się za przesunięciem progu zwalniającego w miejsce sugerowanego miejsca przekroczenia jezdni przez pieszych wraz ze zwiększeniem widoczności w rejonie skrzyżowania.

Pozostałe uwagi dotyczyły :zachowania ciągłości chodników i ścieżek rowerowych na zjazdach,  zmian geometrii ścieżki rowerowej na wschodnim włączeniu w ul. Łuksiewicza, zwiększenia liczby miejsc parkingowych i powierzchni terenów zielonych oraz zastosowanie płyt ażurowych zamiast tradycyjnej kostki betonowej.

Największy sprzeciw wzbudziła informacja o kolizji garaży indywidualnych z projektowanym zagospodarowaniem terenu. Wyrażono niemalże jednogłośny sprzeciw dla propozycji likwidacji garaży murowanych.

W celu spełnienia oczekiwań mieszkańców oraz konieczności uporządkowania terenu objętego koncepcją nr 3, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu do rozmów zaprosi  merytoryczne  jednostki Urzędu Miasta Torunia, odpowiedzialne za układ architektoniczny w mieście. O ustaleniach poinformujemy za pośrednictwem strony drogowców i mediów.

fot. Tomasz Włoszczyński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.