Łuk płynie do podpór | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łuk płynie do podpór

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

I ruszyło! Ponad 2500-tonowe przęsło płynie w stronę podpór nowego toruńskiego mostu. Powoli, z przerwami na poprawienie odciągów, ale do przodu.

Operacja wypłynięcia w nurt rzeki pierwszego łuku mostu rozpoczęła się w czwartek, 28 marca około godz. 5.00 rano. Kilkaset osób odwiedziło tego dnia plac budowy lub wiślane skarpy w sąsiedztwie, by na własne oczy zobaczyć, jak stalowy kolos odpływa od brzegu na holenderskich barkach. Łuk wypłynął pod kątem, lewa jego strona , patrząc z placu Daszyńskiego, jest bardziej oddalona od brzegu, prawa obraca się niemalże wokół własnej osi. Cała operacja przebiega wolno, co jakiś czas łuk się zatrzymuje, a inżynierowie sprawdzają parametry holowania, poprawiane są odciągi stabilizujące konstrukcję i przęsło znowu rusza. W czwartek po południu stało już niemal w poprzek nurtu, na swoje miejsce dotrze prawdopodobnie w piątek. Transport pierwszego łuku pod podporę potrwa około 12 godzin, a później nastąpi podniesienie go na wieżach za pomocą mechanizmów hydraulicznych i opuszczenie na wezgłowia. Do końca kwietnia ta sama procedura zostanie powtórzona dla drugiego łuku.

- Przygotowania do montażu łuków prowadziliśmy od roku. Napotykaliśmy wiele trudności, jednak wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień. Zima nie opuściła Torunia, jednak poziom wody w Wiśle jest stabilny, a pogoda słoneczna i niemal bezwietrzna. Warunki pogodowe, będące podstawą do rozpoczęcia transportu przęseł, są spełnione. Dziś wypłynęliśmy z placu montażowego, w kolejnych dniach łuk zostanie umieszczony na wezgłowiach mostumówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny z ramienia firmy Strabag.

Montaż przęseł budzi duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców i osób bezpośrednio zaangażowanych w inwestycję. Do Torunia przyjechało też wielu dziennikarzy oraz inżynierów i specjalistów budowy mostów zainteresowanych tym spektakularnym przedsięwzięciem. O ile bowiem powstawały już w Polsce równe lub nawet większe konstrukcje mostowe, nigdy do tej pory nie budowano mostu łukowego w ten sposób, czyli poprzez scalenie łuków na lądzie i transport gotowych elementów na podpory drogą wodną. Zazwyczaj łuki były nadbudowywane z lądu. Innowacyjny sposób montażu przęseł został specjalnie opracowany dla Torunia przez zespół specjalistów.

- Dzisiejszy dzień to wielkie święto inżynierskie - mówi  projektant mostu Krzysztof Wąchalski. - Projektowaliśmy ten sposób montażu kilka lat, potem  były miesiące przygotowań, żeby można go było bezpiecznie przeprowadzić. I dzisiaj mamy ukoronowanie tych starań.  Jak saper nie możemy się pomylić, mamy dokładności milimetrowe, operujemy obiektami, które ważą kilka tysięcy ton i musimy je bardzo delikatnie, jak przysłowiowe jajeczko, włożyć na swoje miejsce. Główna trudność polega  na tym, że są to bardzo duże obciążenia, żywioł związany z wodą i wiatrem, i to wywołuje duże zagrożenie bezpieczeństwa, które musimy opanować. A przy tym nie możemy się na niczym wzorować, bo tego typu mosty są unikatowe w swojej kategorii.  Oczywiście, to nie jest nasz pierwszy tak ciekawy most, jednak dla inżyniera zawsze jest to święto, kiedy taki obiekt jest już gotowy. Ogromnie się cieszę, że mogę być tu dzisiaj i być świadkiem tego wyjątkowego wydarzenia. Zabytkowe miasto, jakim jest Toruń, zyska nowoczesny most, nawiązujący do charakteru miasta, jednak reprezentujący również nowoczesną wizję architektoniczną  – dodaje projektant przeprawy. 

Nowy most ma rekordową rozpiętość przęseł stalowej konstrukcji. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Ciężar każdego z nich to ponad 2500 ton. To najdłuższe i najcięższe przęsła mostu łukowego w Polsce! Od samego rana postępy ich transportu na podpory obserwował też prezydent Torunia.

- To budowa epokowa dla miasta. Nareszcie, w 28 miesiącu realizacji inwestycji doszliśmy do montażu potężnych stalowych łuków, które będą stanowić najważniejszy element mostu - mówił prezydent Michał Zaleski. - Oczywiście czuję dzisiaj trochę niepokoju o niezakłócony przebieg operacji, ale i radość, że najważniejszy etap budowy nowej trasy mostowej właśnie trwa. Chciałbym podkreślić bardzo symboliczny fakt. Dwa istniejące w Toruniu mosty są mostami łukowymi. Nowy most także posiada konstrukcję łukową, stanowi więc ciągłość architektonicznej linii miasta. Kształt nowej przeprawy w idealny sposób uzupełni panoramę Torunia - mówił prezydent.

Po osadzeniu na podporze pierwszego łuku  około 1,5 tygodnia potrwa jego montaż i spawanie. Ta sama operacja zostanie powtórzona z drugim łukiem, który jest przygotowywany na placu budowy. Podobnie jak teraz, podczas transportu drugiego łuku wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Gdy pogoda będzie łaskawa dla wykonawców, drugie przęsło wypłynie za 3- 4 tygodnie, przed końcem kwietnia. Po zamontowania łuków rozpocznie się montaż elementów płyty pomostu i wieszaków, umiejscowionych nad rzeką. Roboty te będą prowadzone z jednostek pływających. Ostatnią operacją będzie zabezpieczenie antykorozyjne styków montażowych. Zgodnie z nowym harmonogramem nowy toruński most ma być oddany do użytku w grudniu 2013 r.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.