Łuk płynie do podpór | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łuk płynie do podpór

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

I ruszyło! Ponad 2500-tonowe przęsło płynie w stronę podpór nowego toruńskiego mostu. Powoli, z przerwami na poprawienie odciągów, ale do przodu.

Operacja wypłynięcia w nurt rzeki pierwszego łuku mostu rozpoczęła się w czwartek, 28 marca około godz. 5.00 rano. Kilkaset osób odwiedziło tego dnia plac budowy lub wiślane skarpy w sąsiedztwie, by na własne oczy zobaczyć, jak stalowy kolos odpływa od brzegu na holenderskich barkach. Łuk wypłynął pod kątem, lewa jego strona , patrząc z placu Daszyńskiego, jest bardziej oddalona od brzegu, prawa obraca się niemalże wokół własnej osi. Cała operacja przebiega wolno, co jakiś czas łuk się zatrzymuje, a inżynierowie sprawdzają parametry holowania, poprawiane są odciągi stabilizujące konstrukcję i przęsło znowu rusza. W czwartek po południu stało już niemal w poprzek nurtu, na swoje miejsce dotrze prawdopodobnie w piątek. Transport pierwszego łuku pod podporę potrwa około 12 godzin, a później nastąpi podniesienie go na wieżach za pomocą mechanizmów hydraulicznych i opuszczenie na wezgłowia. Do końca kwietnia ta sama procedura zostanie powtórzona dla drugiego łuku.

- Przygotowania do montażu łuków prowadziliśmy od roku. Napotykaliśmy wiele trudności, jednak wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień. Zima nie opuściła Torunia, jednak poziom wody w Wiśle jest stabilny, a pogoda słoneczna i niemal bezwietrzna. Warunki pogodowe, będące podstawą do rozpoczęcia transportu przęseł, są spełnione. Dziś wypłynęliśmy z placu montażowego, w kolejnych dniach łuk zostanie umieszczony na wezgłowiach mostumówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny z ramienia firmy Strabag.

Montaż przęseł budzi duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców i osób bezpośrednio zaangażowanych w inwestycję. Do Torunia przyjechało też wielu dziennikarzy oraz inżynierów i specjalistów budowy mostów zainteresowanych tym spektakularnym przedsięwzięciem. O ile bowiem powstawały już w Polsce równe lub nawet większe konstrukcje mostowe, nigdy do tej pory nie budowano mostu łukowego w ten sposób, czyli poprzez scalenie łuków na lądzie i transport gotowych elementów na podpory drogą wodną. Zazwyczaj łuki były nadbudowywane z lądu. Innowacyjny sposób montażu przęseł został specjalnie opracowany dla Torunia przez zespół specjalistów.

- Dzisiejszy dzień to wielkie święto inżynierskie - mówi  projektant mostu Krzysztof Wąchalski. - Projektowaliśmy ten sposób montażu kilka lat, potem  były miesiące przygotowań, żeby można go było bezpiecznie przeprowadzić. I dzisiaj mamy ukoronowanie tych starań.  Jak saper nie możemy się pomylić, mamy dokładności milimetrowe, operujemy obiektami, które ważą kilka tysięcy ton i musimy je bardzo delikatnie, jak przysłowiowe jajeczko, włożyć na swoje miejsce. Główna trudność polega  na tym, że są to bardzo duże obciążenia, żywioł związany z wodą i wiatrem, i to wywołuje duże zagrożenie bezpieczeństwa, które musimy opanować. A przy tym nie możemy się na niczym wzorować, bo tego typu mosty są unikatowe w swojej kategorii.  Oczywiście, to nie jest nasz pierwszy tak ciekawy most, jednak dla inżyniera zawsze jest to święto, kiedy taki obiekt jest już gotowy. Ogromnie się cieszę, że mogę być tu dzisiaj i być świadkiem tego wyjątkowego wydarzenia. Zabytkowe miasto, jakim jest Toruń, zyska nowoczesny most, nawiązujący do charakteru miasta, jednak reprezentujący również nowoczesną wizję architektoniczną  – dodaje projektant przeprawy. 

Nowy most ma rekordową rozpiętość przęseł stalowej konstrukcji. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Ciężar każdego z nich to ponad 2500 ton. To najdłuższe i najcięższe przęsła mostu łukowego w Polsce! Od samego rana postępy ich transportu na podpory obserwował też prezydent Torunia.

- To budowa epokowa dla miasta. Nareszcie, w 28 miesiącu realizacji inwestycji doszliśmy do montażu potężnych stalowych łuków, które będą stanowić najważniejszy element mostu - mówił prezydent Michał Zaleski. - Oczywiście czuję dzisiaj trochę niepokoju o niezakłócony przebieg operacji, ale i radość, że najważniejszy etap budowy nowej trasy mostowej właśnie trwa. Chciałbym podkreślić bardzo symboliczny fakt. Dwa istniejące w Toruniu mosty są mostami łukowymi. Nowy most także posiada konstrukcję łukową, stanowi więc ciągłość architektonicznej linii miasta. Kształt nowej przeprawy w idealny sposób uzupełni panoramę Torunia - mówił prezydent.

Po osadzeniu na podporze pierwszego łuku  około 1,5 tygodnia potrwa jego montaż i spawanie. Ta sama operacja zostanie powtórzona z drugim łukiem, który jest przygotowywany na placu budowy. Podobnie jak teraz, podczas transportu drugiego łuku wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Gdy pogoda będzie łaskawa dla wykonawców, drugie przęsło wypłynie za 3- 4 tygodnie, przed końcem kwietnia. Po zamontowania łuków rozpocznie się montaż elementów płyty pomostu i wieszaków, umiejscowionych nad rzeką. Roboty te będą prowadzone z jednostek pływających. Ostatnią operacją będzie zabezpieczenie antykorozyjne styków montażowych. Zgodnie z nowym harmonogramem nowy toruński most ma być oddany do użytku w grudniu 2013 r.


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...