Łuk płynie do podpór | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Łuk płynie do podpór

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

I ruszyło! Ponad 2500-tonowe przęsło płynie w stronę podpór nowego toruńskiego mostu. Powoli, z przerwami na poprawienie odciągów, ale do przodu.

Operacja wypłynięcia w nurt rzeki pierwszego łuku mostu rozpoczęła się w czwartek, 28 marca około godz. 5.00 rano. Kilkaset osób odwiedziło tego dnia plac budowy lub wiślane skarpy w sąsiedztwie, by na własne oczy zobaczyć, jak stalowy kolos odpływa od brzegu na holenderskich barkach. Łuk wypłynął pod kątem, lewa jego strona , patrząc z placu Daszyńskiego, jest bardziej oddalona od brzegu, prawa obraca się niemalże wokół własnej osi. Cała operacja przebiega wolno, co jakiś czas łuk się zatrzymuje, a inżynierowie sprawdzają parametry holowania, poprawiane są odciągi stabilizujące konstrukcję i przęsło znowu rusza. W czwartek po południu stało już niemal w poprzek nurtu, na swoje miejsce dotrze prawdopodobnie w piątek. Transport pierwszego łuku pod podporę potrwa około 12 godzin, a później nastąpi podniesienie go na wieżach za pomocą mechanizmów hydraulicznych i opuszczenie na wezgłowia. Do końca kwietnia ta sama procedura zostanie powtórzona dla drugiego łuku.

- Przygotowania do montażu łuków prowadziliśmy od roku. Napotykaliśmy wiele trudności, jednak wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień. Zima nie opuściła Torunia, jednak poziom wody w Wiśle jest stabilny, a pogoda słoneczna i niemal bezwietrzna. Warunki pogodowe, będące podstawą do rozpoczęcia transportu przęseł, są spełnione. Dziś wypłynęliśmy z placu montażowego, w kolejnych dniach łuk zostanie umieszczony na wezgłowiach mostumówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny z ramienia firmy Strabag.

Montaż przęseł budzi duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców i osób bezpośrednio zaangażowanych w inwestycję. Do Torunia przyjechało też wielu dziennikarzy oraz inżynierów i specjalistów budowy mostów zainteresowanych tym spektakularnym przedsięwzięciem. O ile bowiem powstawały już w Polsce równe lub nawet większe konstrukcje mostowe, nigdy do tej pory nie budowano mostu łukowego w ten sposób, czyli poprzez scalenie łuków na lądzie i transport gotowych elementów na podpory drogą wodną. Zazwyczaj łuki były nadbudowywane z lądu. Innowacyjny sposób montażu przęseł został specjalnie opracowany dla Torunia przez zespół specjalistów.

- Dzisiejszy dzień to wielkie święto inżynierskie - mówi  projektant mostu Krzysztof Wąchalski. - Projektowaliśmy ten sposób montażu kilka lat, potem  były miesiące przygotowań, żeby można go było bezpiecznie przeprowadzić. I dzisiaj mamy ukoronowanie tych starań.  Jak saper nie możemy się pomylić, mamy dokładności milimetrowe, operujemy obiektami, które ważą kilka tysięcy ton i musimy je bardzo delikatnie, jak przysłowiowe jajeczko, włożyć na swoje miejsce. Główna trudność polega  na tym, że są to bardzo duże obciążenia, żywioł związany z wodą i wiatrem, i to wywołuje duże zagrożenie bezpieczeństwa, które musimy opanować. A przy tym nie możemy się na niczym wzorować, bo tego typu mosty są unikatowe w swojej kategorii.  Oczywiście, to nie jest nasz pierwszy tak ciekawy most, jednak dla inżyniera zawsze jest to święto, kiedy taki obiekt jest już gotowy. Ogromnie się cieszę, że mogę być tu dzisiaj i być świadkiem tego wyjątkowego wydarzenia. Zabytkowe miasto, jakim jest Toruń, zyska nowoczesny most, nawiązujący do charakteru miasta, jednak reprezentujący również nowoczesną wizję architektoniczną  – dodaje projektant przeprawy. 

Nowy most ma rekordową rozpiętość przęseł stalowej konstrukcji. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Ciężar każdego z nich to ponad 2500 ton. To najdłuższe i najcięższe przęsła mostu łukowego w Polsce! Od samego rana postępy ich transportu na podpory obserwował też prezydent Torunia.

- To budowa epokowa dla miasta. Nareszcie, w 28 miesiącu realizacji inwestycji doszliśmy do montażu potężnych stalowych łuków, które będą stanowić najważniejszy element mostu - mówił prezydent Michał Zaleski. - Oczywiście czuję dzisiaj trochę niepokoju o niezakłócony przebieg operacji, ale i radość, że najważniejszy etap budowy nowej trasy mostowej właśnie trwa. Chciałbym podkreślić bardzo symboliczny fakt. Dwa istniejące w Toruniu mosty są mostami łukowymi. Nowy most także posiada konstrukcję łukową, stanowi więc ciągłość architektonicznej linii miasta. Kształt nowej przeprawy w idealny sposób uzupełni panoramę Torunia - mówił prezydent.

Po osadzeniu na podporze pierwszego łuku  około 1,5 tygodnia potrwa jego montaż i spawanie. Ta sama operacja zostanie powtórzona z drugim łukiem, który jest przygotowywany na placu budowy. Podobnie jak teraz, podczas transportu drugiego łuku wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Gdy pogoda będzie łaskawa dla wykonawców, drugie przęsło wypłynie za 3- 4 tygodnie, przed końcem kwietnia. Po zamontowania łuków rozpocznie się montaż elementów płyty pomostu i wieszaków, umiejscowionych nad rzeką. Roboty te będą prowadzone z jednostek pływających. Ostatnią operacją będzie zabezpieczenie antykorozyjne styków montażowych. Zgodnie z nowym harmonogramem nowy toruński most ma być oddany do użytku w grudniu 2013 r.


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.