www.torun.pl

Listopadowa debata Colloquia Torunensia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

8 i 9 listopada 2019 roku w ACKiS Od Nowa i w Dworze Artusa odbędzie się listopadowa debata z cyklu Colloquia Torunensia. Jej tematem będzie "Homo Novus. W poszukiwaniu nowego człowieka”.

Po roku przerwy powracają spotkania naukowe, będące nawiązaniem do XVII-wiecznego wydarzenia Colloquium Charitativum  (czyli "braterskiej rozmowy"), które odbyło się w Toruniu 28 sierpnia -21 listopada 1645 r. i było ważnym w historii ekumenicznym spotkaniem chrześcijan. Obecna - XXIV edycja "Toruńskich Rozmów" - organizowana jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia, Kurię Diecezjalną i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 8 i 9 listopada 2019 roku. Tym razem dysputa została podzielona na dwie części: w pierwszej, która odbywa się w „Klubie Od Nowa” 8 listopada (godz.17) rozmowy będą się koncentrowały na temacie „Drogi do nowego człowieka”.  Druga część – 9 listopada, Dwór Artusa, godz. 10 – będzie się składała z wykładów i dyskusji na temat „Człowiek i postczłowiek”. 

W debacie udział wezmą: ks. prof. H. Paprocki, prof. Z. Stawrowski, prof. Piotr Duchliński, Prof. Tomasz Ciach (8 listopada) oraz prof. Jacek Koronacki, prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, prof. Krzysztof Zanussi, ks. prof. Grzegorz Hołub (9 listopada). Moderatorami dyskusji są: prof. Marek Szulakiewicz, prof. Roman Bäcker, ks. prof. Jerzy Bagrowicz. Wstęp na debatę i koncert jest wolny.

Więcej informacji pod adresem: https://colloquiatorunensia.umk.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.