www.torun.pl

Listopadowa debata Colloquia Torunensia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

8 i 9 listopada 2019 roku w ACKiS Od Nowa i w Dworze Artusa odbędzie się listopadowa debata z cyklu Colloquia Torunensia. Jej tematem będzie "Homo Novus. W poszukiwaniu nowego człowieka”.

Po roku przerwy powracają spotkania naukowe, będące nawiązaniem do XVII-wiecznego wydarzenia Colloquium Charitativum  (czyli "braterskiej rozmowy"), które odbyło się w Toruniu 28 sierpnia -21 listopada 1645 r. i było ważnym w historii ekumenicznym spotkaniem chrześcijan. Obecna - XXIV edycja "Toruńskich Rozmów" - organizowana jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia, Kurię Diecezjalną i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 8 i 9 listopada 2019 roku. Tym razem dysputa została podzielona na dwie części: w pierwszej, która odbywa się w „Klubie Od Nowa” 8 listopada (godz.17) rozmowy będą się koncentrowały na temacie „Drogi do nowego człowieka”.  Druga część – 9 listopada, Dwór Artusa, godz. 10 – będzie się składała z wykładów i dyskusji na temat „Człowiek i postczłowiek”. 

W debacie udział wezmą: ks. prof. H. Paprocki, prof. Z. Stawrowski, prof. Piotr Duchliński, Prof. Tomasz Ciach (8 listopada) oraz prof. Jacek Koronacki, prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, prof. Krzysztof Zanussi, ks. prof. Grzegorz Hołub (9 listopada). Moderatorami dyskusji są: prof. Marek Szulakiewicz, prof. Roman Bäcker, ks. prof. Jerzy Bagrowicz. Wstęp na debatę i koncert jest wolny.

Więcej informacji pod adresem: https://colloquiatorunensia.umk.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.