List otwarty Rady Seniorów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

List otwarty Rady Seniorów

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoba w rękawiczkach trzyma strzykawkę

Do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego list otwarty w sprawie braku szczepionek przeciwko grypie kieruje toruńska Rada Seniorów. 

Szanowny Panie Ministrze Zdrowia,

Czas leci nieubłaganie, dni, tygodnie i miesiące tego roku umykają w natłoku statystyk zachorowań i co gorsza zgonów spowodowanych SARS-COV-2. Nasze nawyki, zachowania znacząco uległy zmianie. Sytuacja epidemiologiczna wymaga, aby zwiększyć dbałość o siebie, o swój stan zdrowia, o odporność, zarówno indywidualną ale i zbiorową. W tym celu regularnie - rokrocznie grupa około 1,6 mln Polaków korzystała z możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie. Osoby starsze - powyżej 60-65 roku życia oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi układu oddechowego (np. astma czy obturacyjna choroba płuc), układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą są zdecydowanie bardziej narażone na niebezpieczne powikłania grypy. 

Świadomość społeczeństwa na temat pozytywnych skutków związanych ze szczepieniami przeciwko grypie sukcesywnie wzrasta. Świadczą o tym statystyki przytaczane chociażby przez przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adama Antczaka – zainteresowanie szczepionkami jest aż dziesięć razy większe niż w latach poprzednich. Cieszą informacje i zapewnienia rzecznika Ministerstwa Zdrowia o wydanych pozwoleniach na import docelowy ponad 2,8 mln dawek szczepionek.

Jednak sezon grypowy zaczyna się na przełomie listopada i grudnia, żeby uniknąć zachorowania dawkę szczepionki należy przyjąć odpowiednio wcześnie. A obecna sytuacja na rynku farmaceutycznym całkowicie wyklucza tę możliwość. Od kilku lat realizowany jest w Toruniu program szczepień p/grypie dla seniorów ale niestety dotychczas udało się zaszczepić niewielką liczbę seniorów z powodu braku dostępności szczepionek. Ilości szczepionek, które są dostarczane do aptek, to też zaledwie kropla w morzu potrzeb osób oczekujących na tą formę ochrony ich zdrowia. Wiadomym i oczywistym jest obecnie fakt skupienia uwagi i wszelkich sił na walce z koronawirusem, nie mniej nie należy zapominać i dyskredytować grypy jako poważnego schorzenia i szeregu jej powikłań, które zwłaszcza dla osób starszych mogą niejednokrotnie stać się przyczyną nawet zgonu. 

Dlatego jako Rada Seniora działająca przy Prezydencie Miasta Torunia/Gminie Miasta Toruń, reprezentująca szerokie grono zaniepokojonych o swoje zdrowie obywateli, apelujemy o podjęcie skutecznych działań mających na celu zapewnienie płynnych i regularnych dostaw szczepionek przeciwko grypie. 

/-/ Rada Seniorów Miasta Torunia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.