www.torun.pl

Lipcowe rajdy rowerowe

Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca 2020 r. przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, Miasto Toruń i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".

Uczestnicy spotkają się o godz. 10.00 przed głównym wejściem do Galerii Plaza przy ul. Broniewskiego 90. Trasa "XIX Rodzinnego Rajdu Rowerowego z "Przygodą"  poprowadzi z Torunia nowo wybudowaną drogą rowerową przez Przysiek, Rozgarty do Górska, a następnie przez Zarośle Cienkie do Łążyna. W Łążynie organizatorzy zaplanowali dłuższą przerwę, podczas której przewidziano posiłek turystyczny i konkursy rekreacyjno – sportowe  z nagrodami.

Po przerwie powrót do Torunia przez wieś Bierzgłowo. Długość całej  trasy wyniesie ok. 40 km. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Jacek Joachimiak i Waldemar Wieczorkowski. Wpisowe za udział w rajdzie wynosi 5 zł i będzie pobierane przy spotkaniu rowerzystów.

Pierwsza wiadomość o wsi Łążyn pochodzi  z 1376 r. (Lansen), kiedy wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode nadał jej przywilej lokacyjny. W 1520 r. król Zygmunt III przekazał wieś miastu Toruniowi. W 1734 r.  należała do jezuitów z Torunia. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Walentego, wzniesiony w 1898 r. jako neogotycki. W dniu 29 lipca 1936 r. trąba powietrzna zniszczyła wieżę kościoła i częściowo dach. Obok cmentarz przykościelny z XIX w.


Warto dodać, że w najbliższych tygodniach miłośnicy krajoznawstwa i jazdy na rowerze mają do wyboru jeszcze dwie inne imprezy rowerowe, tym razem organizowane przez Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport.

18 lipca 2020 r. odbędzie się Krajoznawczy Rajd Rowerowy 2020, którego trasa powiedzie przez Centrum Targowe PARK, okolice dawnego Polchemu, Zespół Pałacowo-Parkowy w Przysieku i Stawy Przysieckie na Barbarkę, gdzie zaplanowano ognisko. Łącznie do przejechania jest około 14 km, start o godz. 10.00, przy fontannie w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Udział w rajdzie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy i ograniczenie liczby miejsc ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego. Formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/7rng4.

Natomiast w niedzielę 19 lipca 2020 r. wystartuje drugi z cyklu historycznych rajdów rowerowych "Śladem toruńskich dróg do wolności". Tu start zaplanowano o godz. 10.00 przy fontannie Cosmopolis, a trasa liczyć będzie około 10 km. Rowerzyści poznają historię związaną z gen. Józefem Hallerem i czasami odzyskania przez Toruń niepodległości w 1920 r. Dowiedzą się też sporo o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Finał rajdu z wojskową grochówką i quizem historycznym zaplanowano w Forcie IV. Impreza potrwa około 3,5 h. Zapisy pod adresem: https://tiny.pl/7c8fg.

Przewodnikiem na obu trasach, 18 i 19 lipca, będzie Paweł Bukowski - toruński przewodnik i znawca lokalnej historii. Obie imprezy są dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.