Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023

Biznes, Miasto
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski wręcza dyplom laureatowi nagrody Prezydenta Miasta Torunia w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023

Podczas 15. uroczystej gali Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu ogłoszono wyniki konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023. Wydarzenie odbyło się 7 listopada 2023 r. w hotelu Filmar.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego zwieńczeniem było przyznanie nagród w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Do udziału w konkursie zostały zaproszone mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa z regionu oraz przedsiębiorstwa akademickie, jak również jednostki naukowe i zespoły badawcze, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowaniu i /lub wdrażaniu innowacji w zakresie produktowym, usługowym czy technologicznym.

Jak co roku swoje nagrody przyznali także prezydenci Torunia i Bydgoszczy oraz prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Specjalną Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia otrzymała firma Cilium Engineering Sp. z o.o. Toruńska firma zgłosiła do konkursu produkt pn. „Optical Fence: naziemna optyczna sieć sensorów triangulacyjnych do zarządzania ruchem kosmicznym”. Jest to system obserwacyjny składający się ze wielu stacji obserwacyjnych, pozwalający na pomiar pozycji  i prędkości satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) – dzięki zastosowaniu techniki triangulacji możliwe jest wyznaczenie pełnego wektora stanu obiektu, tj. pozycji trójwymiarowej. Cilium jest jedynym na świecie producentem systemów optycznych do triangulacji optycznej.

- Dziękuję za wyróżnienie, w przyszłości Toruń może stać się centrum technologii kosmicznych – powiedział podczas wydarzenia CEO firmy, współwłaściciel Cilium Engineering dr Stanisław Kozłowski.  

Oprócz tytułu Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw wręczono również certyfikat „Innowacyjnej Marki Regionu InnoMaRe. Made In Kujawsko-Pomorskie” – przyznawany przez Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla projektów szczególnie wyróżniających się w skali regionu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.