Lekkoatletyczna Europa w obiektywie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lekkoatletyczna Europa w obiektywie

Miasto, Sport
Data publikacji: 08 marca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Uśmiechnięte Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka z flagą narodową Polski

4-7 marca 2021 r. Toruń był gospodarzem 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Przez cztery dni ponad 700 zawodników z 47 krajów walczyło o medale w 26 konkurencjach. Obejrzyj HMELA w obiektywie.

Największe i najważniejsze wydarzenie sportowe w historii miasta odbyło się w hali widowiskowo-sportowej Arenie Toruń, oddanej do użytku w 2014 r. Decyzja o przyznaniu Toruniowi prawa do organizacji mistrzostw Europy zapadła w 2018 r. w Berlinie. Wcześniej Toruń wielokrotnie potwierdził swoje doświadczenie i zdolność do przygotowania dużych wydarzeń lekkoatletycznych – organizując mistrzostwa Polski juniorów, seniorów i weteranów w lekkiej atletyce, igrzyska polonijne czy coroczny mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup.

Mistrzostwa Europy w Toruniu były pierwszym lekkoatletycznym wydarzeniem tej rangi w Polsce po 46 latach – wcześniej mistrzostwa odbyły się w 1975 roku w katowickim Spodku. Dzięki wybudowaniu nowoczesnego obiektu miasto stało się w ostatnich latach prawdziwym centrum polskiej i międzynarodowej halowej lekkoatletyki.

Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu odbyły się bez udziału publiczności. Setki osób przebywające w tym czasie w Arenie Toruń (zawodnicy, członkowie ekip i sztabów szkoleniowych, pracownicy techniczni, media) były poddawane ścisłym reżimom sanitarnym, m.in. dwukrotnym testom na obecność koronawirusa. Jak wiemy, kilku sportowców, m.in. biegaczka Ewa Swoboda, z powodu dodatniego wyniku testu nie mogło przystąpić do rywalizacji. Fani zmagania na żywo mogli śledzić za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i internetowych – m.in. w TVP1 i TVP Sport.

Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 10 medali - jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe. Po jedyne dla nas złoto sięgnął Patryk Dobek w biegu na 800 m.  Srebro wywalczyli: Justyna Święty-Ersetic na 400 metrów, Joanna Jóźwik na 800 m, Marcin Lewandowski na 1500 m, Mateusz Borkowski na 800 m i Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Po brąz sięgnęli: Angelika Cichocka na 800 m, Paweł Wiesiołek w siedmioboju, Piotr Lisek w skoku o tyczce i kobieca sztafeta 4x400 metrów w składzie: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Aleksandra Gaworska.

Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana była przez Miasto Toruń, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Zdjęcia: Sławomir Kowalski

Otwarcie 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce

Organizatorzy HMELA w Dworze Artusa

Medalowy piątek Polaków na HMELA w Toruniu

Trzecie srebro dla Polski na HMELA Toruń 2021

Finałowa niedziela Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu



Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...