Lecznice w naprawie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lecznice w naprawie

Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Na sesji 26 stycznia 2023 r. Rada Miasta zatwierdziła programy naprawcze dla Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego i Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Obie jednostki wykazały w 2021 r. stratę, dlatego zgodnie  z  przepisami  art.  59  ust.  4  ustawy  o  działalności  leczniczej  ich dyrektorzy zostali zobowiązani do przedłożenia Radzie Miasta Torunia programów naprawczych.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki dysponuje obecnie 143 łóżkami w opiece całodobowej i 35 miejscami w oddziale opieki dziennej. Działalność placówki jest w 80 proc. finansowana z NFZ, w 20 proc. z odpłatności pacjentów. W 2021 r. placówka przyniosła stratę w wysokości 552,6 tys. zł, w I półroczu 2022 r. 142,6 tys. zł, a w listopadzie 2022 r. zysk w wysokości 640 tys. zł. W ramach realizowanego programu naprawczego kontynuowane będą starania o zwiększenie kontraktu z NFZ, optymalizacja zatrudnienia i kosztów działania, a także zmiany dotyczące struktury organizacyjnej zakładu na rzecz form bardziej rentownych. Wzrośnie też z 300 zł do 356 zł dopłata rodzin do kosztów wyżywienia i zakwaterowania pacjentów.

W przypadku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika zlecone zostało opracowanie eksperckie, którego celem było szczegółowe zbadanie przyczyn narastającego zadłużenia i możliwości wdrożenia kolejnych działań, które poprawią sytuację finansową tej placówki. Warto przypomnieć, że już od listopada 2022 r. w szpitalu prowadzone są działania restrukturyzacyjne, które powoli przynoszą pierwsze efekty, co potwierdza poprawa wyniku finansowego i złożona Radzie Miasta Torunia 16 stycznia br. aktualizacja programu naprawczego. Autopoprawka dyrekcji placówki jest związana z zapłatą przez NFZ kwoty ponad 7,3 mln zł za świadczenia wykonane w 2022 r. ponad limit narzucony umową oraz osiągnięciem przez szpital dodatkowego przychodu w kwocie ponad 330 tys. zł. Dzięki tej korekcie poprawi się prognozowany wynik finansowy szpitala za 2022 r. - pierwotnie zakładana strata za rok 2022 zmaleje z ponad 27 mln zł do niespełna 19,6 mln zł.

Obecnie rekomendowane zmiany, wynikające z przeprowadzonych analiz eksperckich, dotyczą zarówno sfery organizacyjnej placówki, jak i oferty medycznej - w kierunku rozwoju dziedzin najlepiej rokujących dla generowania przychodów placówki.
Działania naprawcze obejmują m.in.: likwidację niektórych stanowisk, pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji związanych z zakupem sprzętu i aparatury medycznej, utworzenie własnej Pracowni Tomografii Komputerowej, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu onkologii i kardiologii inwazyjnej, przystąpienie szpitala do grup zakupowych przy zaopatrywaniu w leki, a także rozszerzenie oferty świadczeń z zakresu geriatrii, diabetologii, kardiologii i gastroenterologii.

Zgodnie z przyjętym programem naprawczym dla SSM prognozowane wyniki finansowe przedstawiają się następująco: rok 2023 - strata w kwocie 19.041,4 tys. zł, rok 2024 - strata w kwocie 16.416,0 tys. zł i rok 2025 - strata w kwocie 15.920,0 tys. zł.
W łączności z uchwałą o planie naprawczym radni zatwierdzili też uchwałę o zmianach w statucie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, koniecznych do wdrożenia przyjętych zaleceń eksperckich.

Warto dodać, że problemy finansowe toruńskiego szpitala nie są wyjątkowe w skali kraju. Nasza miejska lecznica zajmuje dopiero 20. pozycję na liście zadłużonych polskich szpitali, co oznacza, że z podobnymi, a nawet znacznie większymi trudnościami finansowymi boryka się wiele polskich szpitali, wykonujących świadczenia ponad obowiązujące limity.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".