www.torun.pl

Laureat „Katarzynki” otworzył swoją wystawę

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Filip Wolak i prezydent Michał Zaleski podczas wernisażu

11 stycznia 2019 roku w Galerii Sztuki Wozownia otwarto trzy wystawy artystów związanych z Toruniem. Wśród nowych propozycji galerii znalazła się ekspozycja prac Filipa Wolaka, laureata „Katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd.

Filip Wolak to pochodzący z Torunia ceniony i wielokrotnie nagradzany fotograf, specjalizujący się w fotografowaniu krajobrazów z lotu ptaka. To właśnie te zdjęcia, pokazujące zwyczajne rzeczy z niezwykłej perspektywy, można zobaczyć na wystawie „Ponad zimą”. Pierwsze recenzje ekspozycji są bardzo pozytywne.

- Toruń sztuką stoi można śmiało powiedzieć w tym miejscu, wśród takich artystówmówił prezydent Michał Zaleski podczas oficjalnego otwarcia trzech wystaw. – Panie Filipie mam nadzieję, że nawet mieszkając już 18 lat w Nowym Jorku nie zapomina Pan o swoim Toruniu.

Filip Wolak jest laureatem „Katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd. Mimo, że od kilkunastu lat mieszka za granicąm to ciągle czuje się bardzo związany ze swoim rodzinnym miastem.

- To nie jest moja pierwsza wystawa, ale chyba ta jest najważniejsza. Bo otwieram ją wśród ludzi, których kocham a jednak ilość ludzi, których kocham jest właśnie w tym mieście największatłumaczył artysta podczas wernisażu.

Na pamiątkę tego spotkania prezydent wręczył Filipowi Wolakowi upominki, które mają mu przypominać o Toruniu, w tym pierniki. Artysta zrewanżował się obdarowując prezydenta Zaleskiego katalogiem wystawy „Ponad zimą” ze specjalną dedykacją.

Wystawę Filipa Wolaka można oglądać do 17 lutego.

Wszystkich wielbicieli twórczości torunianina zapraszamy do Galerii Sztuki Wozownia w sobotę 12 stycznia na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 16.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach feryjnych.