www.torun.pl

Lato z orkiestrą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
baner festiwalu

Koncertem „Raz Dwa Trzy Symfonicznie” rozpocznie się 26 czerwca Międzynarodowy 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty w weekendy lata, aż do 5 września.

Na festiwal złoży się 14 koncertów oraz wydarzenia towarzyszące: projekcja filmowa i wystawa. Będą koncerty kameralne i symfoniczne. Wiele wydarzeń nawiąże do ważnych świąt i rocznic. W ramach obchodów Święta Miasta festiwal rozpocznie 26 czerwca w Sali na Jordankach zespół Raz Dwa Trzy, który wykona swoje największe hity w wersjach symfonicznych. Ta sama okazja jest powodem występu cenionego przez publiczność Infinito Quartet. Usłyszymy go w repertuarze muzyki klasycznej i filmowej 26 czerwca o godz. 20.45 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Koncert odbędzie się po odsłonięciu katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Ważne rocznice

Pierwszy lipcowy koncert festiwalu zorganizowany został z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. 5 lipca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny usłyszymy kwartet smyczkowy, który w hołdzie papieżowi-Polakowi wykona utwory m.in. Mozarta, Vivaldiego, Pachelbela, Bacha, Hydna, Chopina i Haendla. Kolejny rocznicowy koncert 1 sierpnia upamiętni wybuch powstania warszawskiego. Będzie to recital skrzypcowy Roberta Łaguniaka – półfinalisty konkursu im. Wieniawskiego w 2016 r. oraz zdobywcy II nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Marcin Sikorski. W sali kameralnej CKK Jordanki zabrzmią utwory Francka, Prokofieva, Szymanowskiego i Wieniawskiego. Muzycznie i filmowo wspominać będziemy również 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najpierw 8 sierpnia pokazany zostanie film „Cud nad Wisłą” z 1921 r. z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora, performera i producenta muzycznego Marcina Pukaluka. 15 sierpnia w sali na Jordankach Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona motywy muzyczne z takich filmów, jak „Pianista”, „Pan Tadeusz”, „Faraon”, „Ogniem i mieczem”, „Chłopi”, „Noce i dnie”, a także tematy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza m.in. do „Janosika”, „Alternatyw 4”, „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka”. Niezwykłym koncertem Beethoven Electric 2D uczczona zostanie z kolei 250. rocznica urodzin kompozytora wszechczasów. 29 sierpnia na Jordankach obok toruńskich symfoników wystąpią znakomici artyści jazzowi: Urszula Dudziak – śpiew, Adam Bałdych – skrzypce, Dominik Wania – fortepian z towarzyszeniem zespołu. Za niecodzienne aranżacje Beethovenowskie odpowiada Mikołaj Blajda.

Stęsknieni symfonicy

Muzycy toruńskiej orkiestry wyraźnie zatęsknili za swoją publicznością, bo koncertów symfonicznych w programie tegorocznego festiwalu jest naprawdę sporo. 17 lipca w sali na Jordankach usłyszymy suity Griega i Bizeta. Orkiestrą dyrygować będzie Dainius Pavilionis przy asyście Wojciecha Pławnera. Ten ostatni poprowadzi orkiestrę w kolejny piątkowy wieczór. Usłyszymy wtedy koncert na klarnet i orkiestrę Mozarta, Cztery pory roku Vivaldiego oraz dwa walce Kilara. Solistami koncertu będą Monika Skruszewicz – skrzypce oraz Rafał Kleszcz – klarnet. Pod batutą Adama Banaszaka orkiestra zagra 22 sierpnia. Na program złożą się kompozycje von Suppego, Rossiniego oraz Verdiego. Jak zawsze na zakończenie festiwalu 5 września zabrzmią utwory operowe. Orkiestra towarzyszyć będzie litewskim solistom: sopranistce Ievie Juozapaitytė oraz barytonowi Vytautasowi Juozapaitisowi.

W mniejszym składzie

Zanim jednak nastąpi finał, czeka nas jeszcze kilka propozycji kameralnych oraz recitali. 11 lipca w Ratuszu Staromiejskim zabrzmią kompozycje Telemana, Bacha, Vivaldiego, Baculewskiego i Pstrokońskiej-Nawratil. Prapremierowo wykonany zostanie także utwór na 2 flety i klawesyn Iwony Kisiel. Wystąpi zespół w składzie: Łukasz i Agata Długosz – flet oraz Marek Toporowski – klawesyn. Przeboje muzyki rozrywkowej wykonają 25 lipca znani i lubiani toruńscy artyści Rafał „Zwierzak” Zieliński – gitara, wokal oraz Joanna Czajkowska – wokal z towarzyszeniem zespołu.
Miłośników muzyki organowej zapraszamy 11 lipca na recital Dawida Wesołowskiego. W programie koncertu Tabulatura toruńska oraz Elegia z Fantazji fis-moll op. 30 Surzyńskiego. 2 sierpnia w sali kameralnej CKK Jordanki wystąpi zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu Elias David Moncado z Niemiec. Zabrzmią utwory Mozarta, Ernsta, Beethovena oraz Saint-Saënsa. Przy fortepianie zasiądzie Bartłomiej Wezner.
Dopełnieniem programu będzie wystawa fotografii Łukasza Ułanowskiego z Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego. Oglądać ją będzie można na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego od 11 lipca do 2 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.