Kwietne torowisko z rozchodnikiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kwietne torowisko z rozchodnikiem

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 06 czerwca 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu torowisko z rozchodnikiem

Estetyczne i ekologiczne, redukujące hałas, drgania i obniżające temperaturę – obsadzone rozchodnikiem zielone torowisko w ciągu ul. Broniewskiego ma się dobrze. Teraz, kiedy rośliny kwitną, wygląda jeszcze bardziej efektownie.

Modernizacja torowiska w ciągu u. Broniewskiego była jednym z pakietu zadań modernizacyjnych realizowanych w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Całe zadanie obejmowało odcinek od pl. Niepodległości do skrzyżowania z ul. Reja (wraz z tym skrzyżowaniem). Oprócz kompleksowej przebudowy samych torów, sieci podziemnych oraz sieci trakcyjnej zadbano także o zieleń. I tak w ciągu ul. Kraszewskiego, na odcinku pomiędzy pl. Niepodległości a pl. Hoffmanna, powstało zielone torowisko trawiaste, a wzdłuż ul. Broniewskiego – torowisko z rozchodnika.

Rozchodnik jest rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, co w obecnych warunkach klimatycznych ma niebagatelne znaczenie. Budowa torowiska z rozchodnikiem jest droższa niż trawiastego, ale łatwiej ją utrzymać. W przeciwieństwie do trawiastego nie wymaga bowiem zabiegów pielęgnacyjnych takich jak koszenie, nawożenie czy nawadnianie.

Rozchodnik

Ponadto rozchodniki są różnorodne pod względem kolorystycznym, co wpływa na estetykę. Torowisko w ciągu ul. Broniewskiego zostało ponadto dodatkowo – pomiędzy torami z krawężnikiem jezdni – obsadzone ozdobnymi trawami. To kostrzewa sina, która ma srebrno-niebieskie liście i tworzy kuliste kępy. Posiada rozległy system korzeniowy i zwinięte liście, które pozwalają jej przystosować się do trudnych warunków bytowania nawet w niesprzyjającym środowisku.

Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Obecnie w Toruniu jest prawie 6,1 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk trawiastych: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), w ciągu Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp) oraz ok. 800 mtp. Torowiska z rozchodnikiem w ciągu ul. Broniewskiego.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 11 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji). Są to odcinki wybudowane w ramach zadań modernizacyjnych oraz budowy nowej linii tramwajowej.

Zielone torowiska zostaną utworzone w kilku punktach nowej linii, przede wszystkim w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Tego typu rozwiązania będą zastosowane na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jedniami ulic. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Fot. MZK w Toruniu/ Adam Zakrzewski - galeria

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.