Kwiaty w 114. rocznicę urodzin gen. Zawackiej | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwiaty w 114. rocznicę urodzin gen. Zawackiej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Kwiaty w 114. Rocznicę urodzin gen. Zawackiej

19 marca przypada 114. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji, 17 marca 2023 roku, na grobie Honorowej Obywatelki Torunia kwiaty złożył zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Radni Miasta Torunia: Dagmara Tuszyńska, Michał Rzymyszkiewicz i Jacek Krzyżaniak.

Poza przedstawicielami miasta kwiaty złożyły delegacje z Fundacji Generał Elżbiety Zwackiej, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” oraz Szkoły Podstawowej Nr 27, Technikum nr 1 i Branżowej Szkoły I stopnia nr 1, którym patronuje gen. Zawacka.

Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 w Toruniu. Była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną kobietą wśród słynnych "Cichociemnych" i drugą Polką w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady. Po wojnie - naukowiec i działaczka społeczna, twórczyni fundacji - obecnie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej - której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w Polsce. Odznaczona m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Honorowa Obywatelka Torunia. Zmarła w Toruniu 10 stycznia 2009 roku.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Mieszkankę Torunia odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta, która przekazała jubilatce upominek oraz list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Wyścig kolarski Śladami Anny Wazówny - plakat
  Miasto, Sport
  25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.