Kwiaty w 114. rocznicę urodzin gen. Zawackiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kwiaty w 114. rocznicę urodzin gen. Zawackiej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Kwiaty w 114. Rocznicę urodzin gen. Zawackiej

19 marca przypada 114. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji, 17 marca 2023 roku, na grobie Honorowej Obywatelki Torunia kwiaty złożył zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Radni Miasta Torunia: Dagmara Tuszyńska, Michał Rzymyszkiewicz i Jacek Krzyżaniak.

Poza przedstawicielami miasta kwiaty złożyły delegacje z Fundacji Generał Elżbiety Zwackiej, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” oraz Szkoły Podstawowej Nr 27, Technikum nr 1 i Branżowej Szkoły I stopnia nr 1, którym patronuje gen. Zawacka.

Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 w Toruniu. Była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną kobietą wśród słynnych "Cichociemnych" i drugą Polką w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady. Po wojnie - naukowiec i działaczka społeczna, twórczyni fundacji - obecnie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej - której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w Polsce. Odznaczona m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Honorowa Obywatelka Torunia. Zmarła w Toruniu 10 stycznia 2009 roku.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
  Miasto
  Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
  Miasto
  Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto
  Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
 • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
 • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
 • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
 • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.