Józef Robakowski - Moje własne kino | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Józef Robakowski - Moje własne kino

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Józef Robakowski jest jednym z najbardziej cenionych polskich artystów. To prawdziwy pionier filmu eksperymentalnego, wszystkich artystycznych języków, które są definiowane jako nowe lub "rozszerzone" media.

To prekursor filmowej neoawangardy w Polsce, współtwórca polskiej sztuki wideo, który na początku swojej działalności artystycznej związany  był z Toruniem. W Toruniu zakładał grupy artystyczne: Oko, Zero-61, Krąg a także należał do Studenckiego Twórczego Klubu Filmowego "Pętla". W  Toruniu studiował historię sztuki i zaczął formować się jako artysta, co wyznaczyło także kierunek jego późniejszej działalności jako artysty, intelektualisty, bojownika i katalizatora wielu ważnych artystycznych ruchów i manifestacji.

Oglądając wystawę widzimy praktykę artystyczną Robakowskiego pokazaną z dwóch różnych, ale jednocześnie przenikających się perspektyw: "kina rozszerzonego" i "kina własnego". Pierwsza perspektywa stanowi wyzwanie dla nawyków percepcyjnych odbiorcy, który atakowany jest światłem, dźwiękiem, czy innymi formami przekazu. W jej ramach pokazywane zostaną filmy zaliczane do klasyki kina strukturalnego. Artysta eksperymentował w nich poprzez np. upraszczanie języka filmu i oczyszczanie go z literatury, fabuły czy anegdoty. Z kolei pod hasłem "kina własnego" kryje się kino oparte na obserwacji najbliższego otoczenia oraz "autoobserwacji". Artysta jest tutaj zarazem twórcą jak protagonistą, autorem, bohaterem i narratorem.

Wystawa obejmuje filmy, realizacje wideo, rejestracje działań performance, instalacje i fotografie. Retrospektywny wgląd w twórczość Robakowskiego sięga początku lat 60. i pierwszego filmu artysty zrealizowanego metodą found footage (6 000 000; 1962), która stała się ulubioną techniką współczesnych medialistów. Wystawa prezentuje zarówno ikoniczne dla tego twórcy prace, jak: Rynek (1970), Test (1971), Idę… (1974), Z mojego okna (1978-1999), Pamięci L. Breżniewa (1982), Moje videomasochizmy (1986), jak i mniej znane, krótkie zapisy wideo z ostatnich lat.


Data: 
25.10.2012 19:00 — 30.10.2012 19:00
Miejsce: 
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Watis inwestuje w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.