www.torun.pl

Kultura

Nagroda Ciechowskiego dla Tomasza Organka

Tomasz Organek jest tegorocznym (2014) laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. To drugi z toruńskich artystów (po Galerii Rusz) uhonorowanych tym laurem.

Nagroda upamiętna przedwcześnie zmarłego poetę, kompozytora i muzyka związanego z Toruniem – Grzegorza Ciechowskiego. Powołana została Uchwałą Nr 1055 Rady Miasta Torunia z dnia 11 kwietnia 2002 roku i przyznawana jest rokrocznie młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Kapituła uhonorowała dotychczas twórczość takich artystów, zespołów i instytucji, jak: Piotr Rogucki (w 2004 r.), Galeria Rusz (2007 r.), Lao Che (2008 r.), Julia Marcell (2011 r.), Mela Koteluk (2012 r.) oraz Misia Furtak (2013 r.).

Tomasz Organek - laureat nagrody, edycja 2014
Polski wokalista, autor tekstów i opowiadań,  gitarzysta, kompozytor, producent. Urodził się 30 listopada 1976 r. w Suwałkach. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider, kompozytor i autor tekstów w zespole Organek. Członek i jeden z założycieli grupy Sofa. Gitarzysta formacji poetyckiej Ser Charles oraz jeden z wokalistów grupy Fox. w 2014 roku Tomasz Organek został uhonorowany Nagrodą Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego Mateusz Trójki 2014.

Jest autorem opowiadań. Beat Box w Stylu Emo nakładem FA – ART nr 2–3 (72–73) 2008, Pepe wróć w Antologia współczesnych polskich opowiadań wyd. FORMA 2011. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią pt. Teoria Opanowywania Trwogi.

Ważniejsze wyróżnienia: Fryderyk 2006 (Nowa Twarz Fonografii), Top Trendy 2010 (nagroda Jury) z Fox, WOW! Orange Award 2011 (nagroda Jury) z Fox.  

Wydawnictwa płytowe:  

 • Jacaszek/Miłka SEQUEL (Gusstaff Records, 2006)
 • Sofa MANY STYLEZ (Kayax, 2006)
 • O.S.T.R & SOFA Trójka! Live (3 SKY Media, 2007)
 • Sofa DoReMiFaSoFa (Kayax, 2009)
 • Fox Box (Kayax, 2010)
 • Sofa HARDKOR I DISKO (EMI, 2012)
 • Fox (Kayax, 2013) 
 • Ser Charles (Jimmy Jazz Records, 2014)
 • Organek GŁUPI (Mystic Production, 2014)

- Toruńską nagrodą chcemy na zawsze upamiętnić Grzegorza Ciechowskiego - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Cieszę się, że od ubiegłego roku możemy współpracować z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie podejmując nie tylko działania związane z wręczeniem nagrody, ale także przygotowując w tym roku szerszą formułę przypominania twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W uzasadnieniu werdyktu Kapituła (w składzie Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Andrzej Świetlik, Jerzy Tolak, Mariusz Składanowski, Jan Wołek) określiła, że Nagroda dla Tomasza Organka została przyznana za artystyczną wyrazistość i wyjątkową swobodę w poruszaniu się po różnorodnych, często odległych gatunkach muzycznych. W sposób szczególny - za porywający dźwiękowo i dojrzały tekstowo album "Głupi", będący odważną i intrygującą podróżą do istoty rock'n'rolla, na którym szacunek do muzycznej tradycji, połączony ze szczerością i bezkompromisowością, tworzą na naszej scenie nową artystyczną jakość.

Wręczenie Nagrody nastąpi 3 grudnia 2014 roku, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Tradycją jest, że laureat ma prawo do występu z autorskim materiałem.

- W tym roku na scenie pojawi się kilka prawdziwych gwiazdmówi Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. – Wystąpi Katarzyna Nosowska i Maria Peszek z własnymi zespołami, zagra grupa Variete oraz odbędzie się set kilku wokalistów, wśród których pojawi się Marek Piekarczyk, frontman TSA.


Koncert poprzedzą dni Grzegorza Ciechowskiego, w ramach których zostanie m.in. oflagowany Rynek Staromiejski a trasą linii "1" będzie kursował tramwaj oklejony grafiką reklamującą Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.

- Zabiegaliśmy o to, aby poszerzyć formułę wydarzeń związanych z koncertem i nagrodą pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Chcieliśmy, aby w tych dniach całe miasto żyło legendą artysty - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. – Wspólnie z Narodowym Centrum kultury przygotowaliśmy kilka zdarzeń w przestrzeniach Torunia.

W 2013 roku nastąpiło podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. W ramach realizacji porozumienia strony umówiły się, aby na kanwie koncertu specjalnego pamięci Grzegorza Ciechowskiego oraz Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego – stworzyć 2-3 dniowy festiwal poświęcony artyście. Ten cel zostanie w tym roku zrealizowany - przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

- Dziękuję władzom miasta za zaangażowanie w inicjatywę przypominającą twórczość zespołu Republika i Grzegorza Ciechowskiego - mówi Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Porozumienie wypełniamy treścią. W zeszłym roku zorganizowaliśmy koncert, tym roku wspólnie organizujemy dni Republiki w Toruniu. W przyszłości chcemy tym działaniom nadać większy rozmach.


>>> Program Dni Grzegorza Ciechowskiego 2014 znajdziesz tutaj

   

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W trzech wydziałach i dwóch punktach informacyjnych Urzędu Miasta Torunia ruszył system kolejkowy mający na celu usprawnienie obsługi interesantów.
 • Miasto
  Toruń znalazł się wśród pięciu laureatów tytułu „Polska Marka Turystyczna”, przyznawanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.
 • Miasto, Sport
  W dniach 18-19 września 2019 r. w Arenie Toruń odbędzie się koszykarski XVII Memoriał Wojtka Michniewicza.
 • Miasto
  14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.
 • Miasto
  16 września 2019 roku rozpoczęło się dwudniowe otwarte posiedzenie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polski. Do Torunia przyjechało 28 delegatów z kilkunastu miast.
 • Miasto
  W sobotę 21 września 2019 r. MPO zaprasza na Rynek Nowomiejski na wspólną zabawę z okazji finału ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Pracownicy Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu uczestniczyli w IX edycji Property Forum 2019. To największe wydarzeniedotyczące rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Podczas forum zaprezentowana została oferta inwestycyjna Torunia.
 • 109 projektów znalazło się na wstępnej liście do głosowania w Budżecie obywatelskim Torunia na rok 2020. Łączna wartość zadań przekracza 14,6 mln zł.
 • W Toruniu gości grupa uczniów ze szkoły we włoskim Trydencie. Uczniowie zwiedzają miasto, zapoznają się z polską kulturą, tradycjami, uczestniczą też w zajęciach w II LO.
 • Miasto uruchomiło stronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna poszukuje wolontariuszy do pomocy przy organizacji i obsłudze 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, które odbędą się w Toruniu w dniach 1-13 października 2019 r.
 • 15 września 2019 roku hokeiści zainaugurowani kolejny sezon zmagań PHL. Spotkanie KH Energa Toruń — Lotos PKH Gdańsk zakończyło się przegraną gospodarzy 2:3. Przy dobrej frekwencji i świetnej atmosferze na trybunach hokeiści stoczyli zacięty bój, którego zwycięzcę poznaliśmy dopiero po dogrywce. Poprzedni sezon zaowdnicy KH Energa Toruń zwieńczyli...
 • „Śladami II wojny światowej w Toruniu" przejechali w sobotę 14 września 2019 r. uczestnicy Historycznego Rajdu Rowerowego. Trasa wycieczki liczyła ok. 10 km i obejmowała m.in. miejsca związane z dziejami miasta w okresie okupacji hitlerowskiej.