Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd.

W blasku fleszy, przy dźwiękach orkiestry AllDęte, laureat wkroczył do Piernikowej Alei po czerwonym dywanie, by po oficjalnych wystąpieniach odsłonić skrytą pod zasłoną mosiężną katarzynkę ze swoim autografem. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Miasto reprezentowali prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi. Obecna była rodzina i przyjaciele laureata, młodzież ze "Studia P" wraz ze swoją opiekunką Lucyną Sowińską, a także licznie przybyli fani aktora. 

- To nieprzeciętnie uzdolniony chłopak rodem z Torunia, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Za niecały miesiąc skończy 32 lata, więc cała przyszłość teatralna i filmowa jeszcze przed nim - mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.Dziś jest wśród nas jako bohater tej czerwcowej, wieczornej gali, która zachęca nas do zabawy i uświetnienia trwającego święta miasta. Dedykując mu indywidualną "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd, prosimy Krystiana Pestę, aby powracał do Torunia jak najczęściej, aby był w Polsce i świecie promotorem toruńskiej sławy, toruńskiego blasku, toruńskiej kreatywności, ale przede wszystkim toruńskiej gościnności.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor Teatru Ludowego w Krakowie i Teatru Stefana Jaracza w Łodzi, swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu, w słynnym teatralnym "Studio P". Dzisiaj, dzięki występom w głośnych serialach: "Klangor", "Behawiorysta" czy „Belfer”, stał się popularny i rozpoznawalny w całej Polsce. Jest laureatem nagrody dla „Najbardziej Elektryzującego Aktora”, nagrody zespołowej dla zespołu spektaklu "Laleczka" i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia studentów artystycznych.

- Jestem ogromnie wzruszony, że mogę dzisiaj odsłaniać swoją "katarzynkę", bo czym innym jest o tym marzyć, a czym innym zobaczyć, że twoje marzenie się naprawdę urzeczywistnia - powiedział laureat podczas uroczystości. - Bierze mnie ogromne wzruszenie, bo pamiętam doskonale 15 lat temu, kiedy biegałem z placu Rapackiego do Młodzieżowego Domu Kultury na zajęcia z panią Lucyną Sowińską i przechodziłem za każdym razem przez to miejsce, patrzyłem na te nazwiska aktorów i aktorek, którzy są dla mnie autorytetami, i myślałem, że jeśli coś takiego kiedyś wydarzy się w moim życiu, że będę mógł zrobić coś, że ktoś będzie mnie w stanie uznać i będę również mógł dostać "katarzynkę", to spełni się moje marzenie. Czas pędzi, patrzę na te 40 imion i nazwisk, i zdaję sobie sprawę, że te osoby są dziś moimi kolegami, znajomymi, z którymi spotykam się w teatrze czy w filmie. A kiedy docenia cię miasto, z którego jesteś bardzo dumny, o czym podkreślasz na każdym kroku, wtedy naprawdę to szczęście jest jeszcze bardziej ogromne.

Oprócz finałowego momentu odsłonięcia "katarzynki" na Krystiana Pestę czekały jeszcze inne niespodzianki. Młodzież ze „Studia P” zaprezentowała mu wiązankę piosenek, aby mógł powrócić wspomnieniami do swoich aktorskich początków na toruńskiej scenie. Prezydent Paweł Gulewski obdarował go pamiątkową, miniaturową "katarzynką", bukietem kwiatów i obrazem namalowanym przez Tomasza Cebo.  W oprawie wydarzenia na Rynku Staromiejskim odbył się koncert bluesmena Erica Hanssona.

Była to pierwsza część tegorocznej uroczystości w Piernikowej Alei Gwiazd – ze względu na zobowiązania zawodowe tegorocznych laureatów druga część ceremonii, której bohaterem będzie jeden z najlepszych siatkarzy na świecie, związany z naszym miastem Wilfredo Leon, odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.