Kremacja możliwa w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kremacja możliwa w Toruniu

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 05 lutego 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Już niebawem, 12 lutego 2013 r., w Toruniu otwarta zostanie spopielarnia zwłok. Stanęła na miejskim gruncie, przy Centralnym Cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej. Jej właściciel dostał właśnie decyzję o odbiorze inwestycji.

- Toruńska spopielarnia zwłok ma w sumie 450 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek charakteryzuje się nowoczesną bryłą z czarnego klinkieru. Stoi tuż przy największej nekropolii Torunia. Wewnątrz znajduje się duża kaplica, sala pożegnań i pokój gościnny. Wyposażona została w dwa hiszpańskie piece Kalfrisa - mówi właściciel Wiesław Laskowski.

Miasto od początku wspierało budowę spopielarni. W okolicy Centralnego Cmentarza Komunalnego nie ma mieszkańców, którym by taka inwestycja przeszkadzała. Ponadto znajduje się przy głównej drodze i łatwo tam trafić, co będzie ułatwieniem dla osób spoza Torunia. Są też przyczyny ekonomiczne – teren przy CCK należy do gminy, więc do miejskiej kasy wpływają dochody z dzierżawy terenu.

To nie wszystko, co w ostatnim roku zmieniło się na CCK. Zajmująca się komunalnymi nekropoliami miejska spółka „Urbitor” prowadziła tam szereg prac. Wyremontowała alejki i budynek, a przede wszystkim – wybudowała kolumbarium. To pierwsza taka budowla w Toruniu. Składa się z dwóch ścian. Każda z nich ma trzy kondygnacje nisz. W sumie przy ulicy Grudziądzkiej pojawiło się dzięki temu 96 miejsc do składania urn.

Zdjęcie z zasobów właściciela spopielarni

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....