www.torun.pl

Kremacja możliwa w Toruniu

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 05 lutego 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Już niebawem, 12 lutego 2013 r., w Toruniu otwarta zostanie spopielarnia zwłok. Stanęła na miejskim gruncie, przy Centralnym Cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej. Jej właściciel dostał właśnie decyzję o odbiorze inwestycji.

- Toruńska spopielarnia zwłok ma w sumie 450 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek charakteryzuje się nowoczesną bryłą z czarnego klinkieru. Stoi tuż przy największej nekropolii Torunia. Wewnątrz znajduje się duża kaplica, sala pożegnań i pokój gościnny. Wyposażona została w dwa hiszpańskie piece Kalfrisa - mówi właściciel Wiesław Laskowski.

Miasto od początku wspierało budowę spopielarni. W okolicy Centralnego Cmentarza Komunalnego nie ma mieszkańców, którym by taka inwestycja przeszkadzała. Ponadto znajduje się przy głównej drodze i łatwo tam trafić, co będzie ułatwieniem dla osób spoza Torunia. Są też przyczyny ekonomiczne – teren przy CCK należy do gminy, więc do miejskiej kasy wpływają dochody z dzierżawy terenu.

To nie wszystko, co w ostatnim roku zmieniło się na CCK. Zajmująca się komunalnymi nekropoliami miejska spółka „Urbitor” prowadziła tam szereg prac. Wyremontowała alejki i budynek, a przede wszystkim – wybudowała kolumbarium. To pierwsza taka budowla w Toruniu. Składa się z dwóch ścian. Każda z nich ma trzy kondygnacje nisz. W sumie przy ulicy Grudziądzkiej pojawiło się dzięki temu 96 miejsc do składania urn.

Zdjęcie z zasobów właściciela spopielarni

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.