Koszary Racławickie - granica kompromisu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koszary Racławickie - granica kompromisu

Kultura
Data publikacji: 07 sierpnia 2007
Autor: admin_vobacom

Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu - Lech Narębski odniósł się do publikacji w toruńskich Nowościach dotyczącej renowacji Koszar Racławickich i powstających obok budowli związanych z urządzaniem w tym miejscu hotelu.

Poniżej tekst przesłany do redakcji "Nowości":

Nadwiślańskie koszary obronne wybudowano w latach 1822-23, w okresie międzywojennym adaptowane dla potrzeb polskiej szkoły marynarki wojennej, po wojnie służyły jako internat szkolny. Mimo swoich wartości nie są chronione wpisem do rejestru zabytków. Znajdują się w granicach obszaru będącego pomnikiem historii i miejscem wpisanym na listę UNESCO. Posiadają podstawową dokumentację konserwatorską. Podczas prac wykonano dokumentację fotograficzną oraz pomiarową wewnętrznej konstrukcji drewnianej, przeprowadzono wyprzedzające badania archeologiczne.

Uzgodniony projekt przewiduje zachowanie bryły koszar oraz dobudowę nowej, zewnętrznej części recepcyjno-konferencyjnej, usytuowanej w sposób nie ingerujący w panoramę miasta od strony Wisły i odsuniętej od Krzywej Wieży. Kilka kolejnych jego wersji było konsultowanych przez zaproszonych ekspertów (w tym architektów o dorobku międzynarodowym), a ich uwagi znalazły odzwierciedlenie w projekcie. Autorem realizowanej architektury jest uznany w kraju zespół projektowy.

Krytyczny problem przysłaniania dolnej partii Krzywej Wieży został zadowalająco rozwiązany poprzez powiększenie przestrzeni między linią murów obronnych a częścią recepcyjną hotelu, dzięki odsunięciu północnej elewacji projektowanej budowli. Krzywa Wieża zachowuje w tym kontekście rolę dominanty, a materiałowo-estetyczne rozwiązanie zachodniej elewacji wpasowuje się w historyczne otoczenie.

"betonowy bunkier"
Powstający obecnie betonowy szkielet, to konstrukcja części recepcyjno-konferencyjnej hotelu. Analogiczną konstrukcję ma gmach Centrum Sztuki Współczesnej, znacznie większy w skali, położony na północnej granicy Starówki. Jego wygląd ‘w stanie surowym’ również wzbudzał kontrowersje i krytykę. Ocena estetyki budowli, która dopiero powstaje, nie jest obiektywnie możliwa.

"wypruto"
Pierwotna funkcja koszar obronnych narzuciła układ wnętrz, gdzie 1/3 powierzchni na piętrach stanowiła korytarz komunikacyjno-bojowy, a 1 z 4 kondygnacji była wypełniona piaskiem (tzw "bombo-odporna"). Zgoda konserwatora na usunięcie pierwotnej konstrukcji i zmianę układu wnętrz umożliwiła podjęcie procesu inwestycyjnego, w budynku od lat ulegającym postępującej destrukcji. Została wydana pod warunkiem wyeksponowania jej elementów we wnętrzach centralnej części budynku, co zostało wykonane.

"zasłania, psuje panoramę"
Piękna panorama miasta w widoku z Kępy Bazarowej jest po stronie wschodniej zamknięta masywem Koszar Racławickich, które zasłaniają nowobudowaną część hotelu.

Przebicie muru fortecznego między mostem drogowym a koszarami (Ślimak Getyński), wytworzyło wgląd na Krzywą Wieżę z Bulwaru, która od tej strony, do lat 70 XX wieku, praktycznie nie była widoczna. Nowa budowla w widoku z Bulwaru przesłania dolną część Krzywej Wieży, została natomiast odsunięta od wieży i muru obronnego, aby pozostawić tam dystans wolnej przestrzeni. Dlatego też nie występują zagrożenia dla Krzywej Wieży, np. z powodu ewentualnych ruchów gruntu. Stabilność Krzywej Wieży została potwierdzona przez kontrolny pomiar geodezyjny w ub. roku, takie pomiary będą powtarzane.

"skreślenie z listy UNESCO"
W ubiegłym roku media alarmowały, że z powodu wielkich inwestycji planowanych na "Jordankach" Toruń może zostać skreślony z listy. Z ekspertyzy, jaką w związku z tym wykonano (na zamówienie inwestora) wynika, że "…duże kubaturowo obiekty reprezentacyjne o prestiżowych funkcjach (…) mogą poszukiwać dla siebie lokalizacji". Konsultantem tej ekspertyzy jest prof. Tajchman.

Rolą konserwatora jest znalezienie kompromisu miedzy środowiskami architektów, którzy pragną dodać swoje dzieła do historycznych, a konserwatorów, którzy chcą zachować zabytki nawet w formie ruiny. Jest on z jednej strony krytykowany przez architektów za "konserwatyzm", z drugiej przez konserwatorów za zgodę dla nowych funkcji, która w tym wypadku ocaliła wartościowy budynek.

/-/ Lech Narębski
Miejski Konserwator Zabytków

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...