Kościół p.w. Ducha Świętego został poświęcony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kościół p.w. Ducha Świętego został poświęcony

Miasto
Data publikacji: 28 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Konsekracja kościoła odbyła się w niedzielę 28 maja 2023 r. Ceremonii przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jezuicki Kościół Akademicki p. w. Ducha Świętego w Toruniu został uroczyście poświęcony przez biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla. Podczas mszy św. prezydent Torunia Michał Zaleski złożył wszystkim serdeczne życzenia z okazji Zielonych Świątek, a Ojcu Rektorowi, toruńskiej wspólnocie ojców jezuitów przekazał okolicznościowe gratulacje.

Prezydent podkreślił, że kościół akademicki zajmuje w Toruniu od lat miejsce zupełnie wyjątkowe. Taką funkcję pełni zarówno w swoim staromiejskim otoczeniu, jak i w środowisku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ta piękna świątynia jest też chętnie odwiedzana przez turystów i licznych gości naszego miasta, a także koncertujących artystów.

Późnobarokowa świątynia to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Zespołu Staromiejskiego. Powstała w połowie XVIII wieku jako kościół ewangelicki p. w. Św. Krzyża. Jej budowa ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 r., w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny. Pozbawieni świątyni na Starym Mieście, dopiero w 1754 roku uzyskali zgodę królewską na zbudowanie prostego domu modlitwy, który z zewnątrz nie miał przypominać kościoła.

Autorem zrealizowanego projektu był Effraim Schroeger, który później zasłynął jako czołowy architekt polskiego klasycyzmu. Zgodnie z postawionymi warunkami, świątynia nie posiadała wieży - obecną wzniesiono dopiero w ostatnich latach XIX wieku. Kościół aż do 1945 r. służył protestantom, następnie po zakończeniu II wojny światowej został przejęty przez księży Jezuitów i stał się kościołem akademickim, odwiedzanym przez pracowników i studentów toruńskiego uniwersytetu.

W latach osiemdziesiątych XX w. świątynia była miejscem spotkań antykomunistycznej opozycji. Wewnątrz zachowały się elementy wyposażenia w stylu rokoko, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny oraz drzwi do zakrystii wykonane w 1756 r. w technice intarsji, polegającej na tworzeniu barwnych motywów dekoracyjnych wyłącznie z różnych gatunków drewna. Zbudowane w II połowie XVIII wieku organy uległy zniszczeniu w maju 1989 r. w czasie pożaru, który strawił wnętrze świątyni.

Po tym pożarze przez wiele lat podejmowano starania o przywrócenie kościołowi dawnej świetności. Dla Torunia szczególnie istotne okazało się to, że dopełnieniem tych prac okazała się rozległa i przeprowadzona wspólnie z samorządem miasta konserwacja elewacji oraz restauracja wnętrza kościoła  w ramach wielkiego projektu konserwacji najcenniejszych zabytków Torunia z lat 2008-2014.

Przez wszystkie lata nigdy nie miała jednak miejsca ceremonia poświęcenia kościoła przeprowadzona zgodnie z katolickimi zasadami liturgicznymi. Jak mówi o. Lesław Ptak, rektor kościoła akademickiego, były podejmowane próby, niegdyś ojciec Tadeusz Sierpiński, aby zacząć działalność duszpasterską w toruńskim kościele, dokonał zwykłego poświęcenia, ale nie w taki sposób, jak powinno ono wyglądać zgodne z zasadami liturgicznymi. Wymogi określają, że musi tego dokonać biskup, musi odbyć się specjalna ceremonia z pomazaniem ołtarza.

Po przeprowadzonych w minionych latach badaniach toruńscy jezuici zwrócili się do biskupa Wiesława Śmigla z prośbą o przeprowadzenie uroczystego poświęcenia. Majową uroczystość poprzedził cykl wykładów, które odbyły się w kościele. M. in. wykład dotyczący dziejów politycznych świątyni w okresie PRL-u wygłosił dr. hab. Michał Białkowski z UMK, jezuita dr Krzysztof Dorosz mówił o profilach i stylach toruńskiego duszpasterstwa jezuitów, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski zabrał głos w temacie grup i wspólnot działających w ramach jezuickiego duszpasterstwa, a dr hab. Daniel Brzeziński przybliżył zasady samej ceremonii poświęcenia kościoła. Ponadto wykład wygłosił dr hab. Piotr Birecki, znawca luterańskich dziejów Torunia i sztuki powstałej w tym okresie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.