Korzystaj z miejskiej aplikacji mobilnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Korzystaj z miejskiej aplikacji mobilnej

Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące Grodu Kopernika w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej, bezpłatnej mobilnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.

Informacyjny charakter, nastawienie na funkcjonalność oraz przydatność modułów zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, a także otwartość na aktualizacje i uzupełnienia – oto najważniejsze cechy mobilnej aplikacji Torunia.

Aplikacja sprzężona jest ze stroną miejską, dzięki czemu ma stały dostęp do bazy aktualności, informacji, wydarzeń oraz komunikatów publikowanych na www.torun.pl. Do dyspozycji użytkowników oddanych jest szereg modułów, osobisty schowek ("Planer") oraz prognoza pogody (z serwisu pogodawtoruniu.pl). Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.

Aktualności

W zakładce aktualności znajdują się bieżące informacje z życia miasta przekierowane z serwisu www.torun.pl. Informacje podzielone są na kategorie (m.in. inwestycje, konferencje prasowe Prezydenta Torunia, sport, kultura i biznes). Ikona do sortowania aktualności znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz jedną z aktualności, żeby przeczytać jej treść.

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniach i imprezach planowanych w Toruniu również pobierane są z serwisu www.torun.pl. W bazie są dostępne informacje o wydarzeniach jednorazowych oraz cyklicznych, z podziałem na kategorie (m.in. festiwal, impreza plenerowa, koncert, sport). Ikona do sortowania wydarzeń znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz jedno z wydarzeń, żeby o nim przeczytać.

Miejsca

Moduł "Miejsca" zawiera wiele przydatnych informacji o Toruniu, podzielonych na zakładki. Zakładka "Zwiedzanie" to m.in. cenne kompendium wiedzy na temat miejsc lub rzeczy szczególnie charakterystycznych dla Torunia, toruńskich zabytkach, atrakcjach miasta i regionu, trasach turystycznych śladem Mikołaja Kopernika (budynki związane z astronomem),  toruńskich muzeów, a także szczegółowe informacje dotyczące usług przewodnickich i wycieczek szkolnych. Przeczytamy tam też o piernikach, czy symbolach miejskich. W zakładce "Tematycznie" oprócz tego znajdziemy np. szeroki wybór teatrów, restauracji, basenów oraz miejsc parkowania. Spis hoteli, apartamentów i schronisk szkolnych z łatwością odszukamy w zakładce "Noclegi". Zakładka "Gastronomia" podaje nam informacje o tym, gdzie najlepiej zjemy w Toruniu. Zakładka "Aktywnie" zawiera miejsca rekreacji i wypoczynku. Z kolei zakładka "Transport" to kompendium wiedzy na temat mozliwości korzystania z komunikacji publicznej, w tym rozkłady jazdy autobusów i pociągów.

Mapy i pliki audio

Do miejsc opisanych w aplikacji dotrzeć można korzystając z nawigacji GPS. Wystarczy użyć przycisku „Nawiguj”, aby zobaczyć lokalizację miejsca na mapie i wytyczyć do niej trasę dojścia lub dojazdu, także z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Przy wybranych zabytkach odsłuchać można również krótkie informacje o obiekcie, jego historii oraz przypisanych mu legendach. Wystarczy kliknąć w symbol nutek znajdujący się z prawej strony pod zdjęciem zabytku. Z podobnych opcji można skorzystać w module "Audioprzewodnik", gdzie udamy się w wirtualną wycieczkę po zabytkach Starego Miasta.
Planer

Moduł "Planer" pozwala na przechowywanie wybranych informacji w prywatnym schowku. Dzięki temu można łatwo i szybko dotrzeć do tych danych, bez potrzeby ponownego ich wyszukiwania. Do "Planera" można dodawać ulubione Miejsca, Wydarzenia oraz Trasy.

Pogoda

W module znajdziemy aktualne informacje o pogodzie w Toruniu. Temperatura, prędkość wiatru i ciśnienie są podawane "na żywo". Dodatkowo aplikacja została wzbogacona o opcje monitorowania stanu powietrza. Dzięki temu korzystając ze smartfonów lub innych urządzeń przenośnych możemy sprawdzić, czym aktualnie oddychamy. W tym miejscu znajdziemy dane dla różnych stacji pomiarowych w Toruniu.

Korzystając z kolejnych modułów znajdziemy informacje o strefach płatnego parkowania w Toruniu, kartach miejskich, grach terenowych, samodzielnie zaprojektujemy trasę zwiedzania, uzyskamy informację o odbiorze odpadów z danego obszaru, poznamy ciekawostki o Grodzie Kopernika, wyznaczymy miejsce, gdzie naszym zdaniem należy posadzić drzewo w mieście, zgłosimy problem (np. przepaloną latarnię, zniszczony chodnik, uszkodzony znak drogowy), zamówimy wizytę w Urzędzie Miasta i skorzystamy z aplikacji moBILET.

Bezpłatna aplikacja miejska jest do pobrania na urządzenia przenośne z systemem Android (tablety i smartfony) w serwisie Google Play. Uruchomiona została także edycja na iOS.

>>Pobierz bezpłatną aplikację miejską Torunia - Android<<

>>Pobierz bezpłatną aplikację miejską Torunia - IOS<<

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.
 • Ślizgawka przy muzyce, konkursy, animacje i zabawy ze sportowcami. W sobotę 28 stycznia 2023 r. zapraszamy o godz.15.30 na lodowisko Tor-Tor przy ul. Bema na imprezę FERIE NA START 2023!