KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

3 czerwca 2023 r. przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja pikniku z okazji Dnia Dziecka. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia jest "KOPERNIK z petardą".

Piknik odbędzie się na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 11:00-17:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. - Zapraszamy do wspólnej zabawy na kilkudziesięciu stanowiskach edukacyjnych, które przygotowaliśmy z naszymi partnerami - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Oprócz naszych stanowisk będą dostępne aktywności szkół wyższych, służb mundurowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających w Toruniu i regionie - dodaje. Organizatorzy przygotowali trzy strefy: nauki, bezpieczeństwa i zabawy.

Strefa naukowa to aktywności przygotowane przez Wydział Nauk Historycznych UMK, Wydział Chemii UMK, Wydział Humanistyczny UMK, Instytut Psychologii UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Cieszymy się, że nasi naukowi partnerzy chętnie biorą udział w wydarzeniu. Dla nich to oczywiście okazja do zaprezentowana własnej działalności i zbliżenia świata nauki do społeczeństwa - wyjaśnia Marcin Centkowski. - Interaktywna formuła spotkań przygotowana przez pracowników i studentów uczelni, a także luźna atmosfera podczas pikniku, pozwoli na lepsze zrozumienie prezentowanej tematyki - dodaje.

Pracownicy Wydziału Nauk Historycznych UMK przeniosą uczestników wydarzenia do czasów średniowiecza. Przygotowano pokaz uzbrojenia średniowiecznego rycerstwa, narzędzi kowalskich, warsztaty ceramiczne oraz związane z muzyką średniowiecza. Nie zabraknie pokazu gry na lirze korbowej. Pracownicy Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK zaprezentują Mobilne Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze, narzędzia analityczne oraz przebieg analizy chemiczno-aparaturowej. Dowiemy się również jak badać wodę z własnego ujęcia. Filolodzy germańscy z Wydziału Humanistycznego UMK przygotowali quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, kącik gier planszowych z elementami jęz. niemieckiego, kącik konwersacyjny i informacyjny. Studenci z Koła Naukowego „Animus” (z Instytutu Psychologii UMK) omówią szereg zagadnień związanych z funkcjonowaniem mózgu. Na ich stanowisku będzie można wykonać breloczek przedstawiający neuron, rozwiązać krzyżówki związane z mózgiem, a także zobaczyć multimedialną prezentację poświęconą mózgowi. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych, roboty absolwentów Kolegium Nauk Technicznych, a także rzeczywiste modele anatomiczne.Toruński Uniwersytet WSB Merito przygotował stanowisko poświęcone programowaniu klocków LEGO Mindstorms EV3, prezentację możliwości i wykorzystania ramion robota Dobot Magician oraz zajęcia związane z nauką rywalizacji i współzawodnictwa. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zabawy na pięciu stanowiskach. - Opowiemy o fascynującym świecie pszczół, pod lupę weźmiemy rośliny i zwierzęta, zaprezentujemy maszyny proste, zapoznamy się z zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika oraz przeniesiemy do średniowiecznej apteki - wyjaśnia rzecznik toruńskiego centrum nauki.

W strefie bezpieczeństwa będą dostępne stanowiska przygotowane przez Straż Miejską w Toruniu, Komendę Miejską Policji w Toruniu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy oraz Fundację "Jumper".

W namiocie Straży Miejskiej będzie można zapoznać się działaniami Eko Patrolu, skorzystać z symulatora lotów dronem, sprawdzić się na symulatorze jazdy w alkogoglach, a także wziąć udział w zabawach związanych z bezpieczeństwem. Komenda Miejska Policji zaprasza na stanowisko profilaktyczne, na którym zagramy w grę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ujawnimy i zabezpieczymy ślady kryminalistyczne, a także oznaczymy rower i zobaczymy pokaz tresury psów policyjnych. Inspektorat Transportu Drogowego zaprezentuje sprzęt wykorzystywany w codziennych czynnościach kontrolnych, pojazdy oraz punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje o działalności WITD. Fundacja "Jumper" zaprasza do skorzystania z symulatorów dachowania pojazdów (osobowego i ciężarowego), jak również symulatora zderzeń.

Trzecia strefa, czyli strefa zabawy - to 9 stanowisk, które przygotowali: Toruńskie Centrum Usług Społecznych, bydgoski oddział Narodowego Banku Polskiego, Castorama Toruń, Mediateka Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, MPO sp. z o.o., Toruńska Kolejowa Izba Tradycji, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu oraz Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

TCUS przygotowało dmuchany plac zabaw oraz dmuchany prom kosmiczny, warsztaty i animacje. Na stanowisku Narodowego Banku Polskiego będzie można zapoznać się z rolą i zadaniami banku, poznać zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych, wymień pięciozłotówkę na okolicznościową monetę, a także dowiedzieć się jak zachować się w przypadku posiadania zniszczonego lub fałszywego banknotu. Castorama Toruń zaprasza do sadzenia kwiatów w doniczkach oraz malowania gwiazd, nieba i planet. Z Mediateką (Książnica Kopernikańska) będzie okazja do stworzenia własnej zakładki do książek, a także poznania oferty książek dla dzieci, dostępnej w nowej siedzibie w Młynie Kultury. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na zajęcia teatralne, tworzenia scenografii, lalek i kostiumów ze środków z recyklingu. Będzie również okazja, aby zrealizować etiudę teatralną. Toruńska Kolejowa Izba Tradycji opowie o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych, działaniu kolei oraz o zawodzie maszynisty i innych zawodów związanych z koleją. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu przygotował aktywności z zakresu chemii i fizyki, stanowisko krawieckie i fryzjerskie oraz kącik kulinarny. Na warsztaty z wykorzystaniem klocków LEGO oraz zajęcia z nowoczesnych technologii zaprasza Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

Ze względów organizacyjnych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwraca się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji "Ścieżki dorastania" w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) w dniu odbywania się pikniku będzie odpłatne, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Bilety można zakupić w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.