Konkurs "Dzieje Torunia" roztrzygnięty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkurs "Dzieje Torunia" roztrzygnięty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Finał konkursu "Dzieje Torunia"

22 marca 2019 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odbył się „finał finałów” XIX edycji konkursu historycznego „Dzieje Torunia”. Tegoroczny konkurs poświęcono życiu gen. prof. Elżbiecie Zawackiej.

W etapie szkolnym tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 442 uczniów z 48 szkół. 115 najlepszych awansowało do etapu finałowego. 10 z nich, którzy wykazali się najbardziej rozległą wiedzą o historii Torunia wzięło udział w tzw. „finale finałów”, który rozegrano 22 marca 2019 r. Tegoroczna edycja najważniejszego konkursu historycznego w Toruniu poświęcona była życiu gen. Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety w szeregach cichociemnych.

- Ten konkurs jest wyjątkowy, bo pokazuje różne aspekty historii naszego miasta. Tegoroczna edycja potwierdza, że Toruń to miasto ludzi wyjątkowych, bo takim człowiekiem była gen. Elżbieta Zawacka. Dziękuję uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, gratuluję finalistom, którzy pokazali nas kunszt swojej wiedzymówił prezydent Michał Zaleski wręczając nagrody najlepszym uczestnikom konkursu.

Dziesięcioro uczestników „finału finałów” odpowiadało na bardzo szczegółowe pytania dotyczące życia „Zo”. Najlepsza okazała się uczennica X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Greta Biedrzycka. Drugie miejsca zajął uczeń IV LO Hubert Gimiński, a trzecie Jan Rokita ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Finalistom tegorocznego konkursu nagrody wręczyli prezydent Michał Zaleski i przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski. Uczestnicy konkursu i zgromadzeni goście obejrzeli także spektakl przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO pod opieką Moniki Jędrzejewskiej-Gmiterek, który poświęcony był życiu Elżbiety Zawackiej.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.