www.torun.pl

Koncerty na jubileusz kameralistów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 października 2016
Autor: Małgorzata Litwin

25-lecie istnienia świętuje zespół kameralny Multicamerata. Z tej okazji wystąpi w niedzielę, 16 października 2016 r. w toruńskim ratuszu.

Założony przez kontrabasistę Henryka Gizę, zespół kameralny Multicamerata zainaugurował działalność 15 września 1991 r. koncertem z cyklu „Niedzielne koncerty pałacowe” w Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Od tego czasu grupa wykonała ponad 600 koncertów w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowenii, we Włoszech oraz w Watykanie. „Multicamerata” zainicjowała też w 1994 r. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Nadbałtyckich Probaltica.

Skład zespołu zmieniał się w czasie, od ponad siedmiu lat tworzą go dwa muzyczne małżeństwa: Izabela Bogusz (I skrzypce), Grzegorz Bogusz (II skrzypce), Marta Wroniszewska (altówka), Karol Wroniszewski (wiolonczela) i Henryk Giza (kontrabas).

Na swój  jubileusz „Multicamerata” przygotowała cykl koncertów  - najbliższy odbędzie się w niedzielę, 16 października 2016 r. o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim. W programie znajdą się m.in. Divertimento D-dur W.A. Mozarta, Etiuda a-moll H. Czyża i kwintet smyczkowy G-dur A. Dvoraka. Gościem koncertu będzie prezydent Torunia, który uhonoruje zespół okolicznościowym upominkiem.

A już w czwartek, 20 października kolejna okazja do posłuchania zespołu. O godz. 17:00 w Dworze Artusa zabrzmią m.in. dzieła Mozarta i Dvoraka. Multicameracie towarzyszyć będzie Kysucka Orkiestra Kameralna ze Słowacji, która przyjedzie wraz z delegacją oficjalną z partnerskiej Czadcy na obchody 20-lecia współpracy.

Wstęp na koncert jest  wolny – wejściówki do odbioru w kasie Ratusza Staromiejskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Specjalne zajęcia w toruńskich szkołach
  Kultura, Miasto
  We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • Jesteś organizacja pozarządową? Włącz się w realizację społecznych projektów rewitalizacyjnych! Do 31 stycznia 2019 roku trwa nabór ofert w konkursie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta (obszar rewitalizacji, konkurs nr 27).
 • Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.
 • W piątek 18 stycznia odbędą się dodatkowe treningi dla dzieci i młodzieży na ergometrach wioślarskich w ramach akcji "Sportowe Ferie Zimowe 2019".
 • Gośćmi prezydenta Torunia Michała Zaleskiego były 17 stycznia 2019 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17 w Toruniu.