www.torun.pl

Koncert na inaugurację mistrzostw

Miasto, Sport
Data publikacji: 21 marca 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Sobotniemu uroczystemu otwarciu 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters będzie towarzyszyło efektowne widowisko muzyczno-multimedialne. Artyści wykonają dziesięć utworów muzyki filmowej ze znanych dzieł kinowych o sportowcach i sporcie.

Ceremonia otwarcia czempionatu odbędzie się w sobotę, 23 marca 2019 roku, w Arenie Toruń. Początek o godz. 18:00. W ramach uroczystości zaplanowano m.in. przemarsz sportowców ze wszystkich 88 krajów startujących w mistrzostwach i uroczyste ślubowanie zawodników.

Tuż po części oficjalnej odbędzie się koncert „Muzyczna podróż dookoła świata” pod kierownictwem Bartosza Staszkiewicza. Wśród artystów zobaczymy m.in. Joannę Czajkowską-Zoń (wokal), Tomasza Torresa (perkusja), Michała Rybkę (gitara basowa), Nikodema Wróbla (gitara) i Tomasza Busławskiego (wokal/saksofon). Muzycy wykonają utwory ze ścieżek dźwiękowych takich filmów o tematyce sportowej, jak chociażby „Rocky IV”, „Jerry Maguire”, „Ali”, „Kiedy byliśmy królami” czy „Love & basketball”. Występowi będzie towarzyszyła efektowna oprawa multimedialna z wykorzystaniem m.in. wielkiego ekranu, na którym wyświetlane będą elementy graficzne.

W ceremonii otwarcia poza sportowcami, muzykami i oficjelami weźmie udział przeszło 100 dzieci z toruńskiej Szkoły Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków.

Rywalizacja w ramach mistrzostw świata rozpocznie się dzień później, czyli w niedzielę 24 marca i potrwa przez siedem dni. Do udziału w zmaganiach zgłosiła się rekordowa liczba 4350 sportowców z 88 krajów, w tym szerokie grono medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i innych kontynentów. W 870-osobowej reprezentacji Polski jest aż 28 olimpijczyków, w tym takie sławy lekkoatletyki, jak czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski czy dwukrotny złoty medalista igrzysk Tomasz Majewski. W zmaganiach weźmie udział także jedyny toruński medalista olimpijski, były wioślarz, Łukasz Pawłowski. Choć mistrzostwa z założenia mają charakter halowy, to jednak w ich ramach odbędą się też niektóre konkurencje stadionowe (rzut dyskiem, oszczepem i młotem), półmaraton, bieg uliczny na 10 kilometrów, chód uliczny i biegi przełajowe.

Więcej na temat mistrzostw, w tym listy startowe i oficjalny program zawodów, na oficjalnej stronie czempionatu pod adresem www.wmaci2019.com.

Wstęp na ceremonię otwarcia i zawody jest wolny.

Fot. Versa Foto

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Biznes, Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Miasto uruchomiło specjalną stronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • 20 sierpnia 2019 r. do Torunia przyjechali koloniści z Ukrainy. W Muzeum Piernika spotkał się z nimi zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.
 • Dworce Miasto i Wschodni zostaną zmodernizowane, a pomiędzy nimi powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii - podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji projektu BiT City II.
 • Roboty wodociągowe i ziemne oraz przygotowania do Bella Skyway Festival 2019 – tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się na budowie przy ul. Chopina i na Wałach gen. Sikorskiego.
 • 7 września 2019 r. na terenach rekreacyjnych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się „Wielkie Śniadanie nad Wisłą”. Na część atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy.
 • Nowym Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym została Ewa Nowak-Wąsicka. Funkcję tę będzie pełnić do 18 sierpnia 2024 roku.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruński Klub Piłkarski Elana SA i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 4 września 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu.