www.torun.pl

Koncert na inaugurację mistrzostw

Miasto, Sport
Data publikacji: 21 marca 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Sobotniemu uroczystemu otwarciu 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters będzie towarzyszyło efektowne widowisko muzyczno-multimedialne. Artyści wykonają dziesięć utworów muzyki filmowej ze znanych dzieł kinowych o sportowcach i sporcie.

Ceremonia otwarcia czempionatu odbędzie się w sobotę, 23 marca 2019 roku, w Arenie Toruń. Początek o godz. 18:00. W ramach uroczystości zaplanowano m.in. przemarsz sportowców ze wszystkich 88 krajów startujących w mistrzostwach i uroczyste ślubowanie zawodników.

Tuż po części oficjalnej odbędzie się koncert „Muzyczna podróż dookoła świata” pod kierownictwem Bartosza Staszkiewicza. Wśród artystów zobaczymy m.in. Joannę Czajkowską-Zoń (wokal), Tomasza Torresa (perkusja), Michała Rybkę (gitara basowa), Nikodema Wróbla (gitara) i Tomasza Busławskiego (wokal/saksofon). Muzycy wykonają utwory ze ścieżek dźwiękowych takich filmów o tematyce sportowej, jak chociażby „Rocky IV”, „Jerry Maguire”, „Ali”, „Kiedy byliśmy królami” czy „Love & basketball”. Występowi będzie towarzyszyła efektowna oprawa multimedialna z wykorzystaniem m.in. wielkiego ekranu, na którym wyświetlane będą elementy graficzne.

W ceremonii otwarcia poza sportowcami, muzykami i oficjelami weźmie udział przeszło 100 dzieci z toruńskiej Szkoły Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków.

Rywalizacja w ramach mistrzostw świata rozpocznie się dzień później, czyli w niedzielę 24 marca i potrwa przez siedem dni. Do udziału w zmaganiach zgłosiła się rekordowa liczba 4350 sportowców z 88 krajów, w tym szerokie grono medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i innych kontynentów. W 870-osobowej reprezentacji Polski jest aż 28 olimpijczyków, w tym takie sławy lekkoatletyki, jak czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski czy dwukrotny złoty medalista igrzysk Tomasz Majewski. W zmaganiach weźmie udział także jedyny toruński medalista olimpijski, były wioślarz, Łukasz Pawłowski. Choć mistrzostwa z założenia mają charakter halowy, to jednak w ich ramach odbędą się też niektóre konkurencje stadionowe (rzut dyskiem, oszczepem i młotem), półmaraton, bieg uliczny na 10 kilometrów, chód uliczny i biegi przełajowe.

Więcej na temat mistrzostw, w tym listy startowe i oficjalny program zawodów, na oficjalnej stronie czempionatu pod adresem www.wmaci2019.com.

Wstęp na ceremonię otwarcia i zawody jest wolny.

Fot. Versa Foto

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.