Komunikacja miejska - zbieramy propozycje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Komunikacja miejska - zbieramy propozycje

Miasto, MZK
Data publikacji: 06 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu - nowe białe autobusy miejskie

W 2022 roku prowadzimy konsultacje społeczne mające na celu wypracowanie zmian w przebiegu poszczególnych linii i korekt w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska jest jednym z czynników wpływających na komfort życia w mieście. Odpowiednia liczba linii autobusowych i tramwajowych oraz możliwość szybkiego podróżowania pomiędzy poszczególnymi osiedlami oraz miejscami ważnymi z punktu widzenia mieszkańca miasta to wyznaczniki dobrze zarządzanego systemu komunikacyjnego.

Obecnie komunikacja w Toruniu odbywa się na 40 liniach autobusowych oraz 4 liniach tramwajowych. Ponadto każdej nocy mieszkańcy mogą korzystać z 7 nocnych linii autobusowych i tramwajowych.

Ciągle pracujemy nad doskonaleniem toruńskiego systemu komunikacji miejskiej i jego dostosowaniem do bieżących potrzeb mieszkańców. Dlatego w 2022 roku prowadzimy konsultacje społeczne mające na celu wypracowanie zmian w przebiegu poszczególnych linii i korekt w rozkładach jazdy.


Co w ramach konsultacji?
W pierwszym etapie procesu konsultacyjnego, który potrwa do 6 maja 2022 r. zbieramy uwagi i propozycje od mieszkańców - nadsyłane pocztą elektroniczną lub zwykłą oraz telefonicznie.

Następnie zebrany materiał zostanie uporządkowany i przekazany do konsultacji Radom Okręgów.

Po wakacjach będziemy mogli przedstawić torunianom wstępne propozycje zmian, omówić wynikające z nich korzyści i problemy, a następnie przygotować rekomendowany projekt zmian w toruńskiej komunikacji miejskiej.


O czym rozmawiamy?

 • zmiany w przebiegu tras poszczególnych linii autobusowych i tramwajowych, w tym tworzenie, łączenie/likwidacja,
 • zmiany w rozkładach jazdy,
 • wykorzystanie parkingów Park&Ride,
 • komunikacja na lewobrzeżu,
 • inne problemy związane z systemem komunikacji miejskiej.

Harmonogram:

1. Termin konsultacji: 6 kwietnia – 30 października 2022 r.

I Etap (6 kwietnia - 6 maja 2022)

 • zbieranie uwag drogą elektroniczną, telefoniczną lub pisemną,
 • ankieta terenowa wśród pasażerów komunikacji miejskiej na różnych liniach.

Uwagi i wnioski można wnosić w terminie do 6 maja 2022 r.:

 • drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl
 • pocztą zwykłą na adres: Urząd Miasta Torunia, Wydział Gospodarki Komunalnej, ul. Legionów 220, 87-100 Toruń
 • telefonicznie pod nr tel. 56 611 86 81

Uwagi zebrane w pierwszym etapie zostaną pogrupowane tematycznie, opublikowane oraz poddane dalszym analizom.

II Etap (do 15 czerwca 2022)

 • konsultacja w ramach prac Rad Okręgów,
 • dalsze prace analityczne nad zebranym materiałem, prowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMT.

III Etap (wrzesień - październik)

 • spotkania informacyjne lub dyżury konsultacyjne z mieszkańcami - prezentacja wypracowanych propozycji zmian, opiniowanie, wnioski końcowe i rekomendacje

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy merytorycznej z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Kontakt w sprawach organizacyjnych: konsultacje@um.torun.pl.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.