Komunikacja miejska ma 130 lat | www.torun.pl

Komunikacja miejska ma 130 lat

MZK
Data publikacji: 15 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem

Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Pierwsza linia tramwajowa łączyła Dworzec Miasto z Bydgoskim Przedmieściem i liczyła 3,5 km długości. Z czasem konne tramwaje zastąpione zostały elektrycznymi, pojawiły się też autobusy, w tym kultowe "ogórki". Jeden z takich pojazdów można było oglądać podczas otwarcia ekspozycji „130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu”. Torunianie mogli także przenieść się w czasie dzięki aktorom przebranym w historyczne stroje. Na wystawę przygotowaną przez Miejski Zakład Komunikacji we współpracy z Archiwum Państwowym składają się na nią plansze przedstawiające zmiany w transporcie publicznym w naszym mieście od początków jego funkcjonowania po chwilę obecną.

- Obecnie spółka Miejski Zakład Komunikacji zarządza całością infrastruktury transportowej – mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Torunia Michał Zaleski. - To dobrze zorganizowana, sprawnie działająca miejska forma. W 2019 r. z transportu publicznego skorzystało ok. 50 mln osób. Do tego potrzebny jest ogromny tabor, coraz bardziej nowoczesny, coraz sprawniejszy i coraz bardziej przystosowany do środowiska naturalnego.

Przypomnijmy, że na tabor autobusowy składa się obecnie 150 autobusów miejskich w eksploatacji: 50 autobusów MAN, w tym 14 to hybrydy, 85 autobusów Solaris, w tym jedna hybryda, 5 autobusów Ursus, 10 autobusów Jelcz) plus zabytkowy Jelcz. Tabor tramwajowy to 63 wagony: 17 nowoczesnych Swingów, 18 zmodernizowanych wagonów Konstal 805 Na, 27 pozostałych Konstali oraz jeden wagon zabytkowy.

W lipcu ub.r. MZK podpisał umowę na dostawę pięciu nowoczesnych tramwajów. Będą to tramwaje jednokierunkowe, 32-metrowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, klimatyzowane, wyposażone w monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów, monitory reklamowe, o konstrukcji uwzględniającej najnowsze rozwiązania w dziedzinie technologii i projektowania. Trafią one do Torunia w 2022 r.

30 września ub.r. podpisano umowy na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A. za 16.730.091,00 zł brutto. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiada konsorcjum firm Ekoenergetyka – Polska i Westa Building za kwotę 4.679.190.26 zł brutto. Dostawa powinna zostać zrealizowana pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

MZK złożył też wniosek na dofinansowanie zakupu kolejnych 10 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w ramach programu „Zielony transport publiczny” realizowanego przez NFOŚiGW. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, dostawy planowane są w 2023 r.

W tym roku MZK planuje również ogłoszenie przetargu na zakup kolejnych 5 nowych autobusów 12-metrowych zasilanych olejem napędowym, których dostawa będzie zrealizowana w 2022 roku.

Komunikacyjne oblicze Torunia w ostatnich latach zmieniło się dzięki dużym projektom z unijnym dofinansowaniem. Z ich pomocą wymieniana jest stara infrastruktura i budowana nowa.

- Za kilka tygodni rozpocznie się budowa zupełnie nowej linii tramwajowej, która prowadzić będzie na północ miasta, do tzw. osiedla Jar. To kilka kilometrów zupełnie nowej linii tramwajowej, ciche tory, szybkobieżne pojazdy – tak będzie wyglądał ten transport. Wszystko po to, byśmy zostawiali samochody. Pamiętajmy, najwygodniejszy, najbardziej sprzyjający środowisku naturalnemu jest transport publiczny. Korzystajmy z możliwości, jakie on nam stwarza – zachęcał podczas wernisażu prezydent Zaleski.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.