Kompleksowy program wspierania zdrowienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kompleksowy program wspierania zdrowienia

Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Kompleksowy program wspierania zdrowienia

Ogólnopolska Fundacja na Rzecz Zapobiegania Narkomanii od wielu lat realizuje „Kompleksowy program zdrowienia”, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń. W 2023 r. fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości 12.975 zł na: aktywizację i integrację osób wykluczonych społecznie i uzależnionych, w tym pomoc żywnościowa, praca resocjalizacyjna oraz specjalistyczne poradnictwo, konsultacje dotyczące trudności wynikających z uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Dofinansowanie zostało przyznane w związku ze złożeniem przez fundację oferty na wykonanie w 2023 r. zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025, w ramach celu operacyjnego 2. „Profilaktyka uzależnień”.

Kompleksowy program wspierania zdrowienia stara się sprostać zróżnicowanym potrzebom środowiska osób uzależnionych, zdrowiejących w Toruniu.

Podstawowym i najważniejszym założeniem programu jest wspieranie ich zdrowienia, a także w mniejszym zakresie pomoc ich bliskim. „Uzyskanie zmiany stylu życia podczas terapii stacjonarnej w ośrodku jest warunkiem wstępnym skutecznego korzystania z opieki post-rehabilitacyjnej. Planowanie tej opieki stanowi ważny element programu zajęć w końcowej fazie terapii. Specyficznymi problemami dla końcowego etapu terapii jest to, że pacjentom często wydaje się, że są już „wyleczeni” i powinni umieć sami radzić sobie ze stresem. (…) Zapewnienie osobom, które ukończyły program leczenia dalszego wsparcia w postaci możliwości udziału w programach post-rehabilitacyjnych, sprzyjających integracji społecznej, zwykle w istotny sposób przyczynia się do utrzymania pozytywnego wyniku leczenia. (…) Jak wynika z badań, zapewnienie opieki po zakończeniu leczenia może przyczyniać się do poprawy jego efektywności.” („Uzależnienie od narkotyków- podręcznik dla terapeutów)” – E.Rachowska, Społeczna reintegracja osób uzależnionych od narkotyków, 2012 Warszawa).

Celem programu jest kompleksowe wsparcie zdrowienia młodych osób dorosłych uzależnionych od narkotyków i alkoholu (22-50 lat), które podjęły decyzję o leczeniu i życiu na trzeźwo. Program rozpoczyna się od pomocy i wsparcia osób, które podjęły leczenie w zakresie nabycia praktycznych umiejętności związanych z życiem na trzeźwo.

Podstawą jest nauka samodzielnego funkcjonowania i umiejętności, które mogą być wykorzystane później zawodowo (stolarnia, ogród, współpraca w zespole, drobne prace malarskie, remontowe i naprawcze, praca w kuchni oraz prace porządkowe). Osobom uzależnionym często brakuje wiedzy, doświadczeń, nawyków i umiejętności. Doświadczenie pokazuje, że może to być spowodowane trudną sytuacją rodzinną, gdzie wartości pracy, utrzymywania porządku i samoobsługi nie były pielęgnowane i egzekwowane. Często także wynika to z braku wiary pacjentów we własne możliwości, a także wiąże się z przyjęciem łatwiejszego stylu życia w trakcie odurzania się. Służy temu część programu poświęcona zdobywaniu umiejętności do trzeźwego życia i wspierania rozwoju osobistego.

Umiejętności te dają osobie uzależnionej po zakończeniu terapii szansę na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie oraz podjęcie pracy zawodowej.

Następnym etapem programu jest stworzenie oferty pomocy terapeutycznej osobom uzależnionym od narkotyków po podstawowym programie rehabilitacyjnym w celu pełnego usamodzielnienia się i utrwalenia postaw prospołecznych, a także wspieranie zachowań pomocnych w utrzymaniu abstynencji od alkoholu i narkotyków. Ta część programu ma charakter postrehabilitacyjnej pomocy hostelowej. Mieszkanie w hostelu umożliwia osobom uzależnionym bezpieczny powrót do społeczeństwa, podjęcie pracy i nauki w warunkach wsparcia terapeutycznego. Ta forma pomocy pozwala na nawiązanie nowych, bliskich więzi z osobami spoza ośrodka, uczy korzystania z różnych miejsc wsparcia między innymi Wspólnoty Anonimowych Narkomanów, Anonimowych Alkoholików. Pobyt w hostelu pozwala także na praktyczną naukę planowania, rozwiązywania problemów, prowadzenia treningu finansowego. Program skierowany jest głównie do osób mających złą sytuację materialno-bytową oraz tych, którzy nie mogą wrócić do swojego dawnego środowiska. Kolejną częścią programu jest prowadzenie konsultacji dla osób, które ukończyły podstawowy program terapeutyczny, jako pomoc „after care”. Jest to ważna część programu, gdyż oferuje pomoc w różnych aspektach zdrowienia: w rozwiązywaniu głębszych problemów utrudniających zdrowienie, udzielaniu wsparcia osobom trzeźwiejącym znajdującym się w kryzysie, analizie nawrotu choroby i pomocy w zaplanowaniu i realizacji działań zaradczych, monitorowaniu umiejętności niezbędnych do życia na trzeźwo, zdobytych w trakcie terapii uzależnienia, poprawie jakości życia osób trzeźwiejących i rozwoju osobistego. Program ma być odpowiedzią na potrzeby i problemy osób uzależnionych na różnych etapach trzeźwienia. Kompleksowa oferta pomocy daje szansę na pełniejsze wsparcie osoby zdrowiejącej.

Kolejną częścią programu jest prowadzenie konsultacji dla osób, które ukończyły podstawowy program terapeutyczny, jako pomoc „after care”. Jest to ważna część programu, gdyż oferuje pomoc w różnych aspektach zdrowienia:

  1. w rozwiązywaniu głębszych problemów utrudniających zdrowienie,
  2. udzielaniu wsparcia osobom trzeźwiejącym znajdującym się w kryzysie,
  3. analizie nawrotu choroby i pomocy w zaplanowaniu i realizacji działań zaradczych,
  4. monitorowaniu umiejętności niezbędnych do życia na trzeźwo, zdobytych w trakcie terapii uzależnienia,
  5. poprawie jakości życia osób trzeźwiejących i rozwoju osobistego.

Cele programu starają się odpowiedzieć na potrzeby i problemy osób uzależnionych na różnych etapach trzeźwienia. Kompleksowa oferta pomocy daje szansę na pełniejsze wsparcie osoby zdrowiejącej.

Program od wielu lat funkcjonuje dzięki wsparciu Urzędu Miasta Toruń, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

fot. Pexels

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.